GSS Borcu Ödeme

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » GSS Borcu Ödeme
Paylaş
Tarih : 20 Aralık 2013 - 11:26

GSS BORCU ÖDEME

 

Sağlık alanında yapılan yeniliklerin başında Sigorta kurumlarına prim ödemeyen ve öğrencilik yaşını doldurmuş kişilerinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi ve gelir dağılımına göre primler ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkından yoksun kalmamaları açısından ülkemizde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kanunu yani GSS 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

 

Genel sağlık sigortası, GSS kapsamına göre sağlık ve sigorta hizmetlerinden yararlanmak için bir dizi işlemler gerekmektedir. Yapılacak olan gelir tespitinden sonra kişinin geliri Asgari Ücretin 3′te 1′i oranından daha yüksek kişilerde sağlık ve sigorta hizmetlerinden yararlanmaları için gelir durumuna göre prim ödemek zorundadırlar. Gelir tespiti yapıldıktan sonra prim ödemeleri düzenli yapılmak zorundadır, yapılmayan ödemeler birikerek kişinin karşına farklı işlemler sonucunda çıkmaktadır. GSS Ödemeleri yapılmadığı takdirde kişinin kurumda borç hanesine işleyerek gecikme zammı ve faizi ile birlikte kişiden tahsilatı yapılmaktadır. GSS Borçlarının ödenmediği durumlarda sağlık hizmetinden yararlanılamaz, hastahanelerde GSS Borç durumunuz karşınıza çıkacak ve devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olabilecekken bu hakkınızı kullanamayacaksınız. Zor durumda kalmamak için GSS Borçları zamanında ödenmeli, gelir tespiti doğru yapılmalı ya da gelir tespiti itirazları zamanında yapılarak hatalı işlemler gecikmeden düzeltilmelidir.
GSS Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

 

Teknolojinin kolaylıkları arasında kolaylıkla internet üzerinden yapabileceğimiz işlemlerden biride GSS Borcu Ödeme işlemidir. Gss borcunuzu Kredi kartı ile yapmak için Ziraat Bankası Resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Gelin kısaca ödeme işlemini nasıl yapabilirsiniz göz atalım.

 

1- Öncelikle yazının sonunda yer alan Ziraat Bankası ilgili sayfasına yönlendiren linkimize tıklayınız.

2- Karşınıza çıkacak sayfada T.C Kimlik Numaranızı / Vergi Kimlik Numaranızı / SSK Sicil Numaranızı doğru olarak girdiğinizden emin olunuz.

3- Sorgu Tipi bölümüne gelerek GSS Prim-13 bölümünü seçiniz.

4- Karşımıza çıkan kod doğrulama ekranında görünen kodları alttaki kutucuğa doğru olarak girdikten sonra sorgula butonuna tıklayınız.

5- Yukarıdaki işlem sırasını eksiksiz ve doğru şekilde yaptıktan sonra GSS Borcunuzu ödeyebilirsiniz.

GSS Borcu Ödeme İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI