Gazeteciler yıpranmalı mı? – 8 Mart 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Gazeteciler yıpranmalı mı? – 8 Mart 2013
Paylaş
Tarih : 08 Mart 2013 - 9:17

Sosyal güvenlikle az buçuk ilgilenenler, bu alandaki mevzuat dağınıklığını iyi bilirler.
Fakat bir süredir SGK, bu dağınıklığı gidermek için çaba harcıyor. Daha önce kısa vadeli sigorta kolları ve işveren yükümlülükleri gibi konular derlenmişti. En son yayımlanan 2013/11 Sayılı Genelge’yle, sigortalılık işlemlerine ilişkin bütün süreçler tek bir genelgede toplandı. Aslında buna genelge değil de ‘kitap’ demek daha doğru olur. Zira 330 sayfalık bir çalışmayla, 75 milyon vatandaşın her türlü sigortalılık işlemine açıklık getirilmiş.

Genelgede kapsamında, basın çalışanlarına tekrar getirilen yıpranma hakkının nasıl uygulanacağı da açıklığa kavuşturuldu. Bildiğiniz gibi gazetecilerin 1 Ekim 2008’de kaldırılan erken emeklilik hakları geçtiğimiz günlerde yeniden verildi. Ayrıca geriye dönük dört yılın yıpranma farkını ödeyen gazeteci, geçmişe dönük olarak da yıpranma payı kazansın denildi. Bunun üzerine binlerce gazeteci “acaba geriye dönük ödemek mi avantajlı ödememek mi” sorusunu sormaya başladı. Biz de bu sorunun cevabı için SGK’nın yayımlayacağı genelgeyi bekleyin demiştik.

Borçlanmak avantajlı ama…

SGK genelgesine göre geriye dönük yıpranma farkını ödemek herkes için avantaj sağlıyor. Fakat kimileri için hem ilave prim hem daha erken emeklilik, kimileri içinse sadece ilave prim günü avantajı sağlıyor. Birkaç örnekle konuyu netleştirmiş olalım.

Örnek: 1 Ekim 2008’den önce basın mesleğinde yıpranmalı çalışmanız var ve bu tarihten sonra da çalışmaya devam ettiniz. Eğer öncesi ve sonrasıyla toplamda 3600 günü doldurmuşsanız, geriye dönük borçlanacağınız dört yıl dört ay için 390 gün ilave prim günü, 195 gün de yaştan indirim kazanacaksınız. Bu 3600 günü hemen doldurmanız gerekmiyor. Borçlandıktan sonraki bir tarihte de doldursanız, çifte avantajdan yararlanıyorsunuz.
Örnek: Yine 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrasında basın mesleği çalışmanız var. Fakat toplam çalışmanız 3600 günü bulmuyor veya bundan sonra da tamamlama imkanınız yok. Bu durumda geriye dönük ödeme sonucu sadece 390 gün ilave prim günü kazanacaksınız, ayrıca yaştan indirim yapılmayacak.

EmekliMatik’ten hesaplayabilirsiniz

Toparlayacak olursak, geriye dönük ödeme yapacak gazetecilerden 3600 günü tamamlamış veya bundan sonra tamamlayacak olanlar mutlaka borçlansınlar. Zira en az altı ay erken emekli olacaklar. Böylece geriye dönük ödedikleri prim farkını bir-iki ayda geri alabilecekler. 3600 günü doldurma imkanı olmayanlar ise ilave 390 gün kazanmak istiyorlarsa borçlanma yapabilirler. Bu arada geriye dönük ödeme yaptığınızda emeklilik tarihinizin nasıl değiştiğini EmekliMatik programımızdan hesaplayabilirsiniz.

SSK Emeklilik Tarihim Nedir modülüne bilgilerinizi girmeniz ve “ağır ve yıpratıcı işlerde çalıştım” başlığı altına yıpranma kapsamındaki çalışmalarınızı yazmanız yeterli.

Şimdiye kadar www.sadettinorhan.net adresinde hizmet veren EmekliMatik, bundan sonra BUGÜN’ün internet sayfasında hizmete devam edecek. Programın yeni versiyonunda bayanların en fazla merak ettiği “doğum borçlanması yapabilir miyim” sorusuna da cevap verilebilecek. Programa www.bugun.com.tr/emeklimatik adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/gazeteciler-yipranmali-mi-yazisi-225583

Bir önceki yazımız olan Askerliğimi borçlanırsam emekli olabilir miyim? - 8 Mart 2013 başlıklı makalemizde askerlik borçlanırsam emekli olurmuyum ve askerlik borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI