Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur?

Ana Sayfa » Genel Muhasebe » Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur?
Paylaş
Tarih : 24 Nisan 2015 - 15:22

Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur?

Şirket kurmaya karar verdiniz ve tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Artık kendi işinizi yapacak, müşterilerinize birebir hizmet vererek yönetim koltuğuna geçeceksiniz. Tüm idari prosedürleri yerine getirdiniz ve artık gelir yazdırabilmek için hizmetlerinizi faturalandıracaksınız. Peki satış faturası nedir ve fatura süreçleri nasıl olmalıdır, inceleyelim.

Fatura nedir?

Müşteriye satılan mal veya hizmet karşılığında müşterinin size ödeyeceği tutarı yani size borçlandığı tutarı gösteren ve ticari bir belgedir. Fatura için aynı zamanda resmi ve kıymetli evrak diyebiliriz. Zira herkes fatura kesemez. Bir matbaanın fatura kesebilmesi için Maliye Bakanlığı’ndan yetki verilmesi gerekir. Dolayısıyla gereğine uygun fatura basan matbaa bularak işe başlamalısınız.

Faturada yer alması gereken bilgiler nelerdir?

  • Faturanın geçerli olabilmesi için her faturada yer alması gereken olmazsa olmaz bilgiler vardır. Nedir bu bilgiler? Şöyle sıralayabiliriz;
  • Fatura olduğunu gösteren ibare
  • Faturanın düzenlendiği tarih, sıra ve seri numarası
  • Maliye Bakanlığı ibaresi veya noter tasdik mührü
  • Faturayı düzenleyen kişinin adı, şirket adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve banka hesap numarası
  • İmza ve kaşe
  • Malın veya hizmetin ne olduğu, birim fiyatı ve tutarı
  • Satılan malların teslim tarihi ve irsaliye numarası

 

Fatura nasıl düzenlenir?

Fatura resmi evrak olduğu için düzenlerken tüm hususlara dikkat edilmeli, prosedürler tam olarak uygulanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz bir faturada olması gereken tüm bilgileri faturaya işledikten sonra faturayı müşteriye kesmiş olursunuz. Burada şunu belirtmekte fayda var; bir mal ya da hizmet müşteriye verildikten sonra 7 gün içinde satış faturası kesmeniz gerekmektedir. Eğer fatura kesilirken herhangi bir yanlışlık yaptıysanız faturayı atmayın, üzerine ‘iptal’ yazarak fatura dosyasında saklayın. Eğer fatura kaybolursa da vergi dairesine mutlaka bildirimde bulunun.

Satış faturasının önemi

Fatura kesmek, Maliye Bakanlığı tarafından zorunlu olduğu gibi aynı şekilde satış raporu yolu ile şirketinizin performansının takibi için de çok yararlı bir süreçtir. Dolayısıyla satış raporu hazırlama yoluyla ekonomik performansınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz. Peki bunun kolay bir yöntemi yok mu? Her faturayı tek tek nasıl takip edeceksiniz? Elbette var, düzenli ve kolay online fatura tahsilatı için neyse ki artık Paraşüt var. Tek bir merkezden kolayca faturalarınızı oluşturabilir, müşterinize kredi kartıyla ödeme seçeneği sunarak kolayca tahsilatlarınızı yapabilir, tüm faturalarınızın yönetimini yine tek bir merkezden rahatlıkla yapabilirsiniz. Böylece şirket verimliliğinizi de Paraşüt ile kolaylıkla arttırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çifte maaş bağlanabilir mi? başlıklı makalemizde bağ-kur, çifte maaş ve fazla mesai hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir?
Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir?

Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir? Şirket kurmak veya sahibi olmak birbirinden farklı türde hesaplar hakkında bilgi sahibi olmayı da gerektirir.

Kur Farkları‏
Kur Farkları‏

23 Ocak 2014 tarihli ve 28891 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 434 Sıra No.lu VUK.  Genel Tebliği’nde; borsada rayici olmayan yabancı

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI