Fark Yok (Tamamlayıcı) Sağlık Sigortası Nihayet Başladı – 12 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Fark Yok (Tamamlayıcı) Sağlık Sigortası Nihayet Başladı – 12 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 13 Kasım 2012 - 9:35

Ali Tezel

Bu köşeden defalarca, SGK’lı hastaların özel hastaneye gittiklerinde ödedikleri ilave ücretleri ödememeleri için başlatılması gereken Tamamlayıcı ve Destekleyici Sigorta uygulamasını Türkiye’de ilk defa Mapfre Genel Sigorta İle Madical Sağlık Grubu başlattı… Arkası da geliyor…

Ali bey, akşam haberlerde tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi verdiler. Merak ettiğim bir konu var eğer yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben SSK’lı bir çalışanım. Annem benim üzerimden sigortalı. Ciddi bir ameliyat olması gerekiyor boyun kısmında fıtık var ve hiçbir SSK hastanesi ameliyat edemiyor. Fakat yeni açılan Medipol Hastanesi (Mahmutbey’de) bu ameliyat yapabilecekleri söylediler fakat  o zamanda 10.000 lira gibi bir rakam talep ettiler. Gene durumum çok iyi olmadığından bu parayı ödeyemem. Tamamlayıcı sağlık sigortası bu ameliyatı karşılayabilir mi ve bunun için ne yapmamız gerekiyor. Murat ÇAKA

Sayın okurum, en başta belirteyim SGK ile anlaşmalı bir hastanede boyun fıtık ameliyatı için 10 bin lira fark olmaz, olsa olsa sizden bıçak parası istemişlerdir. Yani yasadışı para. Esas konuya gelince, Tamamlayıcı ve Destekleyici (Fark Yok) sigortası şimdilik sadece Medical Park Hastanelerinde geçerli. Bu sebeple annen 60 yaşından büyük değilse bu sigortayı yapıp, bedava ameliyat ettirebilirsin.  Bu arada Medipol’ün değerli başhekimine gidip durumu anlatmanı isterim, senin konuna çözüm getirecektir.. Çözüm gelmezse Fark Yok Sigortası yaptır ve Medical Park’a git.

***ŞİMDİLİK SADECE MEDİCAL PARKLARDA VAR
Sosyal Güvenlik Kapsamı içindeki 65 milyon vatandaşımızın SGK ile sözleşmesi özel hastanelere gitme hakkı var. Gittiklerinde de SGK’nın bizim için o hastaneye (SUT fiyatları ile) verdiği ücretlerden başka, özel hastanelerin bizde yüzde 90’lara kadar ulaşan ilave (fark) ücretleri istemem hakkı dar var. İşte yeni başlatılan Tamamlayıcı ve Destekleyici Sigorta Poliçesi satın alanlar artık anlaşmalı hastanelere gittiklerinde fark ödemeyecekler. İlk defa “Fark Yok” sağlık sigorta poliçesini Mapfre Genel Sigorta ile Medical Park’a ait İstanbul’da 4, ülke çapında 16 hastanede başladı. Zira, şimdilik sadece bu iki sigorta ve hastane grubu ile başlatıldı. Yakında ise tüm özel hastaneler ile tüm sağlık sigorta poliçesi satan şirketlerin de kervana katılacağını düşünüyor ve bekliyorum.

***SGK İLE SÖZLEŞMESİ OLMAYAN HASTANELER DE GELECEK
Şu an SGK ile sözleşme yapmayan ünlü özel hastaneler de var. Bu hastaneler SGK’nın verdiği ücretleri düşük bularak SGK sistemine gelmediler. Ancak, şimdi Tamamlayıcı ve Destekleyici (FARK YOK) sigortası ile daha çok para kazanma şansları olacağından SGK sistemine geleceklerdir.

***ÖZEL SAĞLIKTAN DAHA UCUZ
Fark Yok Sağlık Sigortası halen piyasada var olan özel sağlık sigortası poliçelerinden çok ucuz. Mesela, 4 kişilik bir ailenin normal sağlık sigortası poliçesi satın alması halinde ödeyeceği toplam rakam ortalama 10 bin lira iken, Fark yok sigortası için aynı aile İstanbul için 3200 lira, İstanbul dışında ise 2200 lira gibi açıklandı. Tabi sisteme yeni girecek özel sağlık sigortası şirketleri ile özel hastane grupları bu fiyatları daha da aşağıya çekebilecektir.

***MUAYANE PARALARI CEPTEN
“Fark Yok” sigortası sadece özel hastanelere ödediğimiz ilave ücretleri ödememizi engellemekte ve SGK’nın özel hastaneye gittiğimizde bizden istediği 12 lira muayene ücretini kapsamamaktadır. Ayrıca, eczaneye gittiğimizde SGK için 3 lira reçete parası ile aldığımız ilaçların bedellerinden emeklilerinden yüzde 10, diğerlerinden yüzde 20 ilaç katılım payını da karşılamamaktadır.

ANAYASA MAHKEMESİ EMEKLİLERİ BİR KEZ DAHA ÜZDÜ

Eski memurların ikramiyesi meselesinde Anayasa Mahkemesi iki kez Hükümetin çıkardığı yasaları, eski memura ikramiye ödensin diye iptal  etmişti. Hükümet de Ocak ayında yaptığı son düzenleme ile eski memurlara ikramiyeyi, işçilerin kıdem tazminatı ödenmesi kurallarına bağlamıştı. Son yasayı CHP, Anayasa Mahkemesine taşımıştı ama Anayasa Mahkemesi, Hükümetin çıkardığı ve ocak ayından beri yürürlükte olan yasayı Anayasa’ya aykırı bulmadı. Yarın bu köşeden bu konuyu detaylandıracağım.

Bir önceki yazımız olan Taşıt ve lojman saltanatına devam - 12 Kasım 2012 başlıklı makalemizde şükrü kızılot, TAŞIT SAYISI 8-10 KAT ve Taşıt ve lojman saltanatına devam hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI