Faiz lobisi üzerine – 11 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Faiz lobisi üzerine – 11 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 11 Haziran 2013 - 8:31

Veri zengini bir haftaya girdik. Nisan sanayi üretimi dün açıklandı. Bu sabah ilk çeyrek milli geliri ve nisan ödemeler dengesi yayınlanıyor. Mecburen bunlara odaklanacağım. Bugün Gezi polemikleri ile devam ediyorum.

Olayların oluş sırasını hatırlayalım. Mayıs ortasında Merkez Bankası faiz indirimine gidiyor. Faizler tarihin en düşük düzeyine geriliyor. Kısa süre sonra Gezi direnişi başlıyor. Giderek yakın tarihin en büyük toplumsal hareketine dönüşüyor.

Korelasyon ve nedensellik farkına yeni değindim. Düşük faizi siyasi gerginliğin izlediği açıktır. Arada nedensellik olabilir mi? Bir mekanizma bulmak gerekir. Yaygın zihniyet zaten komploya yatkındır. “Faiz lobisi” bu işlevi yerine getiriyor.

Lobi’yi bırak

Türkiye ilginç bir ülkedir. Direnişçilerin bir bölümü uzun süredir hükümeti faiz lobisinin adamı (ve Soros’çu) ilan etmişti. Şimdi Başbakan direnişçileri faiz lobisine (ve Soros’a) hizmet etmekle suçluyor.

Yani herkes aynı tarafta…

Arşive baktım. Bende de “lobi takıntısı” var. Çeşitli tarihlerde “yüksek faiz-düşük kur lobisini”, “IMF lobisini”, “sıcak paracıları” vs. eleştirdim. Özü aynıdır.

Bugün dönüp “yüksek faiz lobisi yoktur” diyemem.

Çünkü vardı. Di’li geçmişe dikkat çekerim. Özellikle 2003 sonrasında uygulanan yanlış para politikalarında belirleyici oldu. Zamanında yeterince anlattım. Küresel kriz sonrasında etkisi kalmadı. Mağlup oldu denebilir.

Çarşı’ya bak

Müfettişlik sınavına hazırlanan eski öğrencilerim uğradı. Siyasi gerginlik TL varlıklara değer kaybettirince yabancı yatırımcı nasıl kârlı çıkar diye sordular. Zihin jimnastiği yaptık. Bir türlü ekonomik mantığını yakalayamadık.

Bir an için olayların sıcak paranın çıkarına olduğunu kabul edelim. Hâlâ önemli bir soru kalıyor. Faiz lobisi bu sürece Çarşı’yı nasıl kattı? Doğrusu cevabını bir türlü bulamadım.

Komplo teorisi uzmanlarından yardım bekliyorum.

Sosyal medyada usta siyasetçi Osman Bölükbaşı’na atfen harika bir özdeyişe rastladım. “Memuru süslü avrat, zengini hayırsız evlat, siyasetçiyi kör inat batırır”. Bence Çarşı bilmecesine de ışık tutuyor.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/faiz-lobisi-uzerine/545001/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 3600 günle emekli olabilir miyim? - 11 Haziran 2013 başlıklı makalemizde 3600 günle emeklilik, 3600 günle nasıl emekli olabilirim ve Normal emeklilik şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI