Faal mükellef sayıları – 30 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Faal mükellef sayıları – 30 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 30 Ekim 2013 - 9:33

Hürriyet gazetesinde Şükrü Kızılot hocamızın yazısını okuyuncaya kadar bugün başka bir yazıyı sizlerle paylaşmayı planlamıştım.

Şükrü Hoca Pazartesi günkü köşesinde; “Neden 50 milyon seçmene karşılık 1.7 milyon vergi mükellefi var?” başlığı altında faal vergi mükellef sayılarından bahsetmiş ve bu rakamların doğru olmadığını belirtmiş. Hoca yazısında, seçmen sayısının 54.7 milyon, vergi mükellefi sayısının da 19.9 milyon olduğunu, bu rakamları Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK internet sitesinden aldığını yazmış. Hatırlarsanız ben de zaman zaman faal mükellef sayılarına bu köşede yer vermiştim.

Bu yazıyı yazarken, Hoca’yı eleştirmek ya da yermek adına asla bir düşüncem ve tavrım yok, üstelik Hoca’ya sonsuz bir saygım var. Yazıyı neden gündeme aldığımıza gelirsek;

Hoca yazısında vergi mükelleflerinin, birkaç grupta toplandığını belirtip, bunları üç grup halinde sıralamış. Üçüncü gruptakilerin ücretli olarak gelir vergisi ödeyenlerden oluştuklarını, bunları da;

-SSK’liler (4/a’lılar)

-Memurlar (4/c’liler) olarak iki grup olarak yazmış.

İşte itirazım da 4/a’lılar ve 4/c’liler için.

Hepimiz Türkiye’de yaşıyoruz. Türkiye’nin de kendine özgü gelenek, görenek ve adetleri var. Türkiye’deki işletmelerin büyük bir kısmı, neredeyse yüzde 90’ı, KOBİ niteliğine haiz işletmeler. Bu ortalama aşağı yukarı dünyada da böyle. Meslektaşlarımın neredeyse hepsinin müşterileri de bu sınıfa girmektedirler. Durum böyle olunca işler de bu çerçeve de oluşuyor.

Şöyle bir örnek vereyim: kurumsallaşmamış ve KOBİ niteliğinde işletmelerde, patron işçiyi işe alırken ücret tespiti sırasında net ücret üzerinden anlaşırlar. İşçi de örneğin binbeşyüz TL istiyorum der, zira işçi eline geçecek paraya bakar. Oysa işveren işçinin net ücretinin dışında işçiye ait gelir vergisini, damga vergisini ve SSK primini de öder.

Yani 4/a’lı sigortalıların çoğunun kesintilerini işveren üstlenip ödemektedir.

Gelelim 4/c’li memurların vergilerine: Yıllar önce eski hesap uzmanı şimdi YMM olan bir üstadımla bu konuyu tartışmıştık. Üstadın bu konudaki görüşü şöyleydi:” Memurun gelir vergisi kesintisi; devletin bir cebinden çıkar öbür cebine girer”. Düşündüğümüzde devlet bir yerde gelir vergisi tahakkuku yapıyor, bir yerde de bu vergiyi kendisi ödüyor.

Böyle düşününce, 4/a’lıların ve 4/c’lilerin vergi mükellefiyeti içinde sayılmaları bence yanlış. Bu iki grup da yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi vermiş olsalardı, ancak o zaman bu iki grubu vergi mükellef sayıları içinde ele almamızın daha doğru olacağı kanısındayım.

Kaynak: http://www.gazeteyenigun.com.tr/koseyazilari/27858/faal-mukellef-sayilari

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI