Ev hanımları tüccar olacak – 27 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ev hanımları tüccar olacak – 27 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 27 Haziran 2013 - 8:58

Sadece bunlar değil, yaşlı nineler, dedeler dayılar ve teyzeler de “tüccar” olacaklar.

“Bu da nereden çıktı?” diye soracak olanlar için açıklayalım:
Yeni Gelir Vergisi Kanunu’nda yazıyor!

ARSASI OLAN MEMUR

Yeni Gelir Vergisi Kanunu ile arsasını müteahhide;
– Kat karşılığı veya
– Hasılat paylaşımı
şeklinde verenlerin “ticari faaliyetle uğraştığı” kabul edilecek ve “ticari kazanç” hükümlerine göre vergilendirilecek.
Buna göre, arsasını müteahhide veren bir devlet memurun, “ticari faaliyette bulunmuş” sayılacak.
Peki… ne olacak şimdi?
Öte yandan, Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesine göre, devlet memurlarının “ticari faaliyette bulunmaları” yasak!
Vergi kanunlarına göre, ticari faaliyete başlamak demek; vergi dairesini kaydolmak, fatura bastırmak, fatura kesmek, ticari defterleri tasdik ettirmek ve bu defterleri tutmak, her ay KDV beyannamesi, üç ayda bir geçici vergi beyannamesi, her yıl gelir vergisi beyannamesi verilmesi, ticaret odasına kayıt ve daha birçok yükümlülük anlamına geliyor.
Bu da hukuki anlamda devlet memuriyeti ile bağdaşan bir durum değil.
Olaya vergi yönüyle bakılırken, diğer yasalar gözden kaçmış gibi gözüküyor.

FATMA TEYZE DE TÜCCAR

Olaya, arsasını müteahhide verenin “tüccar” sayılması yönüyle baktığımızda, Fatma Teyze de Abdi Amca da hatta küçük çocuklar bile “tüccar” kabul edilecek ve “ticari faaliyette bulundukları” için çok sayıda defter tutacak ve beyanname verecekler.
Daha ötesi Fatma Teyze ve diğerlerinin, “ticaret odasına” kaydolmaları da söz konusu olabilecek!

TASARI NE DİYOR?

Yeni Gelir Vergisi Tasarısına göre, arsa sahipleri, arsalarını; belli sayıda daire ve dükkan karşılığı, inşaat firmasına vermeleri durumunda arsa sahibine bırakılan taşınmazların (örneğin daire ve dükkanların), “brüt kapalı alanları” toplamının;
a) 1.000 m2’yi aşması durumunda, ilk satış tarihinden itibaren “ticari faaliyete başlanıldığı” kabul edilecek.
b) 500-1.000 m2 arasında olması durumunda, inşa edilen taşınmazların satışının arsa sahibine veya müteahhide ait ticari bir organizasyon çerçevesinde gerçekleştirilmesi halinde, ilk satış tarihinden itibaren “ticari faaliyete başlandığı” kabul edilecek.
(a) ve (b) bentlerinde belirtilen durumlarda, arsa sahipleri istedikleri takdirde “inşaat faaliyetine başlanıldığı tarihten” itibaren mükellefiyet tesis ettirebilirler.
c) 500 m2’yi aşmaması durumunda, arsa sahibi yönünden “ticari kazanç”
hükümleri uygulanmayacak.

DEFTER TASDİKİ, FATURA VE BEYANNAME

Ticari faaliyetle uğraştığı kabul edilen arsa sahibi, “ticari defter” tasdik ettirecek. Fatura bastıracak, fatura düzenleyip KDV tahsil edecek.
Her ay KDV beyannamesi, üç ayda bir “geçici gelir vergisi” beyannamesi, her yıl “gelir vergisi
beyannamesi” verecek ve tahakkuk eden vergileri ödeyecek.
Üç yıl içinde herhangi bir taşınmaz satışı yapılmadığı durumlarda, ticari faaliyet sona ermiş kabul edilecek. Satılmayan taşınmazlar da işletmeden çekilmiş sayılacak. Bu aşamada da emsal satış bedeli esas alınacak, yine kazanç doğacak ve vergi ödenecek.
Arsa sahibinin “ticari faaliyette bulunduğu ve ticari kazanç elde ettiğine dair” düzenlemenin, gözden geçirilmesinde yarar var..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23594608.asp

Bir önceki yazımız olan 1.5 Milyon Mükellefe Ek Vergi - 27 Haziran 2013 başlıklı makalemizde 1.5 milyon mükellefe ek vergi, Ek Vergi ve gelir vergisi kanunu tasarısı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI