Eski kocadan dul maaşı bağlanır mı? – 31 Mart 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Eski kocadan dul maaşı bağlanır mı? – 31 Mart 2012
Paylaş
Tarih : 31 Mart 2012 - 12:32

Resul Kurt

Okurumuz K.T. “Eskiden ilk eşimden dul maaşı alıyordum. 2006’da ikinci evliliğimi yaptım. Şimdi boşansam ilk kocamın maaşını alabilir miyim?” diyor.

Sigortalının ölümü ile dul kalan eşe aylık bağlanabilmesi için, ölüm tarihinde sigortalı ile Türk Medeni Kanunu’na uygun olarak evlilik bağı≠nın bulunması şartıyla erkek ya da kadın olmasına bakılmaksızın dul eşe aylık bağlanmaktadır. Ancak, sigortalının dul eşinin daha sonra evlenmesi halinde, dul aylığı kesilmektedir. Kamuoyunda bilindiğinin aksine erkeklere de sigortalı eşinin vefat etmesi halinde dul aylığı adı verilen ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Yani, sigortalının vefat ettiği tarihte resmi nikahla evli olan kadınlara dul aylığı bağlanmakta olup, bunların çalışması veya emekli olmaları halinde dahi dul aylığını almaya devam etmeleri mümkün bulunmaktadır. Eğer dul eş daha sonra evlendiği eşinden boşanır veya dul kalırsa önceki müteveffa eşinden dolayı yeniden dul aylığı bağlanabilmektedir.

Çalışan yetimlere aylık bağlanmaz

Okurumuz Gülşen Caynak “Babam vefat etti. Annemle babam boşandılar. Velayetimiz anneme verildi. Ben ve ablam sigortalı olarak çalışıyoruz. Babamın SSK emekli maaşını alabilir miyiz?” diyor.

Daha önce de zaman zaman bu köşeden yetimlere aylık bağlanmasını açıklamıştık ancak konu önemli ve çok kişiyi ilgilendirdiği için açıklamakta yarar var. Sigortalının vefatı halinde, geride kalan dul eşine ve hak sahibi çocuklarına aylık bağlanmaktadır. Halk arasında dul veya yetim aylığı olarak bilinen ölüm aylığı bağlanmasında evlilik bağı içinde doğan çocuklar hak sahibi sayılmaktadır. Türk Medeni Kanunu’na göre sigortalı tarafından evlat edinilmiş, tanınmış veya nesebi düzeltilmiş yahut babalığı hükme bağlanmış çocukların da hak sahibi niteliğini kazanma yönünden evlilik bağı içinde doğan çocuklardan farkları yoktur.

Yetim aylığında şartlar

Ölüm aylığına hak kazanmada çocuklar için aranan ortak koşul 5510 sayılı Kanuna ya da yabancı bir ülke mevzuatına göre sigortalı olarak çalışmama veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık bağlanmamış olmasıdır. SGK uygulamasına göre, sigortalı olarak çalışan veya emekli aylığı alan çocuklara yetim aylığı bağlanmamaktadır. Bu nedenle sigortalı olarak çalışan okurumuza yetim aylığı bağlanmayacaktır. Erkek çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için 18 yaşından küçük olması, orta öğrenim görüyor ise 20, yüksek öğrenim görüyor ise 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Yaş şartını sağlayan erkek çocuklar evlenmiş olsa bile ölüm aylığına hak kazanır.

SGK, ölüm aylığı alan çocukların 18 yaşını tamamlamaları durumunda kontrol amaçlı olarak aylığını durdurmakta, kız çocuklardan bekar olduğuna, erkek çocuklardan ise öğrenci olduklarına ilişkin belge vermesini beklemekte, yazılı belge sunan çocukların aylığını tekrar başlatmaktadır.

Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için kız çocuğun, yaşları ne olursa olsun evlenmemiş evli olmakla birlikte sonradan boşanmış yada dul kalmış olması gerekir. Ayrıca eşinden boşandığı halde boşandığı eşi ile fiilen birlikte yaşayan kız çocuklarına aylık bağlanmadığı gibi tespiti halinde bağlanmış aylıklar da kesilmektedir. Özellikle adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden, komşular veya çevre esnaftan yapılacak çevre soruşturmalarından veya kurumların fatura bilgilerinden aynı evde yaşadıklarının tespiti yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan 31 Mart 2012 Cumartesi Gündem başlıklı makalemizde 31 Mart 2012 Cumartesi Gündem, 31 Mart 2012 Cumartesi haberler ve 31 mart cumartesi gündem hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI