Erken emeklilik için son hafta – 24 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Erken emeklilik için son hafta – 24 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 24 Temmuz 2013 - 11:08

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ocak ayında yapılan düzenleme ile basın çalışanları ile milletvekillerine fiili hizmet zammı hakkı tekrar verildi. Buna göre basın mesleğinde veya TRT’de basın kartı sahibi olarak çalışan gazetecilerle milletvekilleri, çalıştıkları her yıl için üç aya kadar ilave hizmet kazanacaklar. Ayrıca kazanılan bu sürelerin yarısı (vekiller için tamamı), emeklilik yaşından da indirilecek. Yani ağır çalışma koşulları sebebiyle emeklilik koşulları kolaylaştırılmış olacak.

Bu arada dileyen basın çalışanına, 2008/Ekim ila 2013/Şubat ayları arasındaki dönem için borçlanma yaparak fiili hizmet zammından yararlanma imkanı verildi. Fakat bu süre için hesaplanacak yıpranma farkını, basın çalışanı kendisi ödeyecek. Bu ödemeyi özel sektörde çalışan gazetecilerin 1 Ağustos’a kadar, kamuda çalışanların ise 15 Ağustos’a kadar yapmaları gerekiyor. Aksi halde gecikme zammıyla ödeme yapacaklar. Bu şekilde geriye dönük ödeme yapan basın çalışanları bir yıla kadar ilave hizmet ve emeklilik yaşlarından da altı aya kadar indirim kazanmış olacaklar.

Bu arada bazı basın işverenlerinin SGK’ya verdikleri kayıtların düzensiz ve eksik olması, SGK’nın işini oldukça zorlaştırmış durumda. Fakat SGK birimleri, çalışanların mağdur olmaması açısından yine de ödemeleri kabul ediyor. Eğer verilen bilgilerde hatalı bir durum tespit edilirse, sonradan düzeltilmek üzere işlemler tamamlanıyor.

Her yıl aylığınız düşer

Soru: Sadettin Bey, benim %64 engelli raporum ve buna istinaden vergi indirim belgem var. 2014/Mayıs’ta emekliliğe hak kazanıyorum ancak ben emekli olmadan çalışmaya devam etmek istiyorum. Şuan net 1700 lira ücretle çalışıyorum. Bu şekilde çalışmaya devam edersem ileride bağlanacak emekli aylığımda kaybım olur mu? Cafer E.

Cevap: Değerli okurum, 1700 lira olan net ücretiniz brüt olarak yaklaşık 2300 liraya tekabül eder. 2000 yılından önce çalışmaya başlayan SSK’lı ve Bağ-Kur’luların, brüt 2800 liranın altında bir ücretle çalışmaları halinde emekli aylıklarında düşüş yaşanıyor. Sizin de ücretiniz aylık 2800 liranın altında olduğu için çalıştığınız her yıl için emekli aylığınızda yaklaşık 30 lira düşüş oluyor.

1080 gün olmadan aylık bağlanmaz

Soru: Sadettin Bey, babam 1995 yılında ölmeden dört ay önce isteğe bağlı Bağ-Kur başlatmış ve sadece dört ay ödeyebilmiş. Bunun dışında herhangi bir çalışması bulunmuyor. Kendisi aynı yıl vefat etti. Askerlik süresi var fakat henüz borçlanmadık. Acaba borçlanmamız halinde anneme dul aylığı bağlanır mı? Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Faruk F.

Cevap: Değerli okurum, Bağ-Kur sigortalılarından 04.10.2000 tarihinden önce vefat etmiş olanların eş ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için üç yıl (1080 gün) prim ödenmiş olması gerekir. Babanız 120 gün isteğe bağlı prim ödemiş. Askerlik süresinin iki yıl yani 720 gün olduğunu kabul etsek bile toplamda 1080 günü tamamlamanız zor görünüyor. 1080 günü tamamlamadan annenize aylık bağlanması mümkün değil.

 

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/erken-emeklilik-icin-son-hafta-yazisi-730584

Bir önceki yazımız olan Örneklerle Uygulamalı Tübitak & Avrupa Birliği Ar‐Ge ve Yenilik Projelerinin Yazımı İle Mali Raporlanması başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, ar-ge ve yenilik projelerinin yazımı ve arge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI