Engelli memurda yaş aranmaz – 18 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Engelli memurda yaş aranmaz – 18 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 18 Ocak 2013 - 9:49

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben 11.06.1967 doğumluyum. 25.06.1990 tarihinde memur olarak göreve başladım.
Memuriyet öncesi 373 gün sigortamı ve 18 aylık askerlik borçlanmamı memuriyete saydırdım. 2011 yılında kalp rahatsızlığı nedeniyle devlet hastanesinden almış olduğum rapor ile yüzde elli olarak gelir vergisinden muaf tutuldum. Ben şu an dilekçe versem emekli olabilir miyim? Yaşar Ç.

Cevap:
 Yaşar Bey, 2008 yılından önce sadece doğuştan özürlü olan, özürlü kadrosunda memuriyete başlayan veya memuriyete başlamadan önce özür durumunu belgeleyen memurlar erken emekli olabiliyorlardı. Buna karşın memuriyete başladıktan sonra engelli olanlar erken emeklilik hakkından yararlanamıyorlardı. Ancak 2008 yılında getirilen düzenlemeyle sizin gibi memuriyet başlangıcından sonra özür durumu ortaya çıkan memurlara da erken emeklilik hakkı tanındı. Buna göre:

· %50 ilâ %59 arasında özürlü olduğu anlaşılan memurlar en az 5760 gün (16 yıl),
· %40 ilâ %49 arasında özürlü olduğu anlaşılan sigortalılar en az 6480 gün (18 yıl)

prim günüyle, yaş şartı aranmaksızın emekli olabilecekler. Siz de %50 özür durumunuzla 16 yılı çoktan tamamladığınız için hemen emekli olabilirsiniz.

Yüzde 10 iş göremezlik gerekir

Soru: 
Sadettin Bey, ben Devlet Demiryolları’nda geçen yıl işyeri aracıyla kaza geçirdim. İki arkadaşımızı kaybettiğimiz kazada benim de iç kanamadan dolayı dalağım tamamen alındı. Sağ el parmağıma da kemik nakli yapılarak platin takıldı. Üç aylık raporlu kaldım ve tekrar işe başladım. Bu durumda bana herhangi bir aylık bağlanması söz konusu olabilir mi? Suat D.

Cevap:
 Değerli okurum, eğer mevcut sakatlık durumunuz iş göremezlik oranı bakımından %10’un üzerindeyse, SGK tarafından sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bunun için bir dilekçeyle SGK müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Sevk edileceğiniz hastane tarafından verilecek rapora göre sonuç netleşecektir. %10’un altında bir oran tespit edilmesi halinde gelir bağlanmaz.

Emeklilikte son 7 yıla bakılır

Soru:
 Sadettin Bey ben 24 yıl Emekli Sandığı’na tabi mühendis olarak çalıştım ve ayrılmayı düşünüyorum. Acaba özel şirkette Emekli Sandığı’na tabi çalışabilir miyim? Emekliliğime tam 4 yıl var. Emeklilikte hak kaybım olmaması için kalan süreyi nasıl doldurmam gerekir? Ömer H.K.

Cevap:
 Değerli okurum, bir kimsenin hangi statüden (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) emekli olacağına, son 7 yıllık fiili çalışmasına bakılarak karar verilir. Eğer son 7 yılın çoğu memuriyette geçmişse memur olarak, diğer statülerde geçmişse o statüden aylık bağlanır. Sürelerin eşit olması halinde son 3,5 yıllık (1260 gün) çalışmaya göre aylık bağlanır. Memuriyetten ayrılıp özel sektörde çalışmanız halinde Emekli Sandığı mensubu değil 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olursunuz. Bu şekilde 3,5 yılı doldurursanız, Emekli Sandığı emeklilik hakkınızı kaybedersiniz. Dilerseniz memuriyetten ayrılıp, isteğe bağlı iştirakçi olarak 25 yılı tamamlayabilirsiniz. Kalan 3 yıl SSK’lı çalışanız dahi yine memur olarak emekli olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Maliye politikası - 18 Ocak 2013 başlıklı makalemizde asaf savaş akat, İMKB rekor üstüne rekor kırıyor ve Maliye politikası hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI