Enflasyon raporu 31 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Enflasyon raporu 31 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 31 Ocak 2013 - 9:52

Euro bölgesinde işler düzeliyor mu? Döviz piyasaları “evet” diyor. Kanıtı euro’nun dolar karşısında değer kazanmasıdır. Parite on dört ay sonra tekrar 1.35’in üzerine çıktı. Kısa dönemde bu eğilim devam edebilir.

Parite hareketi TL kurlarına da yansıdı. Euro 2.40 TL’ye ulaşırken dolar 1.76 civarında kaldı. Döviz sepeti ise 2.08 TL’ye yaklaştı. Son geçen ilkbaharda buraları görmüştü. Faiz indiriminden kaynaklanabilir mi? Kesin yargı için erkendir.

Tüketici güven endeksi AB ile uyumlu hâle getirildi. Yeni endeks Eurostat’ın öngördüğü yöntemi kullanıyor. Ekimde dibe vuran tüketici güveni ocak ayında da yüzde 3 yükseldi. Ama hâlâ 2012’nin altındadır.

İç talep ve büyüme için iyi haberdir.

Aralık dış ticaret verileri bugün açıklanıyor. CNBC-e anketinde dış ticaret açığı aylık

9 milyar dolar, yıllık 85.7 milyar dolar çıktı. Makul duruyor. Ben biraz daha düşük bekliyorum. Ama bu sayılara şaşırmam.

Merkez Bankası memnun

Başkan Başçı yılın ilk enflasyon raporunu salı günü açıkladı. Para politikasının en kritik belgesidir. Merakla beklediğimi yazmıştım. Sonucu baştan söyleyelim. Kapsamlı ve doyurucu buldum.

Medyada izliyorsunuz. Son dönemde ekonomi yönetiminin kendine güveninde gözle görülür bir artış var. Her fırsatta konjonktürün planlanan ve arzulanan yönde geliştiği vurgulanıyor. Doğal olarak, aynı hava rapora da yansıyor.

Geri planda ekonominin geldiği yer yatıyor. Enflasyon kırk küsur yılın en düşük düzeyine geriledi. Dış açık ciddi şekilde daraldı. Reel faiz sıfırlandı. Döviz kurunda istikrar korundu. İç talep ve büyümeden canlanma işaretleri geliyor.

2012 başını hatırlayın. Piyasalar para politikasına karşı tam saha pres uyguluyordu. Kur ve enflasyonun patladığı, dış açığın küçülmediği felaket senaryoları yazılıyordu. Neyse ki Merkez Bankası piyasanın baskısına direndi.

Bazı uygulamalara ben de karşı çıktım. Yılbaşında kurun baskılanmasını ve sonbaharda vergi artışını eleştirdim. Büyümeye daha duyarlı olmasını istedim. Ama piyasanın ortodoks tavrına karşı politikayı savundum. Doğrusu ben de memnunum.

Üç defa beş

Bu arada Başkan Başçı’nın bir soruya cevabı sayesinde Türkiye ekonomisinin orta vadeli hedefleri de belirginleşti. Bunları az çok biliyorduk. İlk kez yönetim tarafından açıkça telaffuz edildi.

Medyaya “beş-beş-beş” sloganı ile taşındı. Büyüme, enflasyon ve dış açığın milli geliri oranı için konan hedeflerdir. Ekonomi yüzde 5 büyürken enflasyonun ve dış açık/GSYH oranının yüzde 5 düzeyinde kalması anlamına geliyor.

Yakın gelecekte üç hedef arasında tutturulması en kolayı enflasyondur. Geçen yıl da söyledim. Enflasyon cephesi sakindir. Ortalıkta dolaşan bilgi kirliliğine aldırmayın. Ancak diğer ikisi için aynı şeyi söyleyemiyorum. Mevcut koşullarda onlara ulaşmak zor duruyor.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/510440/1/Gundem

Bir önceki yazımız olan Engelli ile malullük emekliliği arasında ne fark var? - 31 Ocak 2012 başlıklı makalemizde engelli ile malullük, engelli ile malullük arasındaki fark ve engelli maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI