En Çok ve En Az Kazanan Şirketler Hangisi – 20 Kasıım 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » En Çok ve En Az Kazanan Şirketler Hangisi – 20 Kasıım 2013
Paylaş
Tarih : 20 Kasım 2013 - 8:26

KURUMLAR Vergisi mükellefi olan limited ve anonim şirketlerin, ortalama kazançları ile vergi sonrası aylık kazançları belli oldu.

En az kazananlara göz attığımızda; diş klinikleri, lokantalar ile altın imalatı ve ticareti yapan şirketlerin, ortak başına asgari ücretliden daha az ya da asgari ücretli civarında gelir elde ettikleri fark ediliyor.
Bu durum ya, işlerinin iyi olmadığının ya da bu sektörlerde kayıt dışılığın yüksek olduğunun göstergesi…

BANKALAR AÇIK FARKLA BİRİNCİ

2013 yılında beyanname veren kurumlar vergisi mükellefi şirketlerin sayısı 623 bin 418.
Bu sayının içinde, bankalar da anonim şirket olarak yer alıyor. Banka sayısı ise 120 olarak gözüküyor.
120 banka, 2013 yılı Nisan ayında toplam 42 milyar 593 milyon lira, safi kurum kazancı bildirmişler. Bu da banka başına ortalama 354 milyon TL kazanç, 71 milyon TL de vergi anlamına geliyor.
Kurumlar vergisinin, yaklaşık dörtte biri bankalardan tahsil edilmiş. En çok kurumlar vergisi ödeyen ilk 10 mükellefin 8’i bankalardan oluşuyor.
Deterjan sanayiindeki imalatçı şirketler, bankalardan hemen sonra geliyor. Elektrikli ev aletleri imalatçıları da üçüncü sırada yer alıyor.

DİŞ KLİNİKLERİ ZOR DURUMDA

Kurumlar vergisi mükellefi olan şirketler arasında, en düşük kazanç beyan edenler, diş klinikleri olarak göze çarpıyor. Bunların vergi sonrası aylık net gelirleri 1.555 TL. Belli ki diş klinikleri zor durumdalar… Az kazananlar arasında ikinci sırada lokanta işleten şirketler geliyor.
Üçüncü sırada altın imalat ve ticareti yapanlar, dördüncü sırada da deterjan ticareti ile uğraşan şirketlerin olması dikkati çekiyor. Bunlar vergi sonrası aylık ortalama 2.708 TL kazanç sağlıyorlarmış! Ortak sayısına böldüğümüzde, ortak başına asgari ücretin altında bir rakam çıkıyor!
Oteller ve motellerin durumu da ilginç. Vergi sonrası ortalama aylık net kazançları 3 bin 180 lira gözüküyor!.. Şirketin birkaç ortağı olduğu da göz önüne alındığında, elde edilen kazanç iyice ufalıyor.

İLGİNÇ BİR ARTIŞ

Kurumlar vergisi, toplam vergi gelirlerinin yüzde 10’unu oluşturuyor.
Kurumlar vergisinde, geçen yıla göre yaşanan 5 milyar liralık artışın, yüzde 76’sı olan 3,8 milyar lirası ilk 10’daki şirketlerden kaynaklanıyor.
İlk 100’ün vergisi ise geçen yıla göre yüzde 41 artışla, 10,3 milyar liradan 14,6 milyar liraya çıktı. İlk 100’ün dışında kalan yaklaşık 623 bin kurumlar vergisi mükellefinin ödediği vergi ise sadece yüzde 2,4 oranında arttı!
Bu arada beyanname veren 623 bin 418 mükellefin, 230 bin 118’i zarar beyan etmiş. 57 bin 466’sının da geçmiş yıldan devreden zararı var.
Pazartesi ve bugün yayımladığımız faaliyet gruplarına göre bildirilen kazanç tutarı, Türkiye’deki kayıt dışılığı analiz etme yönünden, çok önemli bir gösterge…

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25159874.asp

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI