Emlak vergisinde son 10 gün – 21 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Emlak vergisinde son 10 gün – 21 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 21 Kasım 2012 - 13:42

Şükrü Kızılot

EMLAK Vergisi, neredeyse her aileyi ilgilendiriyor.

Kasım ayının sonuna kadar, 22 milyon civarında vatandaşın, Emlak Vergisi ikinci taksitini ödemesi gerekiyor.
Vergi süresi içinde ödenmezse, geciken her ay için yüzde 1,40 oranında “gecikme zammı” alınıyor.

EMEKLİLER, İŞSİZLER VE EV HANIMLARI

Konutların vergisinde; emekliler, işsizler, ev hanımları ve engelliler ile ilgili özel bir durum var.
Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 m2‘yi aşmayan, bir tek konutu bulunan ve emekli aylığı dışında başka geliri bulunmayan emekliler ile herhangi bir geliri bulunmayan işsizler ve ev hanımları ile engelliler (gelirleri olsa dahi) “sıfır oranlı” emlak vergisine tabiler. Başka bir anlatımla, Emlak Vergisi ödemiyorlar.
Daha önce, sıfır oranlı emlak vergisi, her yıl için ayrı kararname çıkartılarak açıklanırdı. 2007 yılından itibaren, bu uygulamaya son verildi. Aksine bir düzenleme olmadığı sürece, yeni bir kararnameye gerek kalmaksızın; emekliler, işsizler ve ev hanımları ile engelliler 2012 yılında da “sıfır oranlı” emlak vergisine tabi olacaklar (Bkz. 29 Aralık 2006 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, 2006/11450 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı).
Yukarıda belirtilen kişilerin, birden fazla konuta sahip olmaları durumunda, konutların tamamı için emlak vergisi ödemeleri gerekiyor.

BİZZAT OTURMA KOŞULU

Sıfır oranlı Emlak Vergisinden yararlanabilmek için, konutta bizzat oturma koşulu aranmıyor. Bu nedenle, sahip oldukları tek konutu kiraya verip, kirada oturanlar da (emekliler, işsizler, ev hanımları, engelliler), gerekli koşulları taşımaları halinde, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanabilecekler (Bkz. Maliye Bakanlığı’nın, 31 Aralık 2003 Tarih ve 25333 (3.mükerrer) sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, 38 No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği).

YAZLIK EVLER

Konutta bizzat oturma zorunluluğunun olmaması, yazlık evler için geçerli değil. Belirli zamanlarda dinlenmek amacıyla kullanılan yazlık evler için, Emlak Vergisi ödenmesi gerekiyor.
Kişi tek yazlık eve sahip ve kirada oturuyor olsa da, yazlık evinde sürekli oturmadığı için Emlak Vergisi ödemek zorunda.
Ancak, yazlık evlerde sürekli oturulması ve başka bir ev sahibi de olunmaması durumunda, diğer koşulların varlığı halinde, Emlak Vergisi ödenmez.

2013 EMLAK VERGİSİ

2013 yılında ödenecek emlak vergisinin “yeniden değerleme oranının yarısı” kadar yani 3,9 oranında artması gerekiyor. Ancak Bakanlar Kurulu’nun kendisine tanınan yetkiyi 2012 yılında olduğu gibi kullanıp, 2013 yılı emlak vergisi artışını yüzde 7,8 olarak belirlemesi bekleniyor.
2013 için tahakkuk ettirilecek vergiler de birincisi Mart-Mayıs 2013, ikincisi de Kasım ayı olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.

2012 YILINDA GAYRİMENKUL SATIN ALANLAR

2012 yılında gayrimenkul satın alanların, bu yılın sonuna kadar, ilgili belediyeye “Emlak Vergisi Bildirimi” vermeleri gerekiyor. Yılsonuna üç aydan daha az süre kala, örneğin 21 Kasım 2012 tarihinde, gayrimenkul alınması durumunda, bildirim “üç ay içinde” yani 21 Şubat 2013’e kadar verilir.
2012 yılında gayrimenkul alanlar, 2012 yılı için Emlak Vergisi ödemezler. Ancak 2013 yılından itibaren, Emlak Vergisi ödemeleri gerekiyor.
Süresinde bildirim verilmemesi durumunda, emlak vergisi, cezası ve gecikme faizi ile birlikte alınır.

Bir önceki yazımız olan İşletmelerde işçi özlük dosyalarının oluşturulması - 21 Kasım 2012 başlıklı makalemizde ibrahim ışıklı, İş Kanunu'nun 75'inci maddesi ve işçi özlük dosyalarının oluşturulması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI