Emekliliği planlarken dikkat!

Ana Sayfa » Basından Haberler » Emekliliği planlarken dikkat!
Paylaş
Tarih : 08 Ağustos 2014 - 8:30

Malumunuz iki haftalık izin yaptık. Bu arada posta kutumuz okur sorularıyla dolmuş durumda. Tabii her soruya cevap vermeye vaktimiz ve yerimiz müsait değil fakat en azından ortak konularda gelen sorulara cevap vermeye çalışalım..

Yargı yolu açık ama…

Soru: Sadettin Bey, ben 01.06.2014 tarihinde emekli oldum. Emekli olmadan önceki SGK hizmet dökümü ile emeklilik başvurusu yaptıktan sonraki hizmet dökümü arasında 810 gün fazlam çıktı. Önceki bilgilere göre emekliğimi tamamlamak için Bağ-Kur’da isteğe bağlı 1 yıl 7 ay ödeme yaptım. Oysa ben bu ödemeyi gereksiz yere yapmışım. Ayrıca bu fazladan olan ödemeler emeklilik maaşımı da düşürmüş. Yani SGK’nın resmi sitesine güvendiğimi için hem daha geç emekli oldum hem de daha düşük emekli aylığı alıyorum. Bu mağduriyetimi gidermek için nasıl bir yol izlemem gerekir? Ali K.

Cevap: Değerli okurum, ideal olan, SGK’nın internet ortamındaki kayıtlarıyla gerçek kayıtların birbirini tutmasıdır. Fakat bazı durumlarda bunların birbirini tutmadığı görülür. Bu yüzden SGK sitesinde, “Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, işlemlerde kurumun resmi kayıtları geçerlidir” şeklinde uyarı yer alır. Siz elbette devletin resmi internet sitesindeki bilgilere güvenmişsiniz, güvenmekte de haklısınız.

Ancak bu yasal uyarı sebebiyle mağduriyetinizin giderilmesi zor görünüyor. Dolayısıyla emeklilik planları yaparken sadece SGK’nın sitesindeki bilgilere göre değil, resmi kayıtları dikkate alarak planlama yapmak gerekiyor. Bunun için de dilekçe ile başvurup, resmi cevap almakta fayda var. Yine de sizin için yargı yolunun açık olduğunu söyleyebiliriz.

Memur olarak emekli olursunuz

Soru: Sadettin Bey, ben 2000 yılında astsubay olarak göreve başladım. 1 Temmuz 2014 tarihi itibarı ile kendi isteğimle istifa ederek 15 Temmuz 2014’te bir belediyede memur olarak işe başladım. Acaba ben Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne dilekçe vererek kesilen primlerimin astsubaymışım gibi kesilmesini sağlayabilir ve emekli olduğumda astsubaylıktan emekli olmuş gibi emekli maaşı alabilir miyim? Bu dilekçeyi nereye vermeliyim? Bu dilekçe nasıl bir dilekçe olmalı? Ersin A.

Cevap: Ersin Bey, devlet memuriyetinde hangi kadrodaysanız, emeklilik kesenekleriniz de o kadroya göre kesilir ve kadronuza göre emekli olursunuz. Yani memur olarak çalışıp astsubay gibi kesenek ödeyemezsiniz. Böyle bir uygulama olmadığı için herhangi bir yere dilekçe vermenize de gerek yok.

Gelir testine göre prim ödersiniz

Soru: Sadettin Bey; benim devlet memurluğunda 27 yıllık hizmetim var. Maaşlı emekli olmama üç yıl var. Şu an maaşsız olarak ayrılmayı düşünüyorum. Ancak sağlık güvencesinden nasıl faydalanacağım? Bunun için ayrı prim ödemem gerekir mi? İbrahim E.

Cevap: Değerli okurum, memuriyetten ayrıldıktan sonra 100 gün boyunca genel sağlık sigortası kapsamında sayılırsınız. Bu sürenin dolmasıyla birlikte bir ay içerisinde bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığa başvurarak gelir testi yaptırmanız gerekir. Gelir testi sonucuna göre hiç prim ödemeden ya da gelirinize göre ayda 45 TL, 136 TL veya 272 TL ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanırsınız.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/emekliligi-planlarken-dikkat-yazisi-1215544

Bir önceki yazımız olan SGK uygulamasında gecikme cezası ve gecikme zammı başlıklı makalemizde gecikme cezası, gecikme zammı ve sgk uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI