Ek gösterge adaletsizliği – 25 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Ek gösterge adaletsizliği – 25 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 25 Şubat 2013 - 10:26

Arif Temir

Devlet memurlarının çalışırken almış oldukları maaşları ile emekli maaşları hesap edilirken değişik göstergeler dikkate alınıyor. Bu göstergelerden biride ek göstergedir. Ek göstergeler memurlara hizmet sınıfı, kadro ünvanı ve derecelerine göre veriliyor.

Ek göstergeler memurun çalışırken olduğu gibi emekliliğinde de emekli maaşının yüksek olmasını sağlayan önemli etkenlerden biridir.  Bazı görevlerde bulunanların ek gösterge ve almış oldukları emekli  maaşları yandaki tabloda gösterilmiştir.

Tablodaki hesaplama 25 hizmet yılı olan kişilere göre yapılmıştır. Tabloyu incelediğimizde; birinci derecenin dördüncü kademesinden emekli olan bir öğretmen 1441 TL emekli maaşı alıyor. Birinci derecenin dördüncü kademesinden emekli olan bir mühendis ise 1804 TL emekli maaşı alıyor. Birinci derecenin dördüncü kademesinden emekli olan bir daire başkanı ise 2208 TL emekli maaşı alıyor. Birinci derecenin dördüncü kademesinden emekli olan bir kaymakam ise 2903 TL emekli maaşı alıyor. Birinci derecenin dördüncü kademesinden emekli olan bir Bakanlık müfettişi ise  2571 TL emekli maaşı alıyor.

Bir mühendis ile öğretmeni karşılaştırdığımızda emekli aylıkları arasında mühendis lehine 363 TL fark bulunuyor. Bir kaymakam ile Bakanlık müfettişinin emekli maaşını karşılaştırdığımızda kaymakam lehine 332 TL fark bulunuyor.Tabloya baktığımızda öğretmenlerimizin ve müfettişlerin durumunun emeklilik maaşı yönünden iyi durumda olmadıkları açıktır. İnsan yetiştiren ve toplumun gelecek nesillerini eğiten bir meslek grubuna öngörülen ek gösterge 3000’dir.

Öğretmenlerimizin yaptıkları işlerle ek göstergelerini karşılaştırdığımızda öğretmenlerimizin hak etmedikleri bir konumda olduklarını  söyleyebiliriz.

Müfettişlere baktığımızda; bir  müfettiş 3600 ek göstergeye sahiptir. Müfettişler yaptıkları teftiş, inceleme ve soruşturmalar nedeniyle görevin niteliğinden, yaptıkları yolculuk ve teftiş alanları itibariyle de  mesleki zorluklardan dolayı  risk altında çalışıyorlar. Örneğin bir iş müfettişi yerin altında(maden ocaklarında) teftiş yapıyor. İşçi ile aynı risklere maruz kalarak işçinin çalışma koşulları, iş sağlığı ve güvenliğini kontrol ediyor.

Ancak bu iş müfettişi işçinin aldığı fiili hizmet zammını bile alamıyor. Bir müfettiş teftiş ettiği ve riskleri kendinden daha az olan genel müdür yardımcısından daha az emekli maaşı alıyor. Öğretmenlerimizin ve müfettişlerin görevlerinin önemi, çalışma koşulları ve riskleri değerlendirildiğinde öngörülen ek göstergeleri yetersizdir. Bu nedenle öğretmenlerimizin ve müfettişlerin  ek göstergelerinin bu meslek gruplarının  çalışırken ve özellikle de emeklilikte iyi şartlarda hayatlarını sürdürebilmeleri için artırılması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Limited şirketlerde genel kurullar - 25 Şubat 2013 başlıklı makalemizde Ekrem Öncü, Genel kurulda kararlar hangi oy çoğunluğu ile alınacaktır ve genel kurullar Mart ayı sonuna kadar yapılacaktır hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI