Efsane hocamız emekli oldu – 26 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Efsane hocamız emekli oldu – 26 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2012 - 10:04

İsmail Kökbulut

Türkiye’de Maliye ve vergi denilince akla gelen ilk isimlerden olan Prof. Dr. Şükrü Kızılot, 32 yıldır eğitim verdiği Gazi Üniversitesi’nden emekli oldu.
Geçen hafta Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un emekli olması dolayısıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 100. Yıl Kültür Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Törene akademisyenler, öğrenciler, basın mensupları ve Prof. Dr. Şükrü Kızılot’un yakın çevresinden oluşan yoğun bir katılım vardı. Böyle bir emeklilik törenini Allah herkese nasip etsin.

Öğrencileri ve yakın çevresi törendeydi.
Sayın hocamızın erken emeklilik kararının, üniversite camiasında üzüntü oluşturduğu, törene yansımıştı. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber bu ayrılışın üniversite açısından kayıp olacağını ve en önemli markalarını kaybettiklerini vurguladı. Yıllar önce mezun olmuş birçok öğrencisi de oradaydı. Tören bir sevgi seline dönüştü. Kısaca 32 yıllık emeğin boşa gitmediği ortadaydı.

Bütün kanun madde numaraları doğru

Hocam bilim adamı kimliğiyle binlerce öğrenci yetiştirdi. Gazi Üniversitesi başta olmak üzere Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde uzun yıllar ders verdi. Öğrencilerinin büyük bir bölümü bugün gerek kamuda gerek özel sektörde önemli konumlarda çalışmaktalar. Kamuoyunda köşe yazarlığı ve vergiciliği ön planda olsa da hocam yıllarını öğrencilerine adadı. Birçok kişinin üniversitelerin maliye bölümünü tercih etmesinde etkili oldu.

Emeklilik töreni bizi de öğrencilik yıllarına götürdü. Benim de hocam olmasından her zaman gurur duydum. Vergi derslerine girmek çok keyifliydi. Arada anlatılan fıkraların notunu tutanlar bile vardı. Vergi gibi karmaşık bir dersin hocasının, yanında bavul büyüklüğünde kitaplarla gelmesini beklerken hocam elinde hiçbir şey olmadan ilk derse gelmişti. Herhalde bugün genel konulardan bahsedecek diye beklerken vergi kanunlarını anlatmaya başladı.

Öğrenciler başta bu dersin nasıl geçeceğini hesap ederken, gelecek dersi iple çekmeye başladı. En kalabalık katılımlar vergi derslerinde olmaya başladı. En garibi kanun madde numaralarını herhangi bir nota bakmadan söylemesiydi. Bir arkadaşımız bu hususa takıldı. Bu kadar kanun maddesinin akılda tutulması pek mümkün gelmedi. Gelecek derse kanun kitabını alarak gelen arkadaş hocamızın söylediği kanun maddelerini çaktırmadan kontrol ediyordu. Ders bitiminde arkadaşımızın birçoğu sonuca inanamadı.

Vergiyi sevdiren kişi

Vergi anlaşılması zor olan mevzuatların başında gelir. Bu nedenle pek çok kişi bu karmaşık ve detaylı düzenlemeleri anlayamadığı için cezalı duruma düşer. Özellikle Neriman, Zehra teyzeler, Abdi amcalar gibi akıcı ve esprili örnekleriyle olayların daha kolay anlaşılmasını sağlayarak kamuoyunu aydınlattı.

Yapıcı eleştiri ve tespitleri birçok düzenlemede olduğu gibi en son Yeni Ticaret Kanunu’nun maddelerinin yeniden düzenlenmesinde de dikkate alındı.

Uzun yıllardan beri haftada üç dört gün vergi ve mali konularda yazı yazmak kolay bir iş değil. Bu bilgi gerektirdiği gibi aynı zamanda karmaşık bir olayın anlaşılır halde anlatılma yeteneğini de gerektirir. İşte hocamız yıllardan beri bunu başardı. Yediden yetmişe herkesi ilgilendiren güncel mali konulardaki soruların cevabını köşesine taşıdı.

Kitaplarıyla ışık oldu

Altmışa yakın kitabı uygulayıcılar açısından rehber niteliğinde kaynak. Ancak hocamın en sevdikleri mizah kitapları. Yakında çıkacak olan 9. mizah kitabının müjdesini verdi.

Hocamın emekliliğinin, klasik bir emeklilik olmayacağından eminim. Üretmeye, öğretmeye, yazmaya, bizlere yol göstermeye devam edeceğini biliyorum.
İyi ki varsınız hocam…

Bir önceki yazımız olan Sahte denetmeni ihbar edin - 26 Kasım 2012 başlıklı makalemizde Almanya'dan da aylık bağlanır, Aylıksız izin aylıklı izni takiben başlar ve Babanız yurtdışı hizmet borçlanmasıyla Türkiye'den emekli olmuş hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI