Dünyada dış açık – 22 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Dünyada dış açık – 22 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 22 Kasım 2012 - 19:44

Para Politikası Kurulu sürpriz yapmadı. Uzun süredir ilk kez karar piyasaların öngörüsü ile bire bir örtüştü. Bilgi Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerim arasında anket yaptım. Sadece koridorun üstü iner ve ROK artar çıktı. Tam tuttu.

Kararın yazımında değişiklik var. TL değer kazanırsa hem koridorun alt sınırı hem gösterge faiz inebilir diyor. Döviz kuruna “yazılı müdahale” sayılır. Ama piyasalar etkilenmedi. Kur sepeti 2.05 TL’de kaldı.
Moody’s de şaşırtmadı. Türkiye’nin notunu değiştirmediğini açıkladı. Malum sebepler sayılıyor: dış açık, enflasyon, siyasi riskler vs. Halk Bankası’na yurt dışından gelen talep fazla ciddiye alınmadığını gösteriyor.

“Bunu da gördük Netekim!” Milliyet’in manşeti duygularımı yansıttı. 12 Eylül darbecilerinin yargılanması talebini yirmi küsur yıl önce seslendirmiş, mutlaka olacaktır demiştim. Failler yaşarken gerçekleşmesinin “kıymet-i harbiyesi” vardır.

Dış açıkta ilk on

The Economist bu hafta Fransa’yı kapak konusu yaptı. Fransız bayrağının renklerinden (mavi-beyaz-kırmızı) bir kurdelenin sardığı patlayıcılar ve yanan bir fitilin altında “Avrupa’nın kalbindeki saatli bomba” yazıyor.

Seyfettin Gürsel Radikal’de “Fransa’yı bırak, Amerika’ya bak” diyor. İçimden “İngiltere’yi de unutma” diye eklemek geldi. Büyük ülkelerin dış ve bütçe dengelerine bakmaya karar verdim.

The Economist 42 ülke ve Euro bölgesinin göstergelerini yayınlıyor. Dünya ekonomisinin yüzde 90’ını temsil ettiğini sanıyorum. Oradaki verileri tabloya döktüm. En büyük dış açığa sahip 10 ülkeyi kapsıyor. Toplamda 1 trilyon dolar dış açık ediyor.

İlk sütun dış açığın mutlak değerini veriyor. Büyükten küçüğe sıralanıyor. Yanında dış açığın milli gelire oranı ve bütçe dengesinin milli gelire oranı var. Son sütun özel kesimin gelir-harcama dengesini yansıtıyor.

Türkiye’nin yeri

Dış açıkta Türkiye beşinci sırada yer alıyor. ABD ayrı bir âlem; asla ulaşamayız. İngiltere de zorlar. Ama Hindistan ve Fransa mümkün; bir yıl önce dış açık ikisinin de üstüne tırmanmıştı. Milli gelire oran sıralamasında ise Türkiye açık ara birinci çıkıyor.

Hepsinin bütçesi açık veriyor. İlk üç sırayı İngiltere, İspanya ve ABD alıyor. Türkiye sekizinciliğe geriliyor. Brezilya ve Avustralya’nın daha küçük bütçe açıkları var. Bütçe ile dış açık arasında ilk bakışta güçlü bir ilişki gözükmüyor.

Özel kesim harcama-gelir dengesi sadece üç ülkede eksi çıkıyor. İlginç şekilde, bunlar en düşük bütçe açığına sahip ülkeler. Ama bu kez Türkiye gene açık ara birinci oluyor. Özel tasarruflarda rekor düşüşü yansıtıyor.
Bu resim kısmi kalıyor. Fazla veren ülkelerle tamamlanması gerekiyor. Pazar günü devam edeceğim.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/Haber/494474/1/Gundem

Bir önceki yazımız olan Emekli olurken stajyerliğimi saydırabilir miyim?- 22 Kasım 2012 başlıklı makalemizde emekli olurken, emekli olurken stajyerliği saydırabilirmiyim ve emekli olurken stajyerlik sayılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI