Döviz mevduatı eğilimleri – 3 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Döviz mevduatı eğilimleri – 3 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 03 Aralık 2013 - 8:50

Para piyasaları eski güzel günlere bir türlü dönemiyor. Sepet kur dün 2.39 TL’yi aştı. Gösterge tahvil faizi fazla oynamadı. Son baktığımda yüzde 9,1 düzeyinde yatay seyrediyordu. En azından sakin bir gün sayılabilir.

Kasım enflasyonu bugün açıklanıyor. CNBC-e anketi TÜFE artışını yüzde 0,5 öngörüyor. Bana biraz yüksek geldi. İTO İstanbul ücretliler geçinme endeksi öncü göstergedir. Yüzde 0,3 arttı. Göreceğiz.

Mevduatın bileşimi

2003 öncesini hatırlayın. Kur tırmanınca vatandaş da dövize dönerdi. 2003’ten sonra bu gelenek yavaş yavaş bozuldu. Önce alım durdu. Sonra kur artışı döviz satışı getirmeye başladı. Son dönemde ne olduğunu merak ettim.

Kayıt dışını (yastık altı) bilmiyoruz. Banka sistemine giren bölüm izleniyor. Mevduat dört kategoriye ayrılıyor: İşçi hesapları, yerleşikler, yabancılar ve bankalar. Son ikisi bizi ilgilendirmiyor. İlk ikisine odaklanıyoruz.

Yerleşikler de ikiye bölünüyor: Gerçek ve tüzel kişiler. İlki hane halkıdır. Günlük dilde vatandaş diyoruz. Diğerine piyasa “kurumsal” diyor. Ana gövdesi şirketlerin mevduatıdır. Vakıf, dernek vs. diğer kuruluşları da kapsar.

Dövizi kim alıyor?

Kasım 2013’te vatandaş ve kurum mevduatı şöyle: 72 milyar dolar ve 52 milyar dolar. Küresel krizin hemen öncesi, Temmuz 2008’le karşılaştıralım. Beş buçuk yılda vatandaş mevduatını 0.4 milyar dolar azaltıyor. Kurumlar ise 19 milyar dolar artırıyor.

TCMB’de tutulan işçi hesaplarına dönelim. 10.8 milyar dolar düşüyor. Önemli; mevduat TCMB’den bankalara kayabilir. Yerleşik mi, yabancı mı? Bilmiyoruz. Ama bu dönemde yabancı mevduatı da 14 milyar dolar artışla 18 milyar dolara ulaşıyor.

Resim bence açıktır. Vatandaşın dövize yöneldiğine dair bir işaret görülmüyor. İşçi hesapları akla tersini bile getiriyor. Ama şirketler döviz alıyor. Normaldir. Açık döviz pozisyonu riskini azaltma arayışıdır. Kurumsal döviz talebi sürecektir.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/doviz-mevduati-egilimleri/588989/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI