Döviz kuru ve faizler – 11 Temmuz 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Döviz kuru ve faizler – 11 Temmuz 2013
Paylaş
Tarih : 11 Temmuz 2013 - 8:48

Mayıs dış ticaret endeksleri TÜİK tarafından açıklandı. Petrol ve altına paralel ithalat fiyatları geriliyor. Takvim ve mevsim etkisi arındırılınca miktar endeksleri ihracatta artış, ithalatta düşüş gösteriyor.

Mayıs ödemeler dengesi bugün açıklanıyor. Aslında eski önemi kalmadı. TL’nin değer kaybı tanım gereği dış açığı küçültecektir. Ama sermaye hareketlerindeki gelişmeler herkesin ilgisini çekiyor.

Göreceğiz.

Kuru kim belirler?

Kur-faiz muhabbetinden ben de sıkıldım ama yazmayınca olmuyor. Malum, Türkiye döviz kuruna aşırı duyarlıdır. Biraz hareketlenince sinirler gerilir. Felaket senaryoları yazılır. “Faiz lobisi” tam saha prese başlar. Gene öyle oluyor.

“Faizi kim belirler?” sorusunu yeni cevapladım (30 Haziran). Para piyasasında Merkez Bankası’nın mutlak hâkimiyetini vurguladım. Analiz döviz kuru için de geçerlidir. Kısa dönem gene Merkez Bankası’nın denetimindedir.

Araçları da o seçer. Son dalgada döviz satarak müdahaleyi tercih etti. Fiilen para piyasasından TL likiditesi çekmesi anlamına gelir. Mali sistemin TL için kendisine bağımlılığı artar. Para piyasasında eli güçlenir.

Kur ve gösterge faiz

Müdahale sonrasında döviz sepeti 2.23 TL civarında istikrar kazandı. Ama gösterge faiz dün yüzde 9’u gördü. Yani politika faizi ve faiz koridoru değişmediği hâlde kurla birlikte gösterge tahvil faizleri de yükseldi.

Neden? Derslerimde döviz piyasasının aynı zamanda TL piyasası olduğunu mutlaka vurgularım. Çünkü döviz ancak karşılığı TL’yi bulduktan sonra satın alınabilir. Bu da doğrudan ya da dolaylı tahvil satışı getirir. Tahvil arzı artınca faizi de yükselir. özetleyelim: Döviz satışı ile TL likiditesi sıkıldı. Kur hareketi sakinleşti. Gösterge faiz yükseldi. Fakat politika faizlerinde değişikliğe gidilmedi. Yani “sıcak paraya” soğuk davranıldı. Yeni politika anlayışının temel farkı budur. Alışmak gerekiyor.

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/doviz-kuru-ve-faizler/553101/4/yazarlar

Bir önceki yazımız olan Bu gidişle Almanya’nın Ar-Ge harcamalarına ancak 2100 yılında ulaşabiliriz başlıklı makalemizde ar-ge harcamaları, bilimsel araştırmaların altyapılarını düzenleme ve kalkınma bakanlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI