Döviz Kurlarının Arttığı Bu Dönemde İhracat Hesaplarının DAB İle Kapatılmamasının Olası Riski

Ana Sayfa » Dış Ticaret Muhasebesi » Döviz Kurlarının Arttığı Bu Dönemde İhracat Hesaplarının DAB İle Kapatılmamasının Olası Riski
Paylaş
Tarih : 05 Temmuz 2013 - 10:13

DÖVİZ KURLARININ ARTTIĞI BU DÖNEMDE İHRACAT HESAPLARININ DAB İLE KAPATILMAMASININ 

OLASI  RİSKİ

 

                                                                                           Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ulusal ve uluslar arası Ar-Ge ve Yenilik
Hibe Fonları Uygulayıcısı, YMM

 

-Bilindiği üzere 28.01.2008 tarih ve 2008/13186 no.lu BKK ile ihracat bedellerinin yurda getirilmesi mecburiyeti kaldırılmıştır.Döviz kurlarının arttığı şu dönemde ,İhracat bedelleri gelmediği sürece firmanın dövizli alacağı söz konusu olduğundan geçici vergi döneminde VUK 280.maddeye  lehte kur farkını hesaplayarak ,% 20 vergi ödemesi söz konusudur.Bu durum bilinen bir konu.

-Bizim  bazı ihracatçılar arasında gözlemlediğimiz durum farklı.Bir örnek verirsek:ihracatçı firmanın ihracat bedeli  döviz olarak bankasına geliyor,mal bedelini getirmek serbesttir diye gelen ihracat bedeli  ile ilgili  olarak ihracat bedelinin kapanması için bankaya talimat vererek DAB kestirip TL’ye çevirtmiyor ve gelen bedeli başka amaçlar için hatta döviz olarak kullanıyor.

– Bize göre burada sorun çıkabilir.Çünkü muhasebede 120 nolu  alıcılar hesabının tali hesabında gösterilen  yurt dışı  alıcılar hesabına  muhasebe kaydı TL cinsinden yapılıyor.İhracat bedeli geldiğinde bankaya verilecek talimatla DAB kestirilir ve TL bedeli belirlenir. İlgili 120’li hesap kapanır ve arada geçen sürede döviz kuru artmış ise,bu fark yıl içinde gerçekleşmiş ise,601 nolu yurt dışı satışlar hesabının tali hesabı olan ihracat kur farkları hesabına,bir sonraki yılda ihracat bedeli  gelmiş ise 646 kambiyo karları hesabına kayıt yapılır.Döviz kuru düşüp kambiyo zararı oluştuğunda ,yıl içindeki kur zararları için  612 diğer indirimler hesabına,yıl aşılırsa 656 kambiyo zararları hesabına kayıt yapılır.Bize göre normal süreç budur.

-Eğer ihracat bedeli için, bankaya talimat vererek gelen dövizi ilgili ihracat bedelini kapatmak için DAB kestirmeyip,başka işlemler için gelen dövizi kullanırsak (hatta döviz olarak kullanırsak ) ne olur? Bize göre ihracat hesabı kapanmamış olur,kapanmayınca da döviz kurları arttıkça  lehte kur farkı  hesaplanıp,geçici dönemlerde ve yıllık olarak  nisan ayında  vergisini ödemek gerekir diye düşünüyoruz. ihracatçı firmaların bu  konuyu eleştirel analize tabi tutup ,bir değerlendirme yapmalarını  önermekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Yazılım AR-GE ve Yenilik Faaliyetlerinde Deneyimlediğimiz Teknolojik Dönüşüm başlıklı makalemizde ar-ge ve yenilik faaliyetlerinde deneyimlediğimiz, ar-ge ve yenilik faaliyetlerinde teknolojik dönüşüm ve frascati klavuzu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI