Doğum izni parasını SGK öder – 18 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Doğum izni parasını SGK öder – 18 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 18 Ocak 2013 - 9:36

Ali Tezel

Doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 haftada hamile kadın işyerinde çalışmaz-izinlidir. Çalışmadığı 16 haftanın parasını da SGK kadına öder. İşverenler ise isterse bu sürede ücret ödeyebilir ve sonra kadının SGK’dan aldığı parayı kendilerinden isteyebilir…

Ali bey, doğum izni ile devletten alınan doğum parası aynı şey midir? Doğum için izne ayrıldığım takdirde işyerimden maaş almaya devam edebilecek miyim?  Bir de 16 haftanın sonunda devletin ödediği bir para varmış, yoksa işyerinden maaş almayıp devlet bize bunu 16 haftanın sonunda kesintiye uğrayıp da mı veriyor? Gülşen İLHAN

Sayın okurum, hamile çalışan kadınlar doğumdan önce 8 ve sonra 8 hafta olmak üzere doktor raporuyla doğum iznine ayrılırlar. Doğum izninde işçi kadın çalışmadığı için işveren kendisine ücret ödemek zorunda değildir. İşverenin ücret ödemek zorunda olmadığı bu 16 haftanın parasını bazı şartlarla SGK size geçici işgöremezlik ödeneği adı altında 16 haftanın sonunda öder. Ancak bazı işverenler kendi insiyatifleri ile çalışanları zarar görmesin diye işçisi doğum izninde olduğu halde ay be ay ödemeye devam eder. Uygulamada sıkça gördüğümüz üzere de ödediği bu ücretlere karşın da sizin SGK’dan alacağınız 16 haftalık parayı da sizden ister.

***DOĞUM İZNİ PARASININ ŞARTLARI

5510 sayılı Kanun’un 18. maddesine göre;

“c) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK’lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur’lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için,

d) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi (SSK’lı) ile (b) bendinde (Bağ-Kur’lu) belirtilen muhtarlar ile aynı bendin (1), (2) ve (4) numaralı alt bentleri kapsamındaki sigortalı kadının, erken doğum yapması halinde doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılamayacak süreler ile isteği ve hekimin onayıyla doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süreler için,

geçici iş göremezlik ödeneği verilir.”

Yani, siz SSK’lı çalışan kadın olarak, doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 360 gün içinde en az 90 gün adınıza SSK primi ödenmiş olması şartıyla, SGK’dan 16 haftalık (112 günlük) süre için SGK’dan son 3 aylık brüt ücret ortalamanızın üçte ikisi kadardır. Sizin son üç aylık SGK’ya bildirilen brüt ücret ortalamanız aylık 2000 lira ise bu rakamın üçte ikisi 1333 lira olacaktır ki bu rakamdan genelde net ücrete yakındır.

Bir önceki yazımız olan Mirasçıya sürprizler - 17 Ocak 2013 başlıklı makalemizde BAĞIŞLAMALAR ALIM-SATIMA KAYABİLECEK, Gelir Vergisi Kanunu ve MİRAS KALAN ARSANIN KAT KARŞILIĞINA VERGİ hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

hasan büyüközsoy
29 Aralık 2013 - 10:46

iyigünler eşim ev hanımı şu anda 3 aylık hamile 90 günlük sigorta yapılırsa doğum parası ne kadar alır.teşekkürler

muhasebe
29 Aralık 2013 - 12:55

Hasan Bey merhaba,

Eşiniz Doğrum parası alabilmek için esas şartları taşıyacağından doğum parası almaya hak kazanacaktır. Bu durumdaki alacağı ücret için en doğru bilgiye Alo 170 SGK danışma hattını arayarak ulaşabilirsiniz.

Muhasebeden.Com



GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo