Doğum Borçlanması Bedeli Gelir Vergisi Matrahından Düşer mi? – 8 Haziran 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Doğum Borçlanması Bedeli Gelir Vergisi Matrahından Düşer mi? – 8 Haziran 2012
Paylaş
Tarih : 08 Haziran 2012 - 11:06

Şevket Tezel

Soru: Şubat ayının son haftasında iki çocuğum için doğum borçlanması yaptım. Özel sektörde çalışmaktayım. Gelir vergi indirimden yararlanmak için makbuzumu iş yerine verdim. Bunun yasal süreci var mı? Varsa ne kadar? Ayrıca gelir vergi indiriminden yüzde 15 oranında mı faydalanabilirim? Döndü DOĞAN

Cevap: Sosyal güvenlikte borçlanılan sürelerin bedellerinin çalışan hizmet erbabının ücretine ilişkin hesaplanacak gelir vergisi matrah hesabında değerlendirilmesi gerekiyor. Konuya ilişkin 111 seri nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği uygulamayı açıkça belirtiyor. Tebliğe göre Emekli Sandığı ve Sosyal Sigorta Kurumlarından, kanunla kurulmuş olanların üyelerine çeşitli kanunlarla, daha önceki dönemlerde ödenmemiş bulunan aidat veya primleri borçlanma suretiyle ödeme ve dolayısıyla emekliliğe esas alınacak hizmet sürelerini uzatabilme hakkı tanınmakta olduğu; bu amaçla kanunlarla saptanan şartlar altında borçlanılan aidat ve primlerin de Gelir Vergisi Kanununun 63/2 maddesinde sayılan aidat ve primler niteliğinde olduğundan bahse konu rakamların ücretin gerçek safi tutarının hesaplanması sırasında gider olarak indirilmesinin Gelir Vergisi Kanunu’nun lafzına ve ruhuna uygun görüldüğü açıkça vurgulanmaktadır.

Açıklanan nedenlerle;

A – Emeklilik aidatı ve sosyal sigorta primlerinin gider olarak indirilmesi kanunen kabul edilmiş bulunan kurumlara, kanunlarında öngörülen şekilde ücretten kesilmek suretiyle ödenen borçlanma aidat ve primlerinin miktarına ve nisbetine bakılmaksızın, kesildiği aya ait gelir vergisi matrahının tesbitinde gider olarak nazara alınması;

B – Aidat toptan ödenmişse, ödenen tutara ulaşılıncaya kadar bu miktarın ücretlerin vergiye tâbi tutarından indirilmesi;

gerekiyor.

Gelir vergisi indiriminden yararlanmada oran fiks %15 değildir, ödeme döneminde hangi vergi dilimindeyseniz o oranda faydalanabilirsiniz.

Soru: 10.09.1964 doğumluyum. Çalışmaya 20.08.1988’de başladım. Bir denizcilik firmasında çalışmaktayım. Halen 7 bin 841 günüm var ve bu günlerin 4 bin 641 günü 2A ve 3A günüdür. 23.05.2002’den önceki 2A gün sayım 3 bin 477’dir. Bu durumda ne zaman emekli olabilirim? Kemal POLAT

Cevap: Verdiğiniz bilgilerdeki çalışmaya başlama tarihiniz ve 2A’lı gemi adamlığı günlerinizin etkisiyle ortaya çıkan 23.03.1986’daki sigorta başlangıcınıza göre SSK’lılıktan emeklilik için 49 yaş ve 5 bin 300 gün şartlarına tabisiniz. 01.10.2008 tarihinden önceki gemi adamlığınızdan kaynaklanan toplam 2A ve 3A günlerinizin ikinci etkisiyle yaş şartı 2010 yılından beri engel olmaktan çıkmış olup, gün sorununuz da bulunmadığından 23.03.2011 tarihinden bu yana emekliliği hak etmiş durumdasınız. Dilediğiniz tarihte emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Soru: 08.09.1960 doğumlu bayanım. 06.02.1995-06.02.2002 tarihleri arasında 2 bin 493 gün çalıştım. 29.06.2011-22.05.2012 tarihleri arasında isteğe bağlı Bağ-Kur kapsamında 340 gün prim yatırdım. SSK’dan 3 bin 600 ile emekli olmak istiyorum. Bu durumda ben isteğe bağlı Bağ-Kur primi ödeyerek devam mı etmeli miyim? Yoksa sigortalı olarak mı devam etmem gerekiyor? Tülin ÖZKAN

Cevap: İsteğe bağlı Bağ-Kur veya bilfiil SSK’lı çalışarak olmak üzere 767 gün daha prim öderseniz 08.09.2018 tarihinde yaştan 3 bin 600 günle SSK’lılıktan emekli olabilirsiniz. 767 gün primi iki türlü ödemeniz de mümkün.

Bir önceki yazımız olan Evlenen bayan sigortalı kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir - 8 Haziran 2012 başlıklı makalemizde Askerlik, Bayan ve Ekrem Sarısu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo