Devlet memuru işyeri açabilir mi, şirket ortağı olabilir mi? – 5 Eylül 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Devlet memuru işyeri açabilir mi, şirket ortağı olabilir mi? – 5 Eylül 2012
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2012 - 9:25

Lütfi Köksal

Devlet memurlarının, ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunmalarını yasaklayan düzenleme, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre; ‘’Memurlar Türk Ticaret Kanunu’na göre (tacir) veya (esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticaret mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirketlerde komandite ortak olamazlar (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).
(Yukarıdaki maddeye göre, devlet memurlarının, anonim şirketlere ortak olmalarını engelleyen bir hüküm mevcut değil. Nitekim Danıştay’ın kararına göre de; ‘’Devlet memurlarının anonim şirkette kurucu ortak olmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 28. maddesi kapsamında sayılmaz.’’ (Dn. 1. Dairesinin, 19.06.1991 tarih ve E. 1991/77, K. 1991/105 sayılı Kararı). Başka bir anlatımla, devlet memurları, anonim şirketlere ortak olabilir.)
Bu yazıyı hazırlayan Bursa REHBER SMMM LTD.ŞTİ.’den İBRAHİM YILDIRIM’a teşekkür ediyoruz.

> A. Pehlivan

06.09.1966 doğumluyum. 1986/1987 yıllarında 18 ay askerlik yaptım. 1981 yılında sigortalı işe girdim ve 3 ay çalıştım. 1985 yılında Bağ-Kur’a giriş yaptım ve 17 yıl Bağ-Kur ödedim. 2009 yılında tekrar Sigorta’ya girdim. Askerliği borçlansam ne zaman emekli olabilirim ve borçlanmasam ne zaman emekli olabilirim? Gerekli cevabın verilmesini arz ederim.

CEVAP: 01.05.1981 tarihli Sigorta girişiniz ve 4/a, 4/b mevzuatına göre ödenmiş toplam 7.274 gününüz var. 25 yıl, 46 yaş ve 5.075 günle emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. Bağ-Kur’dan sonra Sigorta’ya 1.056 gün prim ödemişsiniz. 7 ay daha prim öderseniz, 1.260 güne tamamlayarak Sigorta’dan emekli olursunuz. Gününüz yeterli ve askerlik borçlanması 1.260 güne dahil olmadığı için, borçlanmanızın size bir faydası olmaz.

> İ.Yılmaz/Bursa

Bir yakınım 15.01.2010 tarihinde vefat etti. 05.09.2006 Sigorta girişi ve 1.050 gün prim ödemesi var. 18 ay da askerlik yapmış. Eski ve yeni Kanuna göre ölen kişilerinin kanuni mirasçılarına ölüm aylığı bağlama şartları nelerdir, eşine dul maaşı bağlanabilir mi?
CEVAP: 01.10.2008 sonrası;
-En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
-4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş, olması şartları aranmaktadır.
01.10.2008 öncesi;
– 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Buradaki fark askerlik borçlanması 900 güne tamamlanabilir.
Sizin yakınınız 01.10.2008 tarihinden son vefat ettiği için 1.800 veya her türlü borçlanma hariç en az 5 yıl ve 900 gün gerekiyor. Askerlik borçlanması ile 1800 güne tamamlanmıyor ve 5 yılı olmadığı için 900 günle maaş bağlanamıyor.

Bir önceki yazımız olan 5 Eylül 2012 Çarşamba Gündem başlıklı makalemizde 5 eylül 2012 çarşamba gündem, 5 eylül çarşamba 2012 gündem ve 5 eylül çarşamba 2012 haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo