Değnekçilere piyango vurdu – 17 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Değnekçilere piyango vurdu – 17 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 17 Mart 2014 - 13:27

Sosyal Güvenlik Kurumunun 2014/5 sayılı 28.02.2014 tarihli Genelgesi; değnekçiler, yabancı çalışanların bildirimi ve daha bir çok konuda yeni düzenlemeler getirdi. Genelgenin getirmiş olduğu bu düzenlemelerden değnekçiler ve yabancı uyruklu çalışanların bildirimlerini açıklamaya çalışalım. Bilindiği üzere şehir içi taksi, dolmuş, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının geliş ve gidiş saatlerini kaydeden, bekleyen, yolcuların sıra düzenini sağlayan ve bu araçlara binme işini organize eden kişilere değnekçi, kahya, simsar, çığırtkan deniliyor. Değnekçilerin sigortalılık durumları genelgeye göre 5510 sayılı Kanunun Ek-6.maddesi kapsamında kabul edilecek. Kısmi süreli (part-time) olarak her ay 10 günden az çalışan değnekçiler sigorta girişlerini kendileri yapacak ve sigorta primlerini de yine kendileri ödeyecek.

PRİM AVANTAJI

Bu durumda olan değnekçiler 2014 yılında 21 gün olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyecekler. Değnekçinin 21 gün ödediği sigorta primi 30 gün sayılacak. Bu durumda olan değnekçiler her ay 9 gün eksik prim ödeyecekler. Bu 9 günlük prim Devlet tarafından karşılanacak. Dolayısıyla değnekçilerin 9 günlük prim avantajı olacak.
Değnekçilerin kısmi süreli (part-time) çalışanlara ait giriş bildirgesinde, ücret aldığı araç sürücüsü ile zabıtanın onayı yeterli olacaktır.
Değnekçiler duraklarda tam süreli olarak ayda 10 gün ve üzerinde çalışırlarsa sigorta girişleri ücret aldıkları araç sürücüsü/sahibi tarafından yapılacak.Yabancıların Türkiye’de çalışabilmeleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan çalışma izni almaları gerekiyor. Mevcut durumda bu izin için başvuru yurt içinden veya yurtdışından konsolosluklar aracılığı ile yapılıyor. 11.04.2014 tarihinden itibaren yabancıların yurt içi başvuruları kabul edilmeyecek.

YABANCI ÇALIŞANLAR

Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor. İl emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde veriliyor. 11.04.2014 tarihinden itibaren çalışma izni çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi yerine de geçecek. İşverenlerin; çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde veya çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde sigortalı işe giriş bildirgesinin düzenlenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeleri halinde bildirge yasal süresinde verilmiş sayılacak. 45 günlük sürenin hesaplanmasında çalışma izin belgesi verilmesi gereken 30 günlük sürenin son gününün resmi tatile gelmesi halinde ikamet izni için 15 günlük müracaat süresi resmi tatilin sona erdiği tarihten itibaren başlatılacak.  İşverenlerin işe giriş bildirgesini 45 günlük süre içerisinde vermeleri halinde işe giriş tarihinin çalışma izin tarihi ile aynı tarih olması şartı aranmayacaktır.

Kaynak: http://www.gunes.com/2014/03/17/yazar/5794/arif_temir/degnekcilere_piyango_vurdu.html

Bir önceki yazımız olan Bağımsız denetime tabi olma kriterleri değiştirilmiştir! - 17 Mart 2014 başlıklı makalemizde anonim şirketlerin denetimi, Bağımsız denetim ve bağımsız denetim dışı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI