Değişirse 500 bin kişi emekli olacak – 10 Ekim 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Değişirse 500 bin kişi emekli olacak – 10 Ekim 2012
Paylaş
Tarih : 10 Ekim 2012 - 12:30

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben meslek lisesi mezunuyum.
Bizim staj kapsamında açılan sigorta hesabımız niçin SSK başlangıcı olarak kabul edilmiyor? Kabul edilmesi için bir çalışma yapılıyor mu? Örneğin benim sigorta numaram hâlâ 1998 yılındaki stajyerlik numarası olarak devam ediyor ama emeklilikte başlangıç sayılmıyor. Burada bir haksızlık yok mu? Fatih A.

Cevap: Fatih Bey, stajyer olarak çalıştığınız sürede emeklilik (malullük, yaşlılık, ölüm) primleriniz ödenmediği için, bu başlangıç emeklilikte dikkate alınmıyor. Bildiğim kadarıyla bu konuda bir yasa değişikliği hazırlığı yok ve olacağını da sanmıyorum. Bir yandan emeklilik şartları ağırlaştırılırken diğer yandan yüz binlerce kişiyi erken emekli edecek düzenleme yapılmaz. Zira staj sigortası emeklilik hesabında başlangıç olarak sayılırsa, emeklilik için yaşı bekleyen 500 binden fazla vatandaşımız hemen emekli olabilir. Bu da SGK’nın gider kalemini ani olarak sıçratacağından, siyasi iradenin buna sıcak bakacağını beklemek hayal olur.

Askerlik borçlanması kıdem hesabında dikkate alınmaz

Soru:
 Sadettin Bey, özel bir kurumda sözleşmesi feshedilmiş bir işçiye daha önce yapmış olduğu askerlik borçlanmasına ait kıdem tazminatı ödenir mi? Abdullah G.

Cevap: Değerli okurum, askerlik borçlanmasını ödeyerek hizmetine ekleten özel sektör çalışanına, borçlandığı askerlik süresi için kıdem tazminatı ödenmez. Bu uygulama sadece kamuda çalışan işçiler için söz konusudur. Yani askerliğini borçlanan kamu işçisi bu süre için kıdem tazminatı alabilirken özel sektör işçisi alamaz.

İstifa ettiğiniz için kıdem tazminatı alamazsınız

Soru: Sadettin Bey, ben 2 yıl 9 aydır bir kamu kurumunda kısmi sözleşmeli olarak çalışıyorum. Şimdi başka bir kuruma kadrolu memur olarak geçeceğim. Acaba şu ana kadar kısmi sözleşmeli olarak çalıştığım 3 yıllık süre için kıdem tazminatı alabilir miyim? A.Özçullu

Cevap: Değerli okurum, şu anki görevinizden kendiniz istifa edeceğiniz için kıdem tazminatı alamazsınız. Kadrolu memuriyete başlayacak olmanız durumu değiştirmez.

SSK hizmetiniz yaşı değiştirmiyor

Soru: Sadettin Bey, ben 2008 Mart ayında memuriyete başladım. Memuriyetten önce 1800 gün (5 yıl) kadar SSK’lı çalışmam vardı. EmekliMatik programınızda memuriyet hizmetime bu 1800 günü eklesem de eklemesem de emeklilik yaşı olarak 60 yaşı veriyor. Benim beş yıllık sigortalı çalışmamın hiçbir anlamı yok mudur? Yoksa EmekliMatik mi hatalı hesaplıyor? Emin K.

Cevap:
 Değerli okurum, EmekliMatik doğru hesaplamış. Memur olarak 08.09.1999 tarihinden sonra göreve başlayanlar bayansa 58, erkekse 60 yaşını tamamlamak şartıyla 25 yıllık hizmet süresiyle emekli olurlar. Sizin SSK hizmetiniz 2008 yılında başlayan memuriyetinizi beş yıl geri çeker fakat yine 1999 sonrası başlamış sayılırsınız. Dolayısıyla SSK hizmetiniz eklendiği halde emeklilik yaşınız değişmez.

Bir önceki yazımız olan Doğum Borçlanması yapabilir miyim? - 10 Ekim 2012 başlıklı makalemizde askerlik borçlanması yapabilirmiyim, Doğum borçlanması yapabilir miyim ve kimler doğum borçlanması yapabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI