CERRAHİ ALET YIKAMA VE DEZENFEKSİYON CİHAZI TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ

Ana Sayfa » Ar-Ge » CERRAHİ ALET YIKAMA VE DEZENFEKSİYON CİHAZI TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2013 - 9:51

Sayın Okurlarımız,

AR-GE ve İnovasyon Başarı Öyküleri, başlıklı yazı dizilerimize Sayın İ.Hakan DEDEOĞLU’nun Projesini geliştirdiği Cerrahi Alet Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazı Ar-Ge ve İnovasyon Öyküsünü sizler ile paylaşıyoruz.

CERRAHİ ALET YIKAMA VE DEZENFEKSİYON CİHAZI TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ

-Türkiye her yıl 2 milyar dolar Tıbbi Cihaz ithal etmesine karşın, sadece, 180-200 milyon dolar medikal malzeme ihracatı yapıyor.

Yani ihracatın ithalatı karşılama oranı onda biri. Üstelik bu ihracatın içeriğine bakılırsa Tıbbi cihaz ihracatımız sadece 35-40 milyon dolar ki bu da çok çok küçük bir oran.

İhracat açığı bu kadar büyük iken kesin bu sektörün Stratejik bir sektör olması gerekiyor. İnsan üzülüyor…

 

-Türkiye’deki  hekim kökenli üreticilerin sayısı 10 kadar… Bunlardan biri de biziz.

Hijyen ve sterilizasyon bizim konumuz olduğu için bu konuya daha bir önem verdik; Ankara da ki birçok firma Otoklav yani Sterilizatör üretiyordu.

Biz de bunun tamamlayıcısı olan CERRAHİ ALET YIKAMA ve DEZENFEKSİYON Cihazının ülkenin ihtiyacının olduğunu düşünerek bu konuda çalışmak istedik.

Önce Devlet desteği olan KOSGEB Ar-Ge projesini bitirerek Yoğun Bakımlar için Ördek Sürgü Yıkama ve Dezenfeksiyon cihazı ürettik. Bu cihaz konusunda çok hassas davrandık ve Tip Testlerini Avusturya’dan konunun uzmanı Hygcen firmasındaki Prof Warner dan destek alarak bitirdik .

 

-Bu bize çok büyük bir Know-how kazandırdı  ve böylece bu işin 2. Aşaması olan Cerrahi aletlerin  ve de biberonların ve diğerleri gibi medikal ekipmanın Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazının Ar Ge sine soyunduk. Bu sefer desteğimizi Tübitak’ın Teydeb desteklerinle sürdürmek istedik. Bu konuda KILAVUZ Ar-Ge Grubundan Ar-Ge Mühendisi Sayın Hakan Dedeoğlu’ndan destek aldık. Bu makine ile farklı tıp branşlarında kullanılan cerrahi aletler, farklı yıkama sepetlerinde ve farklı yıkama programlarında yıkanabilecektir. Bu Yıkama ve Dezenfeksiyon Cihazlarında kullanılan Sepet ve Yükleme arabalarında yapılan özel aparatlarla her aletin (makas, neşter vb.)ve malzemenin (anestezi tüpleri, biberonlar, kaplar vb.) tamamına bu termal dezenfeksiyon işleminin nüfus etmesi sağlanmaktadır. Türkiye’de ilk kez yapılan bu cihaz ile muadillerine göre daha fazla yıkama programı hazırladık. Ayrıca yabancı muadillerde para ile satılan dozajlama ünitesini de cihaz içine yerleştirdik. Yaptığımız Umarız bu ürün de başarı ile mezun olup ve de bu ürünü de hem iç piyasaya hem de dış piyasaya veririz. İşin ekonomik boyutlarına baktığınız da eskiden 5.500-6.500 Euro ya ithal edilen Ördek Sürgü Yıkama makinelerini biz 3.500 Eurodan satıyoruz. Daha şimdiden 5 ülkeye ihracat yaptık. Cerrahi Alet Yıkama makinesinde Avrupa hakimiyeti var ve de ürünler 20.000-30.000 € aralığında satılmakta bizim ürün ise yarı fiyatına piyasaya verilebilecek. Artık yeni şeyler söylemenin zamanı gelmişti diye düşünüyoruz.

 

-Fakat tek isteğimiz Ar-Ge zor ve pahalı bir iş sağolsun devlet destekleri var ama önce siz ödüyorsunuz sonra size devlet ödüyor. Finansmanı yetersiz KOBİ ler için bu bir dar boğaz. Avrupa Birliği bu sorunu % 5 garanti fonu primi ile teminat istemeden çözmüş.

-Ayrıca devlet kendi kurumları yani TUBİTAK, KOSGEB gibi kamu destekleri ile yapılan ürünleri kendi yerlerinde kullanmak üzere Alım Garantili Sözleşmeler yapabilir. Böylece Kobiler bu işe daha çok eğilirler…

Dr.Hakan Yurteri

 

 

NOT : Konu ile ilgili bağlantılı olan Sayın Ar-Ge Hibe Fonları Uygulayıcısı, YMM, Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK hocamızın tespitleri ile uygulamadan gelen tecrübelerini anlattığı yazılardan faydalanabilirsiniz;

AR-GE Projesi ( ve İhracat ) Yapan Kobi’lerin Finansman Probleminin KGF ile Çözmenin Yol Haritası

Tübitak‘dan Ön Ödeme ( Transfer Ödemesi ) İçin Yapılacak İşlemler

 

Bir önceki yazımız olan Cezanın yüzde 97’si verginin yüzde 65’i silindi - 13 Mayıs 2013 başlıklı makalemizde koordinasyon uzlaşma komisyonu, merkezi uzlaşma komisyonu ve vergi ve ceza hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI