‘Cennet’e gidenlerin vergisi değişmedi – 20 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » ‘Cennet’e gidenlerin vergisi değişmedi – 20 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 20 Haziran 2013 - 8:34

YENİ Gelir Vergisi Tasarısı’nda yer alan düzenlemelerden biri de ‘offshore ülkeler’ olarak adlandırılan vergi cennetleri ile ilgili.

7 yıl önce bu ülkelerden alınan faturalar nedeniyle yüzde 30 vergi kesintisini öngören kanun yeni tasarıda aynen devam ediyor. Ancak bu ülkelerin hangisi olacağı belirlenmediği için şu ana kadar hiç stopaj yapılama-ması da dikkat çekiyor.

YENİ Gelir Vergisi Tasarısı’nda yer alan düzenlemelerden biri de “cennete gidenler ve cennetten gelenler” ile ilgili..
Hemen belirtelim, buradaki cennet farklı bir cennet!
Sözünü ettiğimiz cennet; “offshore ülkeler” olarak adlandırılan vergi cennetleri..
· Vergi Cennetlerinin Özelliği: Adından da anlaşılacağı gibi, bunlar vergi yönünden “cennet” olan ülkeler.
Bu ülkelerde kayıtlı olan şirketler, ne kadar hizmet yaparsa, ne kadar mal satarsa satsın, ödeyeceği vergi değişmiyor. Örneğin her yıl 1.000 dolar vergi ödüyor. Ancak, bu ülkelerdeki şirketlerden hizmet veya mal alanlardan çoğu, bir yandan gerçeğin çok üzerinde fatura alıp, gider yazıyor ya da maliyetini yükseltiyor,  bir yandan da faturada yazılı parayı yurtdışına çıkartabiliyor.
· Yüzde 30 Vergi: 2006 yılında kabul edilen ve halen yürürlükte olan Kurumlar Vergisi Kanunu ile “vergi cenneti ülkelerden alınan faturalar” nedeniyle “yüzde 30 vergi kesintisi” yapılması öngörülmüştü. Ancak aradan 7 yıl geçtiği halde, Bakanlar Kurulu yüzde 30 stopaj yapılacak ülke adlarını belirlemediği için stopaj yapılamamıştı. Yeni Gelir Vergisi Tasarısı ile de “vergi cenneti” ülkelere nakden veya hesaben yapılan veya tahakkuk ettirilen her türlü ödemeden yüzde 30 vergi kesintisi yapılması öngörülüyor. Ancak bu ülkelerin hangisi olacağını, yine Bakanlar Kurulu belirleyecek.

BERBER VE FOTOĞRAFÇININ ÇALIŞTIRDIĞI İŞÇİYE VERGİ YOK

Başlığı okuyanlar hemen sevinmesinler.
Tamamına değil “gezici olarak” berberlik yapan ve vergiden muaf olan, berber ve fotoğrafçıların yanında çalışan işçilere ödenen ücretler, gelir vergisine tabi olmayacak (Tasarı Md.35/1-o).
· Örgü-Dantel İşleri, Tarhana ve Mantı Satışı:
Evde örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, sepet, süpürge, yapma çiçek, boncuk işleme, tığ örgü işleri, tarhana, erişte, mantı yapıp bunları işyeri açmaksızın satanların; kendileri gelir vergisinden muaf olacağı gibi, yanlarında çalıştırdıkları işçilerin ücretleri de gelir vergisinden istisna olacak (Md.7 ve 35).
· Milli Piyango Bileti:
Gezici olarak milli piyango bileti satanlar ile kapı kapı dolaşmak suretiyle tüketiciye mal satanların da hem kendileri hem de çalışanları, gelir vergisi ödemeyecekler.

188 BİN TL’Yİ AŞAN ÜCRETE BEYANNAME

Yıllık ücret geliri 188 bin TL’yi aşanlar, bu gelirlerini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edecekler. Bu kişiler, beyanname verdiklerinde şu anda düşemedikleri eğitim, sağlık, bazı bağış ve yardımlar vd. ödemeleri, gelirlerinden düşebilecek hatta “vergi iadesi” bile alabilecekler.
Ayrı ayrı işverenden alınan ve toplamı 94 bin TL’yi aşmayan ücretler beyan edilmeyecek.
Ancak bu ücretlerden biri 26 bin TL’yi aşıyorsa, tüm ücretler beyan edilecek.

188 BİN TL’Yİ AŞAN ÇEŞİTLİ GELİRLERİN BEYANI

Konu biraz ayrıntılı ama genel hatlarıyla aşağıdaki gibi:
· Gerçek kişiler; ticari kazançları, serbest meslek kazançları ve gerçek usulde zirai kazançlarını tutarı ne olursa olsun, beyan edecekler.
· Konut kira gelirlerinin yıllık tutarı 3.200 TL’yi, işyeri kira gelirlerinin de yıllık tutarı 26.000 TL’yi aşıyorsa beyan edecekler.
· Kira + ücret + telif kazancı 188 bin TL’yi aşanlar, bu gelirlerinin tamamını beyan edecekler. 188 bin TL’nin hesabında borsa kazancı, emekli aylığı, mevduat faizi, hazine bonosu ve devlet tahvili faizi göz önüne alınmayacak. Telif kazancını beyan edenler, dilerlerse hasılatlarının yüzde 25’ini gider olarak dikkate alabilecekler (Tasarı Md. 31(1)-8). Kalan kısım yüzde 15-35 arasında vergilendirilecek. Beyanname verilen durumlarda, telif kazancının vergisi, bugünkü vergi durumuna göre yaklaşık yüzde 50 artmış olacak.
İşin doğrusu, vergi tabanının genişletileceği gerekçesiyle hazırlanan bu tasarıda; ressam, heykeltıraş, bestekâr ve yazarların vergisinin artırılması, atılacak en son adım olmalıydı..

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23545477.asp

Bir önceki yazımız olan Vergide Olağan Çarpıklık! - 20 Haziran 2013 başlıklı makalemizde faaliyet raporu, gelir idaresi başkanlığı ve kurumlar vergisi mükellefleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI