Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir?

Ana Sayfa » Genel Muhasebe » Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir?
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2015 - 10:52

Cari Hesap Nedir ve Nasıl Takip Edilir?

Şirket kurmak veya sahibi olmak birbirinden farklı türde hesaplar hakkında bilgi sahibi olmayı da gerektirir. Şirketin finansal geleceği için bu hesapların hepsi önemlidir. Yaygın hesap türlerinden cari hesap hakkında bilgileri, cari hesap konusunda geçebilecek başka terimleri ve nasıl takip edileceğini bu yazıda bulabilirsiniz.

Cari hesap Türk lirası veya döviz cinsinden açılabilen, istendiği anda kısmen veya tamamen geri çekilebilen bir hesap türüdür. Karşılığında hesap sahibinin faiz, kar veya başka herhangi bir bedel ödeme zorunluluğu yoktur. Bu satın alma gücü gerçek bir kişi veya tüzel bir kişiye aittir, fakat bellirsiz bir süre için kuruma hazır olarak bırakılır. Cari hesabın bir özelliği, istenildiği zaman her an kısmen veya tamamen geri çekilebilmesidir.

Mevduat, özel cari hesap ve katılma hesabı nedir?

Cari hesap dışında özel cari hesap terimini de sıkça duyacaksınız. Özel cari hesap, katılım bankalarında açılabilir ve istenildiğinde her an kısmen veya tamamen geri çekilebilir, ayrıca hesap sahibine herhangi bir getiri ödenmeyen fonlardan oluşur. Burada bilmeniz gereken iki terim var: mevduat hesabı ve katılma hesabı.

Mevduat sözlü ya da yazılı olarak herhangi bir şekilde halka duyurulmak suretiyle bedelsiz veya bir bedel karşılığında, istenildiğinde veya belli bir vadede geri ödenmek üzere kabul edilen paradır. Tasarruf mevduatı, mevduat bankaları nezdinde açılır, gerçek kişilere ait ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olur.

Katılma hesabı fonları ise katılım bankalarına yatırılan fonların bu kurumlarca kullanıldırılmasından doğacak kar ya da sarara katılma sonucunu verir, karşılığında hesap sahibine önceden belirlenmiş herhangi bir getiri ödemez ve anaparanın aynen geri ödenmesini garanti edemez.

Cari hesap nasıl takip edilir?

Cari hesap programı kur farkı hesaplarını ve farklı form tasarımlarını göz önünde bulundurmalıdır. Kur farkı hesabı hareketler üzerinden ve ödemeler üzerinden yapılır. Kur farkları tek bir hesap altında toplanabileceği gibi farklı hesaplar altında da toplanabilir. Farklı form tasarımları ise şöyle: alım faturaları, alım faturaları (irsaliyeli), satış faturaları, satış faturaları (irsaliyeli). Cari hesabın takibi için ay içinde cari hesaplarda gerçekleşen borç, alacak, bakiye borç ve bakiye alacak toplam tutarları yerel para cinsinden yer almalıdır. Cari hesap hareketleri çok dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Hesaplardaki açıklar şirketin zarara uğramasına neden olur. Cari hesap takibi için muhasebecinizden ve bulut teknolojisinden yararlanan ön muhasebe programlarından yararlanabilirsiniz.

Bu programlar sayesinde üyeliğiniz ile birlikte gelecek olan özelliklerde cari hesap takip ve kontrolünde zorlanmazsınız. Müşterilerinizin ve tedarikçilerinizin güncel bakiyesini kolayca takip eder ve tahsilatlarınızı hızlandırırsınız. Cari hesap, fatura tahsilatı ve diğer ön muhasebe işlemleriniz için pratik bu programlarının pratiklerinden yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çifte maaş bağlanabilir mi? başlıklı makalemizde bağ-kur, çifte maaş ve fazla mesai hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur?
Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur?

Fatura Düzenlemek Zorunlu mudur? Şirket kurmaya karar verdiniz ve tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Artık kendi işinizi yapacak, müşterilerinize

Kur Farkları‏
Kur Farkları‏

23 Ocak 2014 tarihli ve 28891 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 434 Sıra No.lu VUK.  Genel Tebliği’nde; borsada rayici olmayan yabancı

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI