ÇAMURDAN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ YAPIMI

Ana Sayfa » Ar-Ge » ÇAMURDAN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ YAPIMI
Paylaş
Tarih : 10 Mayıs 2013 - 14:26

ÇAMURDAN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ YAPIMI

Selim  KÜRTÜNLÜ

MAKİNE VE AR-GE MÜHENDİSİ

KILAVUZ AR-GE GRUBU

Sayın okurlarımız, yeni bölümümüz olan AR-GE VE İNOVASYON BAŞARI ÖYKÜLERİ bölümümüzün ilk yazısı olan ÇAMURDAN CİLT BAKIM ÜRÜNLERİ YAPIMI örneğini hazırlayan, Sayın Selim KÜRTÜNLÜ’ye teşekkürlerimizi ileterek örnek alınması gereken bir yazı mahiyetindeki yaşanmış örneği hepinizin sorgulamasını umuyor ve faydalanmanız dileklerimizle iyi okumalar diliyoruz.

 

-Geçen sonbahar, romatizmal ağrılar nedeniyle, Denizli’nin Sarayköy ilçesinde termal kaplıcada dinlenirken, kaplıcanın kaynağından, dozerler vasıtasıyla kaplıcadaki çamurların kamyonlara yüklenmekte olduğunu gördüm.

-Bu durum ilgimi çekti, işletme sahibinin yanına giderek durum hakkında bilgi almak istedim. İşletme sahibi bana çok enteresan bilgiler verdi. “Denizli, Sarayköy bölgesinde çıkan çamurun diğer termal bölgelerde çıkan çamurdan farklı olduğunu, Dünyanın kükürt oranı en yüksek çamuru olduğunu” ifade etti ve devamında “bu çamurun kamyon kamyon  Fransa’ya  tonu 100 Avroya  gönderildiğini ve işlendikten sonra, meşhur bir markanın ismi altında Türkiye’ye 200 ml’si  100 – 150 AVRO arasında güzellik kremi ve sivilceleri bertaraf edecek krem altında ithal edildiğini ekledi.

-Şu katma değere bakarmısınız? Tonu 100 Avrodan ihracat et ve 200 ml (yaklaşık 140 gr)  100 Avro’dan ithal et. Bu katma değeri yaratan fark, kaynaktan elde edilen ürünün bilimsel ve teknik yöntemlerle işlenerek, faydalı bir ürün haline gelmesinden dolayıdır.

-Ben, işletme sahibine bu konuda,  bu tür projeleri destekleyen TUBİTAK kurumuna başvurarak bunun projelendirilmesini önerdim. İşletme sahibi, kaynakları sınırlı olmasına rağmen ileri görüşlü birisi olduğundan bu fikir aklına yattı. Bu konuda işletme sahibiyle beraber TUBİTAK kurumuna bir proje hazırlandı.

-TUBİTAK Kurumu, bu proje ile yakından ilgilenerek, konusunda uzman iki Prof. Hocayı projeyi yerinde incelemek için gönderdi. Her iki hoca projenin bilimsel ve teknik alt yapılarını inceleyerek, TUBİTAK kurumuna verdikleri rapor sonucu, TUBİTAK kurumundan üniversitelerden destek alınması ve bu konuda giderlerin kurum tarafından karşılanacağını belirten kabul yazısı ile işletme sahibi söz konusu projeyi hayata geçirmeye başladı.

-Şu anda, işletme sahibi dünyada en yüksek kükürt oranına sahip olan peloid çamur’u kaynağından alarak, sivilceleri yok eden krem haline getirecek pilot tesisin kurulumunu gerçekleştirdi. TUBİTAK kurumundan aldığı bilimsel destek ile gerek Ar-Ge faaliyetleri ile ilgili araştırmaların %75’ini hibe alması, gerekse diğer vergi destek ve avantajları ile birlikte nerdeyse %100’ü devlet kaynakları ile karşılanmış bir proje hayata geçirerek katma değerin ülkemizde kalmasını sağladı.

Şimdi işletme sahibi,  istihdam edilmek üzere, 10 kişi daha yanında çalıştırmaya başlarken aynı zamanda peloid çamurun türevlerinden yeni ürünler elde edebilmek için (selülit giderici, çatlak giderici vb.) Ar-Ge çalışmalarını başlatmıştır.

 

NOT : Konu ile ilgili bağlantılı olan Sayın Ar-Ge Hibe Fonları Uygulayıcısı, YMM, Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK hocamızın tespitleri ile uygulamadan gelen tecrübelerini anlattığı yazılardan faydalanabilirsiniz;

– AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜBİTAK  AR-GE PROJELERİ YAZARKEN  BAŞUCU KILAVUZU FRASCATİ’NİN KRİTİK PARAMETRELERİ

– AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜBİTAK ARAŞTIRMA VE YENİLİK  PROJELERİ  YAZARKEN OSLO KILAVUZUNDAN  YENİLİK İÇİN  ÖĞRENEBİLECEKLERİMİZ

– PİLOT TESİS AR-GE PROJELERİ TÜRKİYE’DEKİ SERBEST BÖLGE ÜRETECİ FİRMALARIN KÜRESEL REKABET GÜCÜNÜ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRIR

Bir önceki yazımız olan Web Sitesi İçin Son Gün 1 Temmuz !! başlıklı makalemizde web sayfası kurma zorunluluğu, Web Sitesi ve yeni ttk Web Sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI