Çamura Şekil Veren Sanatkarlara da Vergi Yok

Ana Sayfa » Yazarlarımızdan » Çamura Şekil Veren Sanatkarlara da Vergi Yok
Paylaş
Tarih : 10 Eylül 2012 - 0:11

15 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6322 Sayılı Yasa ile Gelir Vergisi Kanununa ekleme yapılarak  vergiden muaf olan esnaflara yenileri eklendi.
Yasaya göre artık ; basit usule tabi olmanın genel şartlarını tamamını sağlayan el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bunlar gibi geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyette bulunanlar da artık bundan böyle esnaf muaflığından yararlanacaklar,   yani basit usulden, gerçek usulden, belge vermekten, defter tutmaktan kurtulacak ve yıllık  beyanname vermeyecek, vergi ödemeyecekler.

Düzenlemeyle;  kaybolmaya yüz tutmuş  meslekleri koruyarak , geleneklerimizi ve kültürümüzü yansıtan, turizm alanında önemli kazanç getiren sanatkarları ayakta tutmak, onları yaşatmak amacı taşımaktadır.

Anılan meslek kollarında faaliyette bulunanların muafiyetten yararlanabilmeleri için Gelir Vergisi Kanununun 47 nci maddesinde yazılı   basit usule tabi olmanın genel şartlarını topluca taşımaları ve sadece kendi ürettikleri ürünleri satmak suretiyle faaliyette bulunmaları gerekmekte.

Öte yandan, söz konusu meslek kollarında; devamlı veya arızi olarak, işyeri açılarak, motorlu araç kullanılarak, yardımcı işçi veya çırak çalıştırılarak faaliyette bulunulması muafiyetten yararlanmaya engel teşkil etmeyecek.

Ancak, söz konusu meslek kollarında aşağıdaki şekilde faaliyette bulunulması halinde ise muafiyetten yararlanılması mümkün değildir:

– Ticari işletmelere ait malları mutat olarak veya belli aralıklarla satanlar ile kendi ürettikleri ürünlerle birlikte başkalarına ait ürünleri de satanlar,

– Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde faaliyette bulunanlar,

– Ticarî, ziraî veya meslekî kazancı dolayısıyla gerçek usûlde gelir vergisine tâbi olanlar.

Halen basit usulde veya gerçek usulde vergilendirilen mükelleflerden söz konusu muafiyete ilişkin şartları topluca taşıyanların bağlı oldukları vergi dairesine başvurmaları halinde hükmün yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla mükellefiyetleri kapatılacaktır. Şartları topluca taşıyanlardan muafiyet hükmünden faydalanmak istemediğini ilgili vergi dairesine yazı ile bildirenler ise durumlarına göre basit veya gerçek usulde vergilendirilecektir.
         Esnaf vergi muafiyeti belgesi:

Ayrıca yeni düzenleme   ile esnaf muaflığına ilişkin şartları topluca taşıyanlara talep etmeleri halinde vergi dairelerince “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” verilebilecek.
Belgeyi almak isteyenlerin; varsa işyerlerinin, işyeri olmayanların ise ikametgahlarının bulunduğu yerdeki vergi dairesine başvurmaları gerekmekte.
Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi, düzenlendiği tarihten itibaren üç yıl için geçerli olacak. Belge almak isteyenlerden herhangi bir bedel talep edilmeyecek.

Kaynak: www.Muhasebeden.com , www.Mdsdenetim.Com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.)

Bir önceki yazımız olan Emekliler Bu Ay Fazla Maaş Alabilir başlıklı makalemizde Emekli, Emekliler Bu Ay Fazla Maaş Alabilir haberi ve Emekliler Bu Ay Fazla Maaş Alabilir hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Kur Farkları‏
Kur Farkları‏

23 Ocak 2014 tarihli ve 28891 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 434 Sıra No.lu VUK.  Genel Tebliği’nde; borsada rayici olmayan yabancı

Tübitak İle KOSGEB Ar-Ge ve Yenilik Destek Programlarının Mukayeseli Analizi ve Ortaya Çıkan Fırsatlar
Tübitak İle KOSGEB Ar-Ge ve Yenilik Destek Programlarının Mukayeseli Analizi ve Ortaya Çıkan Fırsatlar

TÜBİTAK İLE KOSGEB AR-GE VE YENİLİK DESTEK PROGRAMLARININ MUKAYESELİ ANALİZİ VE ORTAYA ÇIKAN FIRSATLAR    Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK Ar-Ge

Kobi’ler İçin Tek Başına Başvurabilecekleri H2020 Yeni Kobi Aracı Çağrısı 17 Aralık 2014 Tarihinde Kapanıyor
Kobi’ler İçin Tek Başına Başvurabilecekleri H2020 Yeni Kobi Aracı Çağrısı 17 Aralık 2014 Tarihinde Kapanıyor

KOBİ’LER İÇİN TEK BAŞINA BAŞVURABİLECEKLERİ H2020 YENİ KOBİ ARACI ÇAĞRISI 17 ARALIK 2014 TARİHİNDE KAPANIYOR   Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK Ar-Ge

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI