Camp David Zirvesi ve Yunanistan – 23 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Camp David Zirvesi ve Yunanistan – 23 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2012 - 11:29

Osman Arıoğlu

Geçtiğimiz hafta sonu ABD’nin Başkenti Washington yakınlarında bulunan, ABD Başkanı’nın tatil ve dinlenme evi olan Camp David’de gelişmiş 8 ülke devlet veya hükümet başkanları bir araya geldi.
Zirveye Rusya adına Devlet Başkanı Putin’in yerine Başbakan Medvedev katıldı. Liderler cumartesi akşamı Münih’te oynanan Bayern Münih-Chelsea UEFA Şampiyonlar Ligi maçını da TV’den birlikte izlediler. G8 Zirvesi, son seçimleri kazanarak Fransa Cumhurbaşkanlığı’na gelen Hollande’nin ilk zirvesi oldu.

Zirve sonrasında yayınlanan ortak bildiride; dünya ve özellikle AB’de yaşanan ekonomik kriz açısından derde deva olacak bir görüş çıkmadı. Aslında zaten böyle bir görüş çıkması da beklenmiyordu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in de katılmaması zirveye yeterince önem vermediği anlamına geliyordu. Zirve öncesi liderler arasındaki görüş ayrılıkları zaten biliniyordu. Bu nedenle sonuç bildirgesinde tüm tarafları memnun edecek yuvarlak cümlelere yer verilmesi ile yetinildi.

Yunanistan nereye?

Şimdi 17 Haziran’da yapılacak yeni seçime kadar birincil konu Yunanistan’ın euro’dan çıkıp çıkmamasıdır. ABD Başkanı Obama da Yunanistan’ın euro’da kalması gerektiği konusunda görüş bildirdi. Konu gündemde kaldığı sürece en birincil zararı Yunanistan görmektedir. Çünkü krizin başlangıcından bu yana Yunanistan’dan çıkan para tutarının 60 milyar euro’yu bulduğu söyleniyor. Zaten son seçimden bu yana bu ülkeden yoğun bir çıkış yaşandığı ve bu kısa sürede 10 milyar euro civarı bir kaynağın ülkeyi terk ettiği belirtiliyor. Bu süreç uzadıkça Yunanistan’ın kaybı devam edecek. Kaldı ki, Yunanistan euro’dan çıkış kararı alsa bile yeni paranın basılmasının üç aylık bir süre gerektireceği belirtiliyor. Hal böyle olunca iş daha da içinden çıkılamaz hale geliyor. Konunun Kıbrıs Rum kesimini olumsuz etkileyecek yanı da cabası.

Yunanistan’ın euro’dan çıkması konusunda AB üyesi ülkelerde ise bir fikir birliği olmadığı gözlemleniyor. AB’nin lokomotif ülkesi Almanya’da bazı basın organlarında, Yunanistan’ın euro’dan çıkmasının çok önemli olmadığı yönünde haberler yapılıyor. Diğer yandan da, başta yine Almanya olmak üzere önde gelen ülkeler; bu çıkışla hem euro’nun durumunun hem de bunun arkasından İspanya gibi büyük ülkelerin durumunun daha fazla tartışılır hale gelmesi sonucunda euro’nun rezerv para olma iddiasının ciddi yara alacağı endişesi ile bunu istemiyorlar.
Ekonomide en önemli konu belirsizliktir. Zaten şu andaki durumun da en önemli nedeni budur. Belirsizlik ne kadar kısa sürede çözüme kavuşturulursa başta Yunanistan olmak üzere AB ve diğer ülkeler o ölçüde az hasar göreceklerdir.

Bir önceki yazımız olan 9 Temmuz 2011’den sonra emekli olan memur, ikramiyesini alabiliyor - 23 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde 9 Temmuz 2011’den sonra emekli olan memur, emekli olan memur ve Engel hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI