Çalıştıkça emekli aylığının düşmesine ‘Dur’ denilmeli – 28 Ocak 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Çalıştıkça emekli aylığının düşmesine ‘Dur’ denilmeli – 28 Ocak 2013
Paylaş
Tarih : 28 Ocak 2013 - 9:55

Çalıştıkça emekli aylığının düşmesine ‘Dur’ denilmeli
EMEKLİ aylığı, çalışanların hem kendileri hem de öldükleri zaman eş ve çocuklarına bağlanacak aylık yönüyle en büyük güvenceleri…

Her ne kadar “Sosyal güvenlik tek çatı altında toplandı” deniliyorsa da bağlanan aylıkların tutarı yönünden, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine kıyasla devlet memurları daha avantajlılar…

ÇALIŞTIKÇA AZALAN AYLIK

SSK’lı (4/a’lı) veya Bağ-Kur’lu (4/b’li) olarak çalışanlar, 1 Ekim 2008’den itibaren asgari ücretle ne kadar çok çalışır ve çok süre ile prim öderlerse ödesinler, üzerinden prim ödedikleri tutar yaklaşık 2.400-2.700 TL aralığında olduğu sürece, bağlanacak emekli aylıkları o kadar düşük oluyor.
Başka bir anlatımla, “az çalışan çok, çok çalışan az” emekli aylığı alıyor.
Diyeceksiniz ki; “İnanılır gibi değil”.
İster inanın ister inanmayın, mevzuat ve uygulama böyle!..

NİÇİN BÖYLE?

SSK’lı (4/a’lı) bir ücretlinin veya Bağ-Kur’lunun emekli aylığı; “Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç” formülüne göre hesaplanıyor.
Demek ki aylık bağlama oranı ve ortalama aylık kazanç yüksek olduğu ölçüde daha fazla emekli aylığı bağlanıyor. Bu da ücretlinin prim tutarı ve prim ödeme gün sayısı ne kadar yüksekse, o kadar fazla aylık bağlanacağı anlamına geliyor.
Emekli aylıklarının hesaplanmasında “üç dönem” var.
– Birinci Dönem: 31.12.1999 günü ve öncesinde prim ödeyenler,
– İkinci Dönem: 2.000 -30.09.2008 arasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler,
– Üçüncü Dönem: 1.10.2008 ve sonrasındaki çalışmalar ve prim ödeyenler.
Bu dönemlerden üçüncüsüne göre, her hal ve koşulda, en düşük emekli aylığı bağlanıyor. Adlarına (aylık 2.400-2.700 TL’den az kazanç bildirilerek) prim ödendiği her ay, ileride alınacak emekli aylığı düşecek.
Nasıl fıkra gibi değil mi?
Dönüp bakıyoruz; özellikle 1 Ekim 2008 sonrasında, çalışma süresi arttıkça, bağlanacak “emekli aylığı” daha düşük oluyor!

ASGARİ ÜCRET İLE 3 KATI AYNI

Mevcut sisteme göre, “asgari ücret alan birisi” ile “2.400 TL ya da 2.700 TL ücret alanın”, emekli olması halinde bağlanacak emekli aylığı 5 TL,10 TL gibi anlamsız bir fark dışında değişmiyor. Bu durum da taban aylık uygulamasından ileri geliyor.
Şu anda, sigorta primlerini tavandan (yani 6.360,90 TL’den) ödeyenlerin bağlanacak emekli aylıkları ayda 6 TL, 7 TL civarında artıyor. Asgari ücretlilerin ise her ay
2 TL civarında düşüyor.
Bu uygulama, ücretin düşük gösterilmesi şeklinde “kayıt dışı istihdamı” da teşvik ediyor. Bazı işverenler, örneğin 2.500 TL ücret alan işçisine “Evladım bordroda asgari ücretten göstermemle, 2.500 TL’den göstermem emekli aylığını etkilemiyor” diyebiliyor. İşçi o aşamada olayın “kıdem tazminatı” boyutunu da düşünmediğinden ya da iş bulmak ciddi bir sorun olduğundan, sesini çıkarmayabiliyor.

ERKEN EMEKLİLİĞE TEŞVİK

Mevcut sistem işçileri erken emekliliğe teşvik ediyor.
İşçi emekli oluyor, kıdem tazminatını alıyor. Ardından başka bir işyerinde ya da aynı işyerinde, destek primine tabi olarak hem emekli aylığı hem de ücret alarak çalışıyor.
Oysa sistem geç emekli olmayı ve çalıştıkça daha fazla emekli aylığı bağlanmasını sağlayan ve özendiren bir sistem olmalı.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22460357.asp

Bir önceki yazımız olan İşe girişlerde raporları işyeri hekimi verecek - 28 Ocak 2013 başlıklı makalemizde iş yeri hekimi görevi, işe giriş bildirimleri ve işe giriş raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

dilaver kızak
28 Ocak 2013 - 11:04

Merhabalar… konu tam net olmamakla karmaşıklıklara neden olmakda konuyu biraz açarsanız seviniriz… sigorta günü senesi dolan ama yaşı dolmayan asgari ücretli çalışanlardada durum ne olacak emeklilik şartları yaşdan dolayı gelmeyenlerede uygulanmaktamıdır… teşekkür ederim

muhasebe
11 Mart 2014 - 15:11

Mevcut yasaya göre yaşı gelmeyen çalışanlarda da yasa uygulanmaktadır. İlerleyen günlerde bu konunun düzelmesini temenni etmekten başka şu an yapılacak pek birşey gözükmüyor.

Türkiye Muhasebe Rehberi
http://www.Muhasebeden.Com
http://www.facebook.com/TurkiyeMuhasebeRehberi

kenan ceylan merzifon amasya
10 Ocak 2014 - 17:32

arkadaşlar ben yeni emekli oldum yeraltında çalıştım 4117 yeralyı 2288 güm bagkur 1o27 devlet verdigi halde benim maaş 1098 geldi 2008yılındaki yasadan dolaymış az çalışana çok maaş çok çalışana benim gibi az maaş ne anlarsan anla bu yasadanGENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI