Çalışma Hayatında Neler Olacak? – 30 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Çalışma Hayatında Neler Olacak? – 30 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 30 Ağustos 2013 - 8:47

TBMM, tatile girmeden önce çalışma hayatı ve sosyal güvenliğe dair önemli düzenlemeleri yasalaştırdı. Yeni yasama yılında da yeni paketler birbiri ardına geleceğe benziyor. Daha önce detaylarına değindiğimiz taşeron işçileriyle ilgili düzenleme ilk sırada yer alıyor. Bunun yanında kıdem tazminatı fonu tekrar tartışmaya açılacak. Ayrıca kadınların çalışma koşullarını ‘annelik’ vasıflarıyla uyumlu hale getirmeye dönük paket de son şeklini almak üzere. Sosyal güvenlik reformu, toplu iş ilişkileri, iş sağlığı ve güvenliği gibi köklü yasaları sosyal taraflarla mutabakat içinde Meclis’e taşıyan Sayın Faruk Çelik, yeni paketlerde de aynı mutabakat arayışında.

Taşeron işçileriyle annelere verilecek haklar konusunda çok fazla tartışma yok gibi. Kıdem tazminatında ise fonun yönetimi ve tazminatın tutarı konusunda görüş ayrılığı devam ediyor. İşçi sendikalarının ikna olmaması halinde paket seçimler sonrasına ertelenebilir. Kısacası çalışma hayatını yine yoğun bir gündem bekliyor.

Yaşı bekleyenlere sağlık yok

Soru: Sadettin Bey, emeklilik için yaşı beklerken işten ayrılanlara sağlık yardımlarının ücretsiz yapılması yönünde bir çalışmadan bahsediliyordu. Acaba şu an bu yönde bir yasa çalışması var mıdır? Mehmet K.

Cevap: Değerli okurum, bahsettiğiniz konu daha önce kamuoyunda birkaç defa gündeme geldi ancak yasal düzenleme yönünde herhangi bir çalışma yapılmadı. Şu an da bu yönde bir yasa çalışması bulunmuyor. Mevcut uygulamada emeklilik için yaşı bekleyen kişi, gelir seviyesi aylık 340 liranın altındaysa prim ödemeden, bu rakamın üstündeyse ayda 40 lira ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanabiliyor.

Son ayların maaşa etkisi düşük

Soru: Sadettin Bey, benim%40 engelli raporum ve vergi indirimi belgem var. Emekliliğime 8 ay var ve prim günümün dolmasına da 54 günüm kaldı. Şu an işsizlik maaşı alıyorum. Emekliliğime kalan günlerimi aylık ne kadar gün ve ücret üzerinden yatırırsam faydası olur? Örneğin ayda sekiz gün ve 2.500 lira brüt ücretten yatırsam bir faydası olur mu? Yakup U.

Cevap: Değerli okurum, sanıyorum bir işyerinden sigortalı olarak eksik günlerinizi tamamlayacaksınız. Kalan 54 günü en yüksek brüt ücretten de ödeseniz emekli aylığınıza katkısı çok sınırlı olacaktır. Ödeyeceğiniz yüksek primi 10-15 yılda ancak geri alabilirsiniz. Fakat aylığınızda düşüş olmasın diyorsanız, ayda 8-10 gün için 3000 lira brüt ücretle eksik günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Anneniz 3.600 günle emekli olabilir

Soru: Sadettin Bey, annem 1995’ten 2002 yılına kadar tarım sigortalıydı ve toplamda 1.125 gün primi var. 1955 doğumlu olan annem nasıl ve ne zaman emekli olabilir? Borçlanma hakkından yararlanabilir mi? Akın D.

Cevap: Akın Bey, anneniz bir işyerinden sigortalı (4/a’lı) olarak 3.600 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Doğum borçlanması yapamaz zira tarım sigortalı olanlar doğum borçlanması hakkından yararlanamıyorlar. Yaklaşık yedi yıl daha prim ödeyerek eksik günlerini tamamlaması gerekiyor.

 

Kaynak: Bugün

Bir önceki yazımız olan 14 ay askerlik borçlanması size 4 yıl kazandırıyor - 29 Ağustos 2013 başlıklı makalemizde 14 ay askerlik borçlanması 4 yıl kazandırıyor, askerlik borçlanması ve emeklilik müracaatı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI