Çalışma hayatında gündem – 22 Şubat 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Çalışma hayatında gündem – 22 Şubat 2013
Paylaş
Tarih : 22 Şubat 2013 - 9:41

Çalışma hayatında 2013 yılına yoğun bir gündemle girdik.
Yaklaşık beş milyon kişiyi ilgilendiren sosyal güvenlik paketi yasalaştıktan sonra sıra yeni paketlere geldi. Bu köşeyi takip edenler “kulis bilgisi” yazmadığımızı bilirler. Zira bu tür yazılar yersiz beklenti oluşturabiliyor. Fakat 10 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren birkaç ayrı çalışmada kesinleşen noktaları paylaşmakta fayda var.

Doğum izni 6 ay olacak mı?

Şu an işçi ve memurlar için 16 hafta olarak uygulanan ücretli doğum izninin 24 haftaya, yani altı aya çıkarılması gündemde. Memur anneler açısından sorun yok fakat özel sektör çalışanı bayanlara da aynı hakkın verilmesi konusunda işveren kesiminin görüşü bekleniyor. En azından Sayın Faruk Çelik, düzenlemeyi işverenlerin de desteğiyle yasalaştırmak istiyor.

Kamu personel rejimi değişiyor mu?

Kamu personel rejimimize yön veren meşhur 657 Sayılı Kanun tarih oluyor. Yeni düzenleme öncesinde göreve başlayan memurlar yine 657’ye tabi olurken, bundan sonrası için “kamu çalışanı” kavramı getiriliyor. Memuriyet güvencesi, şu anki duruma göre biraz daha esnetiliyor. Ancak kamu yönetim kadrosu ile müfettiş, hakim, savcı, kaymakam, polis ve asker gibi görevliler için kalıcı statü belirleniyor. Başbakan’ın onayı ile düzenleme Meclis gündemine gelecek.

Kadro çalışmasında son durum nedir?

Kamudaki sözleşmeli personelin kadroya alınması konusunda da sona yaklaşıldı. Belediye sözleşmelileri için kadro kesin fakat kaymakamlıklar bünyesindeki vakıflarda çalışan sözleşmeliler ile sulama birliği çalışanlarına kadro yok. KİT’lerdeki sözleşmelilerin durumu henüz netleşmedi.

Yeni teşvik var mı?

İstihdamı teşvik kapsamında uygulanan 5084 Sayılı Kanun’un süresi 2012 sonu itibariyle doldu. Bunun üzerine özellikle Doğu ve Güneydoğu illerimizdeki işverenlerden benzer bir teşvik paketi konusunda yoğun istek olduğunu biliyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu talepleri karşılamak üzere 5084’ü aratmayacak bir paket hazırlığına başladı. Buna göre en az gelişmiş 4, 5 ve 6. bölgelerde şu an uygulanan 5 puanlık prim indiriminin 9 puana kadar çıkarılması planlanıyor. Bu da işveren prim payının yaklaşık yarıya indirilmesi anlamına geliyor.

Alman sigortasından yararlanabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, şu an lisans eğitimim için Türkiye’de bulunan bir vakıf üniversitesinde okuyorum. Ailem ise Almanya’da ikamet ediyor. Benim aylık gelirim bursla birlikte 1250 lira. Acaba genel sağlık sigortasından yararlanmam için gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? M. Ardahan

Cevap: Değerli okurum, Almanya-Türkiye ikili sosyal güvenlik sözleşmesi gereği Almanya’daki sağlık güvenceniz Türkiye’de de geçerlidir. Almanya’daki hak sahipliğinizi gösteren bir belgeyle SGK’ya başvurmanız halinde Türkiye’de prim ödemeden sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz. Eğer Almanya’da sağlık güvenceniz yoksa o takdirde en yakın SGK müdürlüğüne başvurarak GSS tescilinizi yaptırmanız gerekiyor. Türk vatandaşı olup olmamanıza göre başvurunuz sonuçlandırılacaktır.

Kaynak: http://ekonomi.bugun.com.tr/calisma-hayatinda-gundem-yazisi-223661

Bir önceki yazımız olan Kademeli yaşa giriyor muyum? - 22 Şubat 2013 başlıklı makalemizde kademeli yaş, kademeli yaş emeklilikk ve kademeli yaşa giriyormuyum hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI