Büyük Ölçekli İşletmelerin Bu Aralık Ayı ve Ocak Ayında Ar-Ge Konusunda Yapabilecekleri

Ana Sayfa » Ar-Ge » Büyük Ölçekli İşletmelerin Bu Aralık Ayı ve Ocak Ayında Ar-Ge Konusunda Yapabilecekleri
Paylaş
Tarih : 06 Aralık 2013 - 9:31

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN BU ARALIK AYI VE OCAK AYINDA
AR-GE KONUSUNDA YAPABİLECEKLERİ

 

Prof. Dr. Atila BAĞRIAÇIK
Ar-Ge ve İnovasyon Danışmanı, YMM

 

GİRİŞ

İnovasyon haftasında da vurgulandığı gibi, Ar-Ge ve inovasyon harcamalarının milli gelir içindeki payı %1’den %3’e çıkarılması hedeflenmekte olup, bu yolla cari açığın kök sebebi olan inovatif ürünlerin üretim yetersizliği önlenerek, bu ürünlerin üretilmesinin teşviki ile  bir yandan ihracatımızın artması, öbür yandan ithalatımızın yerli üretimle ikamesi söz konusu olacaktır.

 

İnovatif ürünlerin üretilmesi belirsizlik ve risk içerir, kaynak kaybı olabilir, firmaları bu işe özendirmek için her ülkede olduğu gibi ülkemizde de özellikle TÜBİTAK hibe destekleri vermekte, 2008 yılında çıkan 5746 sayılı Ar-Ge Teşvik Kanunu ile % 100 Ar-Ge indirimi, SGK İşveren ile çalışanların stopaj desteği ile de destekler artmaktadır.

 

Bu desteklere karşın örneğin doğduğum şehir olan Denizli’de 1995-2013 arası kabul edilen toplam TÜBİTAK Ar-Ge ve İnovasyon Ar-Ge proje sayısı 60’dır, yani yılda ortalama proje sayısı 3’tür. Ben şahsen bu durumdan rahatsız olduğum için son yıllarda Denizli’deki odalarda seminerler verdim, hem katılımcı sayısı azdı, hem de katılanların proje verme eylemi yok derecedeydi. Son zamanlarda Denizli’ye gittiğimde buluştuğum Sanayiciler ve Yöneticilere AB’nin 2013 Ocak ayında başlayıp 2020 yılına kadar devam edecek 70 milyar € bütçeli HORİZON 2020 Ar-Ge ve İnovasyon destek programından söz ettim. Brüksel’deki iş ortağım vasıtasıyla her türlü yardımı yapabileceğimi belirttiğim halde, talep yaratamadım. Hayırlısı olsun.

 

Ar-Ge ve İnovasyon harcamalarında  hiç kuşkusuz büyük ölçekli işletmelerin payı büyük olup, TÜBİTAK 1501 Destek programından daha fazla yararlanmaları için Aralık ve Ocak aylarında aşağıdaki faaliyetleri yapmasıyla faydalarının artacağına inanmaktayız.

 

BÜYÜK ÖLÇEKLİ İŞLETLEMELERİN ARALIK – OCAK AYLARI AR-GE FAALİYETLERİ

 

2013’te devam eden projelerinin harcama ve giderlerini bilanço kalemi 263 nolu hesapta toplanması;

Her ne kadar dönem raporlarında YMM’ler Ar-Ge harcama ve giderlerinin 263 nolu hesaba taşındığını görmese de mevzuat gereği AGY500 YMM Raporunu tasdik etmektedir. Ancak Ar-Ge harcama ve giderlerin bu hesapta izlenmesi işletmeye % 5-10 arası ek destek oranı sağlamaktadır. Harcama seviyeleri de yüksek olan büyük ölçekli işletmeler bu işten kayba uğramaktadırlar. Örneğin en son denetimini yaptığım bir firmanın harcama tutarı 2 milyon TL idi, 263 nolu hesapta 1 lira bile kayıt olsaydı ek 100 bin TL alabilirdi. İnsan şahsen üzülüyor.

 

Geçici Vergi ve Kurumlar Vergisi matrahından Ar-Ge indirimlerin düşülmesi için Nazım Hesaplarda gösterilmesi gerektiği;

Büyük Ölçekli işletmelerin TÜBİTAK’dan elde ettiği hibeyi Ar-Ge harcamalarından düştükten sonra kalan meblağ büyük projeler nedeniyle yüksek meblağlara ulaşmakta, ilgili yıl vergilendirilecek karın olmaması ya da yetersizliği nedeniyle gelecek yıllara devredilmesi gerekmektedir. Ancak uygulamada gördüğümüz kadarıyla bu Ar-Ge harcamaları örneğin 2013 hesaplarında gösterilerek 2014 de taşınmadığı için %100 ar-ge indirimi hakkını kaybetmektedir.

 

Ar-Ge hibelerinde personel giderlerinin önemi;

Büyük Ölçekli İşletmelerin TÜBİTAK’a vereceği Sanayi Ar-Ge projelerinde temel destek oranı minimum %40’dır, ek desteklerle %60’a kadar çıkabilmektedir. Bu bağlamda örneğin malzeme giderlerine uygulanan destek oranı %40 iken, bu oran personel giderlerinde her zaman %60’dır (SGK ve stopaj desteği ile %70-80’lere çıkabilmektedir). Bu bakımdan daha çok nitelikli teknik eleman istihdamı, Ar-Ge Merkezi kurma gibi işlemler çok akılcıdır. Bazı firmalara baktığımızda sadece mühendise ödenen ücreti dikkate alıp, personelin getirisini ve hibesini değerlendirmeye almamaktadır.

 

Yerli ve yabancı sanayicilerle daha çok ortak proje oluşturulması;

TÜBİTAK’ın 1501 Ar-Ge projelerinde yerli ortakla ürün ve süreç Ar-Ge projeleri yapıp kabul edilmesi halinde ek %10 destek oranı almakta, 1509 Uluslararası  Destek programında  Avrupalı Sanayicileriyle proje yapıp, onaylanması halinde her zaman hibe destek oranı % 60’dır. Tekil projelerin yanında ortak projelerin oranı yok denecek seviyededir.
Ocak 2014 de uygulamaya geçecek yeni transfer ödemesi ya da ön avans ile Ar-Ge giderlerinin finansmanı imkanı;

Yeni uygulama ile örneğin büyük ölçekli işletmenin onaylanan proje bütçesi 2 milyon TL olduğunu ve destek oranının %50 olduğunu varsayarsak, %25 fazlasıyla 625 bin TL teminat mektubuyla 500 bin TL faizsiz ön avans alabilmekte, hiç öz kaynağını kullanmadan KDV’siz harcama ve giderlerini bu kaynaktan karşılayabilmektedir. Dönem raporunu verip hak ettiği fon ön avanstan düşülerek geri kalan harcama tutarı üzerinden de yine ön avans almaya, TÜBİTAK’a başlangıçta verilen tek bir teminat mektubu ile devam etmektedir. Bizce bu önemli bir finansman kaynağıdır.
SONUÇ

Yukarıdaki ek çalışmalarla  büyük ölçekli işletmelerin Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinde daha çok motive olmalarını sağlamak, bunları bize kimse söylemedi demesinler diye anlatmaya çalıştık. Uygulamada biz bunları anlatıyoruz, ancak üretim ağırlıklı faaliyet göstermeleri ve ek Ar-Ge elemanları almamaları nedeniyle, motivasyonları sınırlı kalmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI