Borçlanma için acele edin – 28 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Borçlanma için acele edin – 28 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 28 Haziran 2013 - 8:55

Soru: Sadettin Bey, ağabeyim ilçemiz belediyesinde en son Emekli Sandığı kapsamında çalıştıktan sonra 01.02.1985 tarihinde işten ayrılarak Almanya’ya gitti. 1988-2012 arasında yurtdışı çalışması sonucunda Almanya’dan emekli oldu. Emeklilikten sonra Türkiye’ye geldiğinde bir işyerinde bir aylık sigortalı olarak çalıştı. SGK’ya emeklilik için başvurduğumuzda, “Almanya’dan emekli olmadan önceki çalışmış olduğunuz kurum önemli, dolayısıyla Emekli Sandığı’na borçlanacaksınız” dediler. Ağabeyim SSK’lı olarak borçlanıp emekli olamaz mı? Fehmi Ö.

Cevap: Fehmi Bey, yurtdışı borçlanmalarda Türkiye’de en son hangi statüde çalışıldıysa ona göre borçlanma yapılır. Ağabeyiniz son olarak SSK kapsamında çalıştığı için borçlanmasını da buna göre yapacak ve SSK’lı olarak emekli olacak. Burada önemli olan Almanya’dan emekli olmadan önce değil, borçlanma başvurusundan önce hangi statüde çalışılmış olduğudur. Ayrıca 1 Temmuz itibariyle asgari ücret artacağından, borçlanmanızı daha hesaplı yapabilmek için 30 Haziran’a kadar dilekçe vermenizi tavsiye ediyorum.

Vergi kaydınızla SSK’ya geçebilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, ben 01.07.1963 doğumluyum. 01.10.1979 SSK girişliyim ve 391 gün pirimim var. 01.10.2008 tarihinde Bağ-Kur’a başladım ve halen devam etmektedir. Emeklilik için SSK’ya nasıl geçiş yapabilirim? Vergi mükellefiyetim devam ederken SSK’ya geçmem mümkün müdür? Şefik A.

Cevap: Değerli okurum, vergi mükellefiyetiniz devam ederken de SSK’ya geçiş yapabilirsiniz. Bir işyerinden sigortalı (4/a) olmanız halinde Bağ-Kur otomatik olarak durur ve SSK’ya geçmiş sayılırsınız. SSK’ya geçtikten sonra toplamda 5000 prim gününü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

Risk değerlendirmesini yaptırın

Soru: Sadettin Bey, benim şahıs firmam var ve dekorasyon işi ile uğraşıyorum. 30 Haziran 2013 itibari ile hekim ve iş güvenlik uzmanı çalıştıracak mıyım ya da iş güvenliği kapsamında yapmam gereken bir işlem var mıdır? Mehmet S.

Cevap: Mehmet Bey, normalde 30 Haziran itibariyle bir işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Ancak şu an Meclis’te bulunan torba kanun yasalaşırsa, bu yükümlülüğünüz bir yıl daha ertelenmiş olacak. Fakat işyeriniz için risk değerlendirmesi, acil durum ve yangın planları yaptırmadıysanız bunları yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca çalışanlarınıza iş güvenliği eğitimi aldırmanız gerekiyor. Zira bu yükümlülükler için herhangi bir erteleme söz konusu olmayacak.

Yeni tarihli rapor gerekiyor

Soru: Sadettin Bey, ben bir kamu kurumunda engelli memur olarak görev yapıyorum. Ancak vergi indirim belgem yok. Öğrendiğim kadarıyla 30 Mart 2013’ten itibaren yeniden rapor almaya gerek kalmadan eski raporumuzla belge alabiliyormuşuz. Buna göre 2006 yılında aldığım raporla vergi indiriminden yararlanabilir miyim? Mehmet A.

Cevap: Mehmet Bey, 30 Mart itibariyle vergi indirim belgesi uygulamasında değişiklik oldu fakat sizin duyduğunuz şekilde değil. Daha önce vergi dairelerine verilen raporlar merkezi sağlık kuruluna gönderilirken, bu tarih itibariyle doğrudan işleme konulacak. Bunun yanında yine güncel rapor vermek durumundasınız.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/borclanma-icin-acele-edin-yazisi-696332

Bir önceki yazımız olan Kısa Vadeli Sigorta Kolları Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ başlıklı makalemizde kısa vadeli sigorta, kısa vadeli sigorta kolları uygulama tebliği ve kısa vadeli sigorta tebliği hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI