Borçlanma hemen kıdem ocakta – 7 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Borçlanma hemen kıdem ocakta – 7 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 07 Aralık 2013 - 11:30

Soru: Sadettin Bey, ben yaklaşık 20 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Eğer 18 aylık askerliğimi borçlanırsam hemen emekli olabiliyorum. Acaba emekli aylığım ve kıdem tazminatı açısından hemen emekli olmak mı yoksa 2014’ü beklemek mi daha avantajlı olur? Benim durumumda sanırım binlerce çalışan vardır. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. Rasim K.

Cevap: 
Değerli okurum, gerçekten binlerce çalışanın her yıl sonunda aklına takılan konuyu sormuşsunuz. Biz de sizin şahsınızda herkes için konuya açıklık getirmiş olalım. Hizmet borçlanmaları asgari ücrete göre hesaplanır ve 6’şar aylık dönemlere göre değişir. Asgari ücret yükseldikçe borçlanma tutarı da buna göre değişir. Şu an askerlik borçlanması yapmanız durumunda aylık en az 327 lira ödersiniz. Eğer 23 gün sonra yani 2014/Ocak ayında borçlanma yaparsanız yeni asgari ücrete göre zamlı ödemek durumunda kalırsınız. Dolayısıyla askerlik borçlanması için en geç 31 Aralık 2013 tarihine kadar SGK müdürlüğüne dilekçe vermenizi veya iadeli taahhütlü postayla başvurmanızı tavsiye ederim.

Kıdem tazminatınıza gelirsek, kıdem tazminatı miktarının artışları memur maaş katsayısına endekslidir. Bu katsayı her yıl bütçe kanunu ile belirlenir ve yine 6 ayda bir değişir. Eğer emeklilik için 2014/Ocak ayında müracaat ederseniz, kıdem tazminatınızı da buna göre zamlı almış olursunuz. Çünkü kıdem tazminatı tavanı yükselir ve siz de muhtemelen tavandan alacağınız için daha yüksek tazminat alırsınız. Tavandan değil de daha düşük tutarda kıdem tazminatı alacaklar için tavanın değişmesi tazminat miktarını etkilemez. Ancak asgari ücret üzerinden tazminat alacaklar için tazminat tutarı 2014 Ocak’ta yine yükselmiş olur. Zira ocak ayında asgari ücret zamlanmış olur. Sizin için ve bütün çalışanlar için kısaca özetlersek,

– Hizmet borçlanmaları için 31 Aralık’a kadar başvurmanız maliyet avantajı sağlar.

– Kıdem tazminatını tavandan ya da asgari ücretten alacaklar için 2014/Ocak ayını beklemek avantajlıdır.

– Kıdem tazminatını tavanla taban arasında alacaklar için hemen emekli olmakla 2014’ü beklemek arasında fark yoktur.

Muhtarlıktan belge alabilirsiniz

Soru: Sadettin Bey, bir önceki yazınızda tarım SSK (EK-5) kapsamında 234 lira ödeyerek emekli olunabileceğini ve bu primlerin SSK’ya sayıldığını belirtmişsiniz. Ben de bir süredir isteğe bağlı prim ödüyorum ve SSK’lı olarak emekli olmak istiyorum. Duyduğum kadarıyla isteğe bağlı ödeyenler Bağ-Kur’lu gibi emekli oluyormuş. Acaba tarım SSK kapsamında prim ödemeye geçersem SSK’dan emekli olabilir miyim? Bu şekilde ne kadar süre prim ödemem gerekir? Ayrıca tarım SSK’lı olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Semra Ç.

Cevap: Değerli okurum, eski adıyla tarım SSK, yeni adıyla EK-5 sigortalılığı için tarım işlerinde iştigal ettiğinize dair köy muhtarından bir belge almanız ve bununla SGK’ya başvurmanız gerekiyor. Bu şekilde prim ödemeye başladıktan sonra 1260 gün (3,5 yıl) devam etmeniz halinde Bağ-Kur yerine SSK’lı olarak emekli olabilirsiniz. Şu an için aylık 234 lira olan prim tutarı yıldan yıla artacaktır.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/borclanma-hemen-kidem-ocakta-yazisi-888090

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI