Borç işten attırır mı? – 18 Aralık 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Borç işten attırır mı? – 18 Aralık 2013
Paylaş
Tarih : 18 Aralık 2013 - 16:56

Soru: Aşırı borçlu olan çalışan borcundan dolayı işten atılır mı? Yavuz Gencal
Cevap: Sayın Gencal, işyeri arkadaşlarından sık sık borç para alarak borçlanan kişi işten geçerli nedenle atılabilir. İşyeri dışındaki kişilerden borç para alan çalışanın bundan dolayı  maaşına haciz gelirse, işyerinin muhasebe servisinin haciz uygulaması nedeniyle iş yükü artacağı için  geçerli nedenle işten atılabilir. İşyeri dışından alınan borçlar yüzünden maaşına haciz gelmeyen çalışan işten atılmaz.

Kapıcının tazminatı fazla olur

Soru: Kapıcıların kıdem tazminatı olur mu? E.Özbay
Cevap: Sayın Özbay, kapıcılarında diğer işçiler gibi kıdem tazminatı olur. Kapıcılardan damga vergisi kesilmediği için kıdem tazminatları benzer durumda olanlardan fazla olur.
Emeklilik

Soru: 01.10.2005 tarihinde SSK işe  girişim var. Kaç yaşında emekli olurum? Yüksel Yusuf
Cevap: Sayın Yusuf, 7000 gün prim ödeyerek 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

GEÇ CEZASI

Soru: Servisi olmayan işyerinde işe geç kalındığında ceza verilebilir mi? N.Saygı
Cevap: Sayın Saygı, işyerlerinde servis olsun yada olmasın çalışanların işlerine zamanında gelme mecburiyeti vardır. Geç kalmanın cezası sözleşmede varsa geç gelene ceza uygulanabilir.

Askerlik borçlanması için acele edin

Soru: 05.01.1974 doğumluyum. 03.06.2002 tarihinde SSK işe girişim var. Halen çalışıyorum. Son 3500 günü isteğe bağlı olarak yatırabilir miyim? 30.11.1997-03.04.1999 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam erken yaşta emekli olur muyum? Ne kadar prim yatırmam gerekiyor? Mustafa Pafur
Cevap: Askerlik borçlanmanız sigortalılık başlangıcınızı  yaklaşık 4,5 yıl geriye götürür ve  emeklilik yaşınızı  etkiler. Borçlandığınız takdirde emeklilik için 25 yıl sigortalılık 57 yaş ve 5900 gün prim ödeme koşullarına tabi olursunuz. Borçlanmazsanız 60 yaş 7000 gün prim ödeme koşuluna tabi olursunuz. Borçlanma yararınıza gözüküyor. Asgari ücret üzerinden borçlanırsanız asgari ücret yılbaşında artacağı için acele etmeniz gerekiyor. Yılbaşından önce asgari ücret üzerinden borçlanırsanız aylık borçlanma tutarı  yaklaşık 327 TL olur. Son 3500 günü isteğe bağlı olarak yatırabilirsiniz. Ancak Bağ-Kur(4/ b) statüsünde emekli olursunuz.

Soru: Fiziksel engelliye hangi işler yaptırılamaz? M.Kuzu
Cevap: Sayın Kuzu, fiziksel engelli birisinin hangi işleri yapamayacağı sağlık kurulu raporunda belirtilir. Raporda çalışamayacağı belirtilen işlerde engelli çalıştırılamaz.

EVLENME YARDIMI

Soru: Evlenen bir çalışana işyeri yardım etmek zorunda mı? Fatih
Cevap: Evlenen bir çalışana işyeri yardım etmek zorunda değil. Ancak işveren isterse yardım edebilir. İş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde hüküm varsa evlenene yardım edilir.

Soru: İhbar tazminatı  hangi durumlarda ödenir? Caner Can
Cevap: Sayın Can, ihbar tazminatı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışanlara ödeniyor. İşveren tarafından geçerli bir nedenle işten çıkarılanlara yada haklı bir sebep olmadan işten çıkarılanlara çalışma sürelerine göre 2 ila 8 haftalık ücret tutarında ihbar tazminatı ödeniyor.

Kaynak: http://www.gunes.com/2013/12/18/yazar/5427/arif_temir/borc_isten_attirir_mi_.html

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Sevim
18 Aralık 2013 - 18:52

Bende sandım ki borç alan herkesi işten atacaklar. İlginç bir uygulama olmuş aslındaGENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI