Böbrek hastaları malulen emekli olur – 14 Mayıs 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Böbrek hastaları malulen emekli olur – 14 Mayıs 2012
Paylaş
Tarih : 14 Mayıs 2012 - 13:05

Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, halamın oğlu uzun yıllar Arabistan’da ağır şartlarda çalıştı. Orada böbreklerini kaybetti, annesinden böbrek nakli oldu, onu da kaybetti.
Kendisini Türkiye’ye getirdik. İskenderun SGK merkezine sorduk, bir işyerinden sigortalı işe başlarsa, 1800 gün yurtdışı borçlanması yapıp emekli olur dediler.

Sigortalı oldu ve malulen emeklilik talebinde bulunduk fakat talebimiz reddedildi. Şimdi Ankara’ya itiraz ettik. Acaba sonuç ne olur ve bize ne tavsiye edersiniz? Maruf A.

Cevap: Maruf Bey, itirazınızın sonucu hakkında kesin bir şey söylemem uygun olmaz. Fakat böbreklerinden birisini veya her ikisini yitirmiş olanlar genelde malulen emekli edilirler.

Hastanızın Türkiye’de sigortalı olarak çalışıyor görünmesi sorun teşkil etmiş olabilir. Ankara’dan da malulen emeklilik talebine ret gelmesi durumunda dava yoluna başvurabilirsiniz.

Yıpranmalı emekli olamazsınız

Soru: Sadettin Bey ben 43 yaşımdayım ve 26 yıllık sigortalıyım. Bugüne kadar kurşun ve akü imalatında 7 yıl, polyesterden üretilen ve içeriğinde sağlığa zararlı maddeler barındıran etiket kesim işinde 14 yıl çalıştım.

Bunun sonucunda, başımda sürekli çoğalan uğultular oluştu. Hastaneye gidiyorum, doktorlar çaresi yok bununla yaşayacaksın diyorlar.

SGK’ya başvurdum, emeklilik için yıpranma indirimi vermiyorlar. Emekli olmama 5 yılım daha var. Şimdi emekli olabilmek için ne yapmam gerekir? Yaşar Ö.

Cevap: Değerli okurum, bahsettiğiniz rahatsızlığınız yaptığınız işler sonucu oluşmuşsa, meslek hastalığı iddiasıyla SGK’ya dilekçe verebilirsiniz.

Hastalığınız meslek hastalığı sayılır ve asgari %10 oranında iş göremezlik raporu verilirse, SGK tarafından size gelir bağlanır.

Emekli olacağınız tarihe kadar bu gelirin tamamını alırsınız, emekli aylığı bağlanınca aylığınızla beraber gelirin de yarısı ödenmeye devam edilir.

Eğer iş göremezlik oranınız %40 ve üzerinde çıkarsa hem gelir almaya başlarsınız hem de özürlü sayılarak hemen emekli aylığına hak kazanırsınız.

İş göremezlik oranınız %60’ın üzerinde çıkarsa, bu kez malul sayılırsınız ve yine 5 yılı beklemeden hemen malulen emekli edilirsiniz.

Bütün bu saydığımız gelir ve aylık işlemlerinin yapılabilmesi için öncelikle meslek hastalığı tespiti için SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Hastalığınız meslek hastalığı olarak kabul edilmezse malulen emekli olmak için ikinci bir başvuru yaparsınız.

SGDP kesintisi devam eder

Soru: Sadettin Bey, ben Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra kendime ait bir işyeri açtım. Şu an emekli maaşımdan sosyal güvenlik destek primi kesiliyor.

Bu arada başka bir işyerinde haftada iki gün noter sözleşmesiyle mesul müdürlük yapacağım. Bu durumda emekli aylığımdan sosyal güvenlik destek primi kesintisi duracak mı? Recep Z.

Cevap: Recep Bey, emeklilik sonrası şirket ortağı veya vergi mükellefi olanlardan maaşlarının %15’i oranında destek primi kesilir.

Hem vergi mükellefi olup hem de bir işyerinde sigortalı (4/a) olarak çalışanların maaşlarından kesinti olmaz. Bu kişilerin destek primini çalıştıran işverenleri öder.

Fakat sizin 4/a kapsamındaki çalışmanız kısmi süreli olacağı için, iki günlük destek primini işvereniniz öder, 28 günlük destek primi de aylığınızdan kesilir.

Bir önceki yazımız olan İnceleme süreci ve mükellef hakları - 14 Mayıs 2012 başlıklı makalemizde Davet, Hafta ve Hal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI