Bireysel Emeklilikte Vergi İadesi İçin 4 Gün Kaldı – 26 Ağustos 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bireysel Emeklilikte Vergi İadesi İçin 4 Gün Kaldı – 26 Ağustos 2013
Paylaş
Tarih : 26 Ağustos 2013 - 8:57

Yüzbinlerce kişiyi ilgilendiren “vergi iadesi” konusunda, sayılı günler kaldı.

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların, kendilerine yapılan ödemelerden “haksız yere fazla kesilen” gelir vergisini, iade olarak geri alabilmeleri için 29 Ağustos 2013 Perşembe gününe kadar başvuruda bulunmaları gerekiyor.
Bu tarihten sonra başvuruda bulunanlara iade yapılmayacak.

OLAY NE?

Geçmiş yıllarda, bireysel emeklilik sistemi ve diğer şahıs sigortalarından ayrılanlara, ödeme yapılırken “anapara dahil” tüm ödemelerden yüzde 15 gelir vergisi kesilmişti.
Örneğin Neriman Teyze’ye, 60 bin lira anapara 20 bin lira nema (getiri) ödemesi yapılırken, 80 bin lira üzerinden 12 bin lira vergi kesilmişti. Oysa, sadece getiri üzerinden 3 bin lira vergi kesilmesi gerekiyordu.
Hürriyet’te ısrarla bu uygulamanın “yanlış” olduğunu yazdım. Dilekçe örneklerini vererek, dava açma yolunu gösterdim. Dediğimi yapan herkes, haksız yere kesilen vergileri geri aldı. Maliye de sonunda “pes” etti. “Evet, yaptığımız uygulama yanlıştı” diye kabul etti. Bir yasa çıkartıldı ve 29 Ağustos 2013 tarihine kadar başvuranlara, anaparadan kesilen vergilerin iade edileceği belirtildi.

NE YAPILACAK?

Maliye Bakanlığı, iadenin nasıl yapılacağını, 4 Temmuz 2012 Tarih ve 83 No.lu Gelir Vergisi sirküleri ile açıkladı.
Buna göre, iadenin yapılabilmesi için;
1- Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların, vergi kesintisinin yatırıldığı İstanbul’daki vergi
dairesine, “anaparadan kesilen vergilerin iadesi için” bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor.
2- Başvuru en geç 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapılacak.
3- Vergi kesintisi nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekiyor.
Davalardan vazgeçilmesi; davanın bulunduğu yargı merciine “feragat dilekçesi” verilerek olacak. Feragatla ilgili şerhli dilekçe örneğinin ya da feragat nedeniyle ilgili yargı merciince verilen, davanın reddine dair karar örneğinin de “vergi iadesi” dilekçesine eklenmesi gerekiyor.
Ayrıca, iade başvurularında düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile “yapılan kesintileri” gösteren belgelerin, birer örneğinin de ibraz edilmesi gerekiyor.

İADE NE ZAMAN?

İlgili kanunda herhangi bir zamanaşımı sınırlaması olmadığı halde, sirkülerde; “vergi iadeleri ‘düzeltme zamanaşımı’ göz önüne alınarak yapılacaktır” şeklinde bir açıklama var. Bu açıklamaya istinaden 2007 ve önceki yıllar iade edilmiyor.
Ayrıca haksız yere kesilen vergiler iade edilirken faiz ödenmemesi de olayın bir başka tartışılan yönü.

BAŞVURU 400 BİNİ AŞTI

Haksız yere anaparadan kesilen vergilerin iadesi için başvuranların sayısı;
· 1 Temmuz 2013 itibariyle, 369.300 kişi idi.
· 35.063 kişiye vergi iadesi yapıldı.
· Kalanların iade işlemlerinin yıl sonuna kadar sonuçlandırılması için eleman takviyesi yapıldı. Şu anda, günde 3.000 kişinin işlemleri sonuçlandırılıyor.
İade başvurusunun, 29 Ağustos 2013 itibariyle, 400 bini aşması bekleniyor.
Bireysel emeklilikten ayrılanlar ya da bunların mirasçıları, iade için başvuru yapmadıysanız acele edin. Sadece 4 gününüz kaldı…

Kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=24589570

Bir önceki yazımız olan Sosyal Sigorta Uygulamalarında Son Değişiklikler -2- 26 Ağustos 2013 başlıklı makalemizde sosyal sigorta uygulamalarındaki değişiklikler ve sosyal sigorta uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI