Birer evi olan karı-koca emlak vergisi ödeyecek mi – 4 Nisan 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Birer evi olan karı-koca emlak vergisi ödeyecek mi – 4 Nisan 2013
Paylaş
Tarih : 05 Nisan 2013 - 9:28

Şükrü Kızılot

Israrla soruyorlar;

“Birer evi olan karı-koca, emlak vergisi ödeyecek mi ödemeyecek mi?”

Hemen açıklayalım; duruma göre ödeyecek, duruma göre ödemeyecekler.

Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

ÇALIŞAN EMEKLİYE VERGİ VAR

Emekli olduktan sonra, ücretli olarak ya da kendi adına çalışanlar, bir evleri dahi olsa, emlak vergisi ödeyecekler.

25 BİN TL’NİN ÜZERİNDE FAİZ

Emekli, işsiz veya ev hanımının, 2012 yılında 25 bin liranın üzerinde faiz, repo, kâr payı, temettü ve benzeri menkul sermaye iradı geliri varsa, emlak vergisi ödeyecek.

Ancak, yılda 30.000 lira emekli aylığı, 22 bin lira da banka mevduat faizi, toplam 52 bin lira yıllık geliri olan emekli Niyazi Bey, brüt alanı 200 m2’nin altında olan evi için emlak vergisi ödemeyecek.

EVLERDEN BİRİNİN YAZLIK OLMASI

Emekli Utku Bey’in İstanbul’da, ev hanımı olan eşi Ayla Hanım’ın da Çeşme’de yazlık evi vardır. Her iki ev de brüt olarak 200 m2’nin altındadır.

Utku Bey, emlak vergisi ödemeyecek. Eşi Ayla Hanım ise, evi “yazlık ev” olduğu ve yılda bir kaç ay kullanıldığı için emlak vergisi ödeyecek.

EVİN KİRAYA VERİLMESİ

Her ikisi de emekli karı-kocanın, brüt alanı 200 m2’nin altında birer evlerinin olması ve evlerden birinin kiraya verilip, diğerinde oturulması halinde, kiraya verilen ev için emlak vergisi ödenir. Oturulan ev için ödenmez (Maliye Bak. GİB. Zonguldak V.D.Bşk.’nın 23.03.2011 Tarih ve EMLV-8-8 sayılı özelge ile yaptığı açıklama  da bu yöndedir).

EVİ KİRAYA VERİP KİRADA OTURULMASI

Evini kiraya verip, kendisi de kirada oturan emekli, işsiz veya ev hanımı, emlak vergisi ödemez.

Bu durum Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı 38 Seri No.lu Emlak Vergisi Genel Tebliği’nin I/3-a bölümünde verilen örnekte, açıkça belirtiliyor.

Karı ve kocanın, evlerini kiraya verip, kendilerinin de kirada oturmaları halinde, kira ödeyen çiftlerden hangisi ise, o emlak vergisi ödemez.

Ancak kiraya verilen iki konutun kira gelirinin, kira ile oturulan evin kirasını ancak karşılaması ve kira ile oturulan evin kira sözleşmesinin de karı-koca adına olması halinde, karı-kocanın emlak vergisi ödememesi gerektiği düşüncesindeyiz.

ENGELLİ OLANLAR

* Kadın ve erkeğin her ikisinin de engelli olması ve brüt 200 m2’nin altında birer evlerinin olması halinde, ayrıca çalışıyor olsalar veya 500 bin lira işyeri kirası, 800 bin lira faiz gelirleri elde etseler dahi, emlak vergisi ödemezler.

* Engelli olanlardan birinin brüt alanı 200 m2’nin altında bir evi varsa, fabrikatör de olsa, değişik yerlerden milyonlarca lira geliri de olsa emlak vergisi ödemez.

* Engelli olanların, bir evi olsa ve onu da kiraya verip, kendisi kirada oturmasa dahi emlak vergisi ödemezler.

BİR EVİ İKİ ARSASI OLAN

Emekli Hasan Bey’in, İzmir’de Kordon manzaralı brüt alanı 190 m2 bir evi ve (gelir getirmeyen) biri İzmir’de, diğeri İstanbul’da toplam 5 milyon lira değerinde iki arsası vardır.

Hasan Bey, İzmir’deki evi nedeniyle emlak vergisi ödemeyecektir.

LOJMANDA OTURUP EVİNİ BOŞ TUTAN EMEKLİ

Lojmanda oturan emekli, ev hanımı veya işsizin, evini kiraya vermeyip boş tutması halinde, indirimli bina vergisi oranı (sıfır) uygulamasından yararlanması mümkündür (Maliye Bakanlığı Gelir İd. Bşk. Kayseri Vergi D. Bşk.’nın 21.03.2011 tarih ve EMLAK-20-25-19 sayılı özelgesi de bu yöndedir).

NUH DİYOR PEYGAMBER DEMİYOR

Cafer Amca, 78 yaşında. Bir de onu dinleyelim:

“Çocukları evlendirdik ve hanımla yalnız kaldık. İstanbul’un kalabalığı, trafiği ve gürültüsünden kaçıp, kalan ömrümüzü sakin bir ortamda tamamlamak istedik.

Yazlık bir ev aldık ve sürekli burada yaşıyoruz. Emekli aylığı dışında başka bir gelirim yok. Belediye diyor ki; ‘Amca, yazlık evlere sıfır vergi yok. Ödeyeceksin..’ Dedim ona ki; ‘Evladım ben bu evde yaz-kış devamlı oturuyorum.’ Hiç oralı olmadı, ısrar ettim. Nuh diyor, Peygamber demiyor.”

Cafer Amca, son çare bize yazmış, “Ne yapayım?” diye soruyor. Cafer Amca rahat ol. Ara sıra dinlenmek amacıyla gidilen yazlık evlere emlak vergisi ödeniyor.
Ancak sizin gibi devamlı oturanlar, vergi ödemeyecekler (EVK Md. 8/2).

DUL KADINLARA YOKMUŞ

Münevver Hanım, eşini kaybetmiş. Eşinden aldığı dul aylığı dışında hiçbir geliri yok. Emlak vergisi ödememek için Şehitkamil Belediyesi’ne gittiğinde, şu yanıtı alıyor;

“Siz emekli değilsiniz. Muafiyet emeklilere var. Kocanız emekliymiş o da ölmüş. Sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamazsınız.”

Yasaya bakıyoruz;

Geliri kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar, sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanabiliyor (EVK Md. 8/2). Ayrıca ev hanımları ve işsizler de yararlanabiliyorlar. Özetle, Münevver Hanım, bir değil üç duruma göre de emlak vergisi ödemeyecek.

Bir önceki yazımız olan Bakanlığın kapattığı mührü açarsanız cezasını ödersiniz!.. - 4 Nisan 2013 başlıklı makalemizde Bakanlığın kapattığı mührü açarsanız cezasını ödersiniz, Çalışanına maaş ödemezse ve İDARİ PARA CEZASI hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI