Binaların Dış Duvar Yüzeylerinin Reklam Amacıyla Kiralanmasında Vergi Tevkifatı

Ana Sayfa » Pratik Bilgiler » Binaların Dış Duvar Yüzeylerinin Reklam Amacıyla Kiralanmasında Vergi Tevkifatı
Paylaş
Tarih : 03 Ağustos 2011 - 20:05

Özellikle büyük şehirlerde binaların dış duvar yüzeylerinin reklam amacıyla kiraya verildiği sık sık karşılaşılan bir durumdur.

Binaların dış duvar yüzeyleri binaların mütemmim cüz’ileridir. G.V.K.’nun 70’ncı maddesinin 1’inci fıkrasına göre binaların mütemmim cüzilerinin kiraya verilmesinden elde edilen kazançlar gayrimenkul sermaye iradıdır. Bu nedenle binaların dış yüzeylerinin kiralanması karşılığı yapılacak ödemelerden de Vergi tevkifatı yapılmalıdır.

Danıştaya yansıyan bir uyuşmazlıkta da Danıştay’ca; “Binaların duvar dış yüzeylerinin, binaların mütemmim cüz’ileri olduğu ve bu yerlerin kiralanması karşılığı elde edilen iradın gayrimenkul sermaye iradı sayılarak gelir vergisi tevkifatı yapılması gerektiği “yönünde karar vermiştir. (Dnı. 7.D. 26.10.1988, E.No: 1987/2997 K.No: 1988/2439)

Ayrıca konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığınca verilen bir muktezada;

“…. Apartman Yöneticiliği tüzel kişiliğe sahip olmayıp gelir ve kurumlar vergisine tabi değildir. Ayrıca, kiralanan binaların dış cephelerinin, apartman yöneticiliğine ait olmayıp kat maliklerine aittir. Dolayısıyla kiracı tarafından kat maliklerine ödenen kira bedeli üzerinden gerekli gelir vergisi tevkifatı yapılarak ödenecektir..” şeklinde görüş bildirilmiştir.

(Maliye Bakanlağı, 14.01.1997 tarih ve B.07.0.GEL.0.43/4309-410/01447)

Diğer taraftan, binalar dışında kalan kıymetlerin (örneğin taşıt araçları) dış yüzeylerine reklam alınması da yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde değerlendirilerek bu kiralamalar nedeniyle yapılan ödemelerden de gelir vergisi tevkifatı yapılacaktır. İstanbul Defterdarlığınca verilen 5.3.1997 tarih ve B.07.4.DEF.0.34.11/GVK-94/5-5085-01586 sayılı özelgede; taşıt aracının dış yüzeyine reklam alınması nedeniyle yapılan ödemelerden GVK 94/5 maddesi uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapılacağı yönünde görüş bildirmiştir.

Bir önceki yazımız olan İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Terimler Sözlüğü başlıklı makalemizde Adi ve Birim hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı
Asgari Geçim İndirimi Muhasebe Kaydı

Asgari geçim indirimi nedir? Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek

ŞİRKETLER MUHASEBESİ DERSİ 2012-2013 YILLIK PLANI
ŞİRKETLER MUHASEBESİ DERSİ 2012-2013 YILLIK PLANI

Bu yıllık plan okul zümresinde belirlenen ders saat sayısı ve modüller çerçevesinde hazırlanmıştır. Her okulda farklılık gösterebilir. Bu

2012 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı
2012 Yılı Kıdem Tazminatı Tavan Tutarı

Kıdem tazminatının bir yıllık miktarını en yüksek devlet memuruna (Başbakanlık Müsteşarı) ödenen bir yıllık emeklilik ikramiyesi tutar

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI