Bazı ülkelerde yakınına bakmayana hapis cezası var – 28 Haziran 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bazı ülkelerde yakınına bakmayana hapis cezası var – 28 Haziran 2013
Paylaş
Tarih : 28 Haziran 2013 - 8:58

Yakınlara yardım etmek, bakımı ve eğitimine destek olmak Türk yasalarında olduğu gibi, çok sayıda yabancı ülke yasasında da yer alıyor.

Türk Ceza Kanunu’nun 233. maddesine göre eş ve çocuk gibi yakınlarının bakımı ve eğitimi ile ilgilenmeyen ve gerekli desteği vermeyenlere, şikâyet üzerine “1 yıla kadar hapis cezası” verilmektedir. Hamile eşi ya da evlilik bağı olmadığı halde hamile bıraktığı kadınla ilgilenmeyene ve yardım etmeyene de yine şikâyet üzerine hapis cezası verilebilmektedir.
İsviçre Ceza Kanunu’nun 217. maddesine göre de “Her kim gerekli araçlara sahip olmasına ya da olabilecek olmasına rağmen, aile hukukundan doğan bakma ve destekleme yükümlülüğünü yerine getirmezse” şikâyet üzerine hapis cezası ile cezalandırılıyor.
Alman Ceza Kanunu’nun 170. maddesine göre, bakım yükümlülüğünü yerine getirmeyene, “3 yıla kadar hapis cezası” var. Bu ceza Avusturya’da 6 aya kadar (Md. 199), Fransa’da 2 yıla kadar hapis cezası olarak uygulanıyor (Md. 227/4).

TÜM AKRABALAR DEĞİL

Gerek Türk Medeni Kanunu ve Ceza Kanunu’na gerekse yabancı ülkelerin ilgili kanunlarına göre; bakma yükümlülüğü eş ve çocuklar ağırlıklı. Türkiye ve bazı ülkelerde anne, baba, torun ve kardeşi de kapsıyor.
Türkiye’de çıkartılacak yeni yasanın altsoy (çocuk ve torunlar) ile üstsoyu (anne-baba, büyükanne, büyükbaba) ve kardeşleri kapsaması bekleniyor.
Bunun ötesinde bir yükümlülük, ciddi sorunlar yaratabilir.
Yoksulluk olayında esas alınacak tutarın, asgari ücretin 1/3’ ü yani 340 TL’nin altı olarak belirlendiği görülüyor. Dolayısıyla, 340 TL üzerinde geliri olanlar, bakıma muhtaç sayılmayacaklar.
Banka hesapları ve gayrimenkul araştırması hassas bir konu. Düzenlemenin bu yönüyle gözden geçirilmesinde ve Bankalar Kanunu’ndaki yasağı dikkat edilmesinde yarar var.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23603252.asp

Bir önceki yazımız olan Uzlaşma müessesesinde keyfilik bitirilmelidir! - 28 Haziran 2013 başlıklı makalemizde merkezi uzlaşma komisyonu, sayıştay denetçileri ve uzlaşma müessesesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI