Bakkalların işi gücü risk analizine kaldı! – 13 Mart 2014

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bakkalların işi gücü risk analizine kaldı! – 13 Mart 2014
Paylaş
Tarih : 13 Mart 2014 - 12:59

Küçük işyerlerinde işverenler risk analizi formlarını hazırlamak zorunda. Bakanlık bunun için formlar hazırladı. Bunları kendiniz de doldurabilirsiniz. Bu iş için başkalarına para vermenize gerek yok
Soru: Semtimize küçük bir market açtım. Emeklilik sonrası olduğu için sigortam yatıyor. Ancak şimdi de başımıza risk analizi diye bir şey çıktı. Çok para istiyorlar ne yapacağız?
Hüsnü Polat

Cevap: 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, işverenler tek bir sigortalı çalıştırsalar dahi, o işyeri için “risk değerlendirme formları” düzenleyecek. Bu yükümlülük tüm işyerleri için geçerli. Risk değerlendirmeleri form şeklinde düzenlenecek ve işyerlerinde saklanacak. Amaç, işvereni işyerindeki riskler konusunda tedbir almaya sevk etmek.
Bu risk değerlendirmelerinin nasıl yapılacağı konusunda vatandaşın kafası karışık. Tehlikeli ve çok tehlikeli büyük işyerlerinde iş güvenliği uzmanları bu formları düzenliyor. Ancak sizin örneğinizde olduğu gibi küçük işyerlerinde işverenler kime bu formları doldurtacakları konusunda endişe yaşıyorlar. Çalışma Bakanlığı bu karışıklığı gidermek için tedbir aldı. Bakkal, market ve manav sahipleri için risk değerlendirme formlarını hazırladı. Formları Bakanlığın www.csgb.gov.tr adresine girerek elde etmeniz mümkün. Formları kendiniz de doldurabilirsiniz. Bu iş için başkalarına para vermenize gerek yok.

Para cezası: 3.361 TL
Formlar doldurulduktan bir kuruma bildirim yapılmasına gerek yok. Formlar, işveren tarafından, denetimlerde gösterilmek üzere işyerinde saklanacak. 2014 yılı için risk değerlendirmesi yapmayan işverene ilk tespitte 3.361 TL ceza var. Risk değerlendirmesi yapılmaması durumunda, aykırılığın devam ettiği her ay için ayrıca 5.041 TL ceza kesilecek.

SGK’dan ‘kıdem tazminatı alabilir’ yazısını kesin alın!
Soru: Sigorta girişim 1997. Bu tarihte sadece sigorta başlangıcım yapıldı. Aralık 2003’te sigortalı bir işe başladım ve o tarihten beri aynı iş yerinde çalışıyorum. 10 yıl ve 3600 gün esasına göre kıdem tazminatımı alıp kendi isteğimle iş yerinden ayrılabilir miyim?
Ahmet B. Yeşilbaşlı

Cevap: 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün prim ödeme koşulları ile kıdem tazminatı alabilmeniz için 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişiniz olmalı. Sizin durumunuzda bu koşul sağlanmış. 15 yıl sigortalılık şartını da sağlamış olduğunuzdan dolayı, eğer prim gününüz 3600 gün ve üzerinde ise en yakın SGK İl Müdürlüğü veya Merkezine giderek, “kıdem tazminatı alabilir” yazısını talep edin. Çalıştığınız işyerine bu belgeyi vererek kıdem tazminatınızı işvereninizden talep edebilirsiniz. Yani bu koşullar sağladıktan sonra, kendi isteğinizle de olsa, işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
Ancak, kıdem tazminatınızı aldıktan hemen sonra işe girerseniz, eski işvereniniz dava açarak ödediği kıdem tazminatını geri isteyebilir. Böyle çok örnek var. Dolayısıyla işinizden ayrıldıktan makul bir süre sonra (23 ay) tekrar bir başka işe girmeniz halinde kıdem tazminatınızı korumuş olursunuz.

‘Emekli aylığı’nın bağlanmasında hangi tarih geçerli?
Soru: Sayın hocam, ben 2 Kasım itibariyle emekliliği doldurup başvurumu yapacağım. Ancak maaşın 1 Aralık’tan başlatılacağı söyleniyor böyle olursa 28 gün havaya mı gidiyor. SGK nasıl ki 1 gün önceki başvuruyu kabul etmiyorsa bizimde hak ettiğimiz günden itibaren maaşımı hesaplaması gerekmiyor mu?
Adnan Bey

Cevap: 2 Kasım 2014 de başvuru yapmanız halinde, takip eden aybaşı olan 1 Aralık 2014’den itibaren emekli aylığı bağlanır. Ben genellikle emeklilik başvurusu yapacak olanlara, başvurunuzu ay sonuna doğru yapın tavsiyesinde bulunuyorum. Ancak bu konuda oldukça haklısınız. Sizin durumunuzda olanların mağduriyeti hesap edilmeli, ona göre ödeme yapılmalıdır.

Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/bakkallarin-isi-gucu-risk/ekonomi/ydetay/1850785/default.htm

Bir önceki yazımız olan Muhasebeden.Com Hediye Kitap Kampanyası - 1 başlıklı makalemizde ar-ge kitabı, hediye ab hibe kitabı ve hediye ar-ge kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI