Bakkal Çırağı Milletvekili Olayını Nasıl Okumalıyız?

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bakkal Çırağı Milletvekili Olayını Nasıl Okumalıyız?
Paylaş
Tarih : 10 Aralık 2014 - 11:58

AKP’li bir vekilin 20 ay erken emekli olmak için borçlanma yaptığı ve bu yolla 140 bin TL kâra geçtiği basına yansıdı.

Malûm ülkemizde haber olmak için bir yerlerin bir vesileyle yazması gerekiyor. Doğru ya da yanlış fark etmiyor, hangi cenahtan olursa olsun birileri yazarsa haber oluyor, yazmazsa da olmuyor.

Ama bizce bu olay önemli bir gerçeği milletin asillerine duyurma konusunda bize fırsat sundu. Çünkü bahse konu olayda dikkat çekici bulunan olgu asıl manzaranın  küçük bir parçası sadece.

Doğrudan meselenin hakikatine geçelim. Burada aslında genel konjonktürel anlayışa aykırı  bir unsur gözükmüyor. Zira Yasa Koyucu TBMM’nin çıkarttığı yasalara göre bir çok konuda milletvekillerinin asillere fark atan haklarından bir tanesinin tezahürü bu. Şöyle ki SGK’nın “Hizmet Borçlanma Tebliği’ne SGK’nın ustaca yerleştirdiği, kaynağını 2012 sayılı Kanunla 5434 sayılı Kanunda yapılan değişiklikten alan maddeye göre;

“5434 sayılı Kanunun yürürlükte bulunan ek 31 inci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince aylıklarını 22 Ocak 1962 tarihli ve 1 sayılı Kanun ile ek ve tadillerine göre alan ve almış olan 5510 sayılı Kanun gereğince 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (c) kapsamındaki sigortalıların 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlar ile 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesinde sözü edilen sandıkların kanunlarının kapsamındaki serbest meslekte geçmiş ve değerlendirilmemiş hizmet sürelerinin 15 yılı, bu hizmetlerin adı geçen kanun hükümleri uyarınca belgelenmeleri halinde, öğrenim durumları itibariyle memuriyete giriş derecesi esas alınarak yapılacak borçlanmalara önceki mevzuat gereğince devam edilecektir” deniyor.

Borçlanmada fark

Kabul ediyorum, bu maddeyi okuyan herkes için milletvekillerinin dayanılmaz borçlanma hakkı olduğu ilk bakışta kolay anlaşılmıyor. Ama bu maddenin mukayeseli tam açılımını aynen şöyle yapabiliriz;

Yani bir millet asili esnaf “Ben 1985’te vergi mükellefi idim, ama Bağ-Kur beni kaydetmemiş, şimdi bu sürelerimi borçlanıp ödeyebilir miyim” dese, alacağı cevap “Hayır”,

Yine bir millet asili SSK sigortalısı “1980’de bir işyerinde 1 ay çalıştım ama primlerimi yatırmamış, o zamanlar internet olmadığından bunu öğrenemedim, şimdi tespit edilip işletilmesini istiyorum” dese hatta dava açsa bile alacağı cevap “Hayır”

Bir millet asili “stajyerlik sigortamda uzun vadeli sigorta primi ödenmemiş, bu nedenle emeklilikte başlangıç sayılmıyor, borçlanma parası neyse verip başlangıcıma saydırmak istiyorum dese alacağı cevap “Hayır”

iken,

Bir milletvekili seçildikten hemen sonra dilerse 15 yıla kadar bu süreleri sadece “Çalıştım” şeklinde beyan ederse “Hay hay” denip borçlanma işlemi gerçekleştiriliyor.  Maddede geçen “Kanun hükümleri uyarınca belgelenmeleri” şartı pratikte geçerli bir şart niteliği taşımıyor.

İşte bahse konu milletvekilinin yaptığı da bu, milletvekilleri için tanınan “Yağma Hasan’ın böreği” biçimindeki borçlanma hakkını kullanmış olmasıdır.

Sadece borçlanmada değil

Milletvekili borçlanma hakkı bakımından değil, birçok sosyal güvenlik konusunda da asillerinden daha fazla haklara sahiptir. Bu ülkede “Bal tutan parmağını yalar” atasözü varsa boşuna değil, milletvekili yasama organının unsuru olmanın karşılığını tepe tepe almış bulunuyor.

En fazla yıpranan kim?

Bu ülkede bırakın borçlanmayı akla zarar ama milletvekili bu ülkede askerden, polisten hatta yer altı maden işçilerinden bile daha fazla yıpranan kişidir fiili hizmet zammına dair kanunlara bakarsanız.

Aylıklar bakımından fark

Bu ülkede eski Emekli Sandığı iştirakçileri hariç 3000 TL brüt maaştan daha düşük maaş alanların çalışmaya ve prim ödemeye devam etmeleri halinde bağlanacak emekli maaşı azalır, bağlanan emekli aylıkları gelişme hızından faydalanamadığı için giderek düşme eğilimindedir.  Buna karşı Cumhurbaşkanı emekli maaşı cumhurbaşkanı maaşının yüzde 40’ına, milletvekili maaşları Cumhurbaşkanı emekli maaşının yüzde 45’ine endekslenip Cumhurbaşkanı maaşına her yıl milletvekilleri karar verdiğinden milletvekili emekli maaşları diğer emekli maaşlarının uğrayabileceği düşüşlerden azade bulunuyor. Yani önlem alınmazsa asil emekli maaşları  giderek düşmeye devam ederken tabiri caizse kabak gibi açıkta ve her türlü olumsuz koşula açık iken vekillerin maaşı hisar gibi bir fanus içinde korunmaya devam edecek.

Bakış açısı

Yani bahse konu milletvekili borçlanma gerekçesi icat ederken biraz acemi davranarak üniversite öğrenimi gereği çok uzak bir ilde iken SSK’lı olarak başka bir ilde çalıştığını iddia ettiği ortaya çıkmış o kadar. Zaten kendisi de “Bir kanun çıkarılmış. Ben de buna göre milletvekili emekliliğinden yararlanmak için başvurdum. Önemli olan sigorta primlerini yatırmaktır. Yoksa bakkalın-çakkalın yanında sigortalı çalışmışsın çalışmamışsın önemli değil. Önemli olan primlerin yatırılmasıdır. Bir haksızlık varsa ortaya çıkar. Birçok milletvekili de, benim yaptığım gibi yapmıştır” diyor ki son cümlesine aynen katılıyoruz. Ama ilk kısmına katılmıyoruz çünkü bu milletin asilleri öyle kolay kolay borçlanma imkânı bulamıyor. Önemli olan sigorta primlerinin yatırılması olsa “Al sana 25 yıllık prim beni emekli et” diyecek binlerce insan bulunuyor bu ülkede.

Oysa sorun bu değil, takılması gereken husus, hiçbir asil zümrede olmayan 15 yıl geriye doğru borçlanma hakkının sadece vekiller için söz konusu olmasıdır.

Diğer bir takılması gereken husus da bu ülkede görevi esnasında en fazla yıpranan kitlenin “Habire ölmeye devam eden” yer altı madencileri, terörizme bulanmış ortamlarda görev yaparken ki bireylerinin akıl sağlıkları dahi zedelenen asker ve polisler dururken neden milletvekilleri olduğu sorusunun üzerinde kafa yorulmayışıdır.

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=7256

Bir önceki yazımız olan Tübitak İle KOSGEB Ar-Ge ve Yenilik Destek Programlarının Mukayeseli Analizi ve Ortaya Çıkan Fırsatlar başlıklı makalemizde kosgeb ar-ge, kosgeb ar-ge programı ve personel gideri desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI