Bakıma Muhtaç Çocuğu Olan Annenin İsteğe Bağlı Sigortalılığı da Zamlıdır – 15 Kasm 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bakıma Muhtaç Çocuğu Olan Annenin İsteğe Bağlı Sigortalılığı da Zamlıdır – 15 Kasm 2013
Paylaş
Tarih : 15 Kasım 2013 - 14:20

Soru: 1958 doğumlu ve bakıma muhtaç bir çocuğu olan anneyim. 1991-1999 yılları arasında 2100 gün SSK primim vardı. Benim durumumda olan anne sigortalıların emeklilik açısından bir hakları varmış. Bunu benim emeklilik haklarım bakımından açıklar mısınız? Bir de kalan sürede isteğe bağlı sigortalı olursam Bağ-Kur’dan mı emekli olacağım? A.S.

Cevap: Bakıma muhtaç derecede malûl çocuğu olan annelerin 01.10.2008 tarihinden itibaren geçecek sigortalılıklarında tıpkı asker ve polislerde olan fiili hzimet zammına benzer bir hakları bulunuyor. Siz de eğer çocuğunuzun durumunu şimdi veya emeklilik aşamasına kadar ispatlarsanız bu haktan faydalanabileceksiniz. Bahse konu kanıtlama amacıyla SGK’ya başvur yapma ve sevk istemeniz gerekiyor. Sevk sonucu çocuğunuzun malûl ve sürekli başka birinin bakımına muhtaç olduğu yönünde rapor verilirse 01.10.2008 tarihinden sonraki tüm günleriniz yüzde 25 oranında zamlandırılacak ve zamlanan bu süre kadar emeklilik yaşınız düşürülecektir. Bu şekilde zamlandırılacak sigortalılık süresine isteğe bağlı süreler de dahildir. Kalan sürede eğer 1200 günlük priminiz olursa bu 1500 gün sayılacak ve gün sayısı ihtiyacınız dolmuş olacaktır. Zira kademeli emeklilik sistemine göre SSK yaştan emekliliği bakımından 3600 gün ve 58 yaş şartlarına tabi durumdasınız. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var ki SSK emeklilik hakkını kaybetmemek adına söz konusu 1200 günün en az 200 gününü SSK statüsünde tamamlamalısınız. Tabii SSK statüsünde prim ödemek için de muhakkak işe girmeniz ve bilfiil çalışmanız gerekiyor. Kalan 1000 günde isteğe bağlı sigortalı olarak Bağ-Kur primi ödeyecek olsanız da bu süre sizi Bağ-Kur emekliliğine mahkum etmeyecektir.

Soru: Akciğer kanseri olan eşim dördüncü evrede, yani kanserli hücreler beyne sıçramış, beyin ameliyatı oldu, doktorlar çalışmasını önermiyorlar. Sürekli yatan eşime hastane heyetinden %84 rapor verildi ve bundan dolayı 780 TL maaşla malûlen emekli oldu. Ben ev hanımı olarak daha önce ev işlerine giderek aile bütçesine katkı sağlıyordum, şimdi eşimin bakımıyla ilgilendiğim için aile geçimine hiçbir katkıda bulunamıyorum. Bakım parası almak istiyorum. Okuyan iki çocuğum var. Geçimde zorluklar yaşıyoruz. Bakım parası alma şansım var mı? Öneriniz neler? M.Ö.

Cevap: Ailenizin birey başına aylık geliri net asgari ücretin üçte ikisi olan 487 TL’den daha az olduğu için bakıma muhtaç durumdaki eşinize bakıyor olmanızdan dolayı size 730 TL aylık bakım ücreti verilir. Bunun için bulunduğunuz ilin Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor.

 

Kaynak: http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=6501

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI