Bağımsız denetçiliğe ilişkin birkaç öneri – 23 Kasım 2012

Ana Sayfa » Basından Haberler » Bağımsız denetçiliğe ilişkin birkaç öneri – 23 Kasım 2012
Paylaş
Tarih : 23 Kasım 2012 - 11:05

Osman Arıoğlu

Geçen yazımızda bağımsız denetçi yetkilendirmesi konusundaki beklenti ve gelişmeler ile bizim konuya ilişkin görüşlerimizi açıklamaya başlamıştık. Bugün kaldığımız yerden devam edelim.

Geçiş dönemi iyi kurgulanmalı
Bu tür düzenlemelerde en önemli yanların başında, geçiş döneminin iyi kurgulanması geliyor. Kamu Gözetimi Kurumu tarafından yetkilendirilecek meslek mensuplarının 2013 ve 2014 yıllarında bir potansiyel kaybı yaşamadan en azından öteden beri gelen müşterilerinin bağımsız denetim raporlarını imzalayabilmeleri önemli olacaktır. KGK’nın bu noktada hassasiyet taşıyacağına inanıyorum.

İlave olarak Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar (KAYİK) olarak ifade edilen ve halka açık şirketler finansal kurumlar ve sigorta şirketleri nezdinde denetim yapabilecek denetim kuruluşlarında, bu raporu imzalayacak denetçiler için bir tecrübe süresi öngörülmesi prensip olarak doğaldır. Ancak geçiş döneminde böyle bir tecrübe şartının aranmamasının işleyişte bir zorluk yaratmayacağını düşünüyorum.

Staj SMMM stajı ile birlikte yapılabilmeli
Mesleki kıdem olarak fiilen 9 yıllık meslek kıdeminin altında olan serbest muhasebeci mali müşavirler için de staj veya eğitim süresinin kısa tutulması hakkaniyete uygun olacaktır. Öngörülen sürenin altında kalan ancak belli meslek kıdemlerine ulaşan meslek mensuplarının denetçi olabilmeleri için kolaylaştırıcı hükümler öngörülmelidir. Sonraki süreçte bağımsız denetçilik sınavına katılacaklar için öngörülecek staj veya eğitim sürecinin SMMM stajı ile birlikte yapılabilmesi mümkün olmalıdır. Yani aynı kişinin hem SMMM stajını hem de bağımsız denetçilik stajını ayrı ayrı yapması gerekmemelidir. Önemli olan, yanında staj yapılan YMM veya SMMM’nin aynı zamanda bağımsız denetçi ruhsatına da sahip olmasıdır. Yoksa stajyerin bordrosunda göründüğü işletmenin aynı zamanda bağımsız denetim işletmesi olması şartı gerekli olmamalı, yanında staj yapılan YMM veya SMMM’nin ortak veya ücretli olarak o kurumla ilişkili olması yeterli sayılmalıdır.

Bağımsız denetçi olarak çalışmalarda elbette kurumsal organizasyonlar oluşturmak önemlidir ve teşvik edilmelidir. Ancak meslek mensuplarının öteden beri gelen alışkanlıkları dikkate alınarak, kurumsal yapı oluşturulmasının ilk 2 yıllık geçiş dönemi sonrasında daha katı uygulanması uygun olur. Örneğin, denetçilik yapacakların sadece bireysel ya da sadece kurum bünyesinde çalışmaları şartı öngörülecekse bunun ilk uygulama yılının 2015 olmasında yarar olacaktır.

Denetlenecek şirketler
Ticaret Kanunu’nda yapılan son değişiklik ile denetlenecek şirketler konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki tanınmıştır. Ortada dolaşan taslağa göre denetlenecek şirketler için öngörülen aktif ve ciro büyüklükleri son derece yüksek tutulmuştur. Oysa, Ticaret Kanunu’nda sermaye şirketlerine ilişkin denetçilik zorunluluğu kaldırılmıştır. Aynı şekilde daha önceki düzenlemede öngörülen işlem denetçiliği de kaldırılmıştır. Buna göre, bazı işlemlerle ilgili denetim raporu istenilmesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca yapılacak düzenlemelerde istenilebilir. Denetlenecek şirketler konusunda ise 2013 yılı sınırlı tutulabilir ancak 2014 yılından itibaren KOBİ tanımı kapsamını aşan tüm şirketleri kapsayacak bir belirleme yapılması sistemden beklenen yararın sağlanması bakımından daha doğru olacaktır.

Mücbir sebep öngörülmelidir
Mevcut meslek yasasında meslek mensubu için mücbir sebep öngörülmediği için özellikle bireysel çalışan meslek mensupları ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bağımsız denetçilik uygulamasında mücbir sebep öngörülmesi hem dünya uygulamalarına paralel ve hakkaniyetli olacak hem de mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik uygulamasındaki eksikliğin giderilmesine imkan sağlayacaktır.

Hafta başında aramızdan ayrılan Meslekte Birlik camiası kurucularından Mustafa Öcalan’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dilerim.

Bir önceki yazımız olan Primim fazla olursa, emekli maaşım da fazla olur mu? - 23 Kasım 2012 başlıklı makalemizde emeklilik hesaplatma, fazla prim maaşı düşürür ve lutfi köksal hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI