BAĞ-KUR’da Ölüm Sigortasından ana ve babalara maaş bağlanması – 25 Ekim 2013

Ana Sayfa » Basından Haberler » BAĞ-KUR’da Ölüm Sigortasından ana ve babalara maaş bağlanması – 25 Ekim 2013
Paylaş
Tarih : 25 Ekim 2013 - 11:07

Ölüm Sigortasında 4/1-(b) Sigortalıları ve ana ve babaya ilişkin şartlar
Ölüm sigortasında gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri yönünden sigortalının ölüm Tarihinde geçerli olan mevzuat uygulanmaktadır.
Buna göre, ölüm tarihleri itibariyle 4/1-(b) kapsamındaki sigortalılar ile bunların hak sahiplerinde aranan şartlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Yukarıdaki tabloda belirtilen hak sahibi “Geçimini sağlayacak başka bir geliri olmamak” ile ana babalar için aranan “Geçiminin ölen sigortalı tarafından sağlanması” şartlarının tespiti diğer bir ifadeyle “geçimini sağlayacak gelir” kavramının belirlenmesinde; ana/babanın sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışıp çalışmadıkları ve buralardan aylık alıp almadığı ile tapu kayıtları da araştırılarak varsa gayrimenkullerinden ve diğer gelirlerinden elde ettiği aylık tutarının İş Kanununa göre 16 yaşından büyük sanayi kesiminde çalışan işçiler için tespit edilen asgari ücret (brüt asgari ücret) tutarının altında olup olmadığı hususları sosyal güvenlik denetmenlerince tespit edilecektir. Geliri 1.021,50 TL brüt asgari ücretin altında olan ana ve babalara ölen çocuklarından maaş bağlanır.
***
İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Konusunda Hangi Kolaylıklar Getirildi?
• Biyolog unvanına sahip olanlar da artık iş güvenliği uzmanı olabilecek.
• Çalışanları arasında iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip personel bulunmayan işverenler, bu yükümlülüğü ortak sağlık ve güvenlik birimleri yanında yetkilendirilmiş toplum sağlığı merkezlerin de hizmet alarak yerine getirebilecek.
• Yönetmeliğin 12’nci maddesi uyarınca, iş yerlerinin tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanının çalışan başına iş yerinde görev yapması gereken süreler yarıya yakın düşürüldü. Yeni düzenlemeye göre iş güvenliği uzmanının;
– Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 6 dakika,
– Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 8 dakika,
– Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 12 dakika,
“Birden fazla iş yeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu iş yerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.”

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/lutfi-koksal/576418.aspx

Bir önceki yazımız olan 2014 Asgari Ücret Net, Asgari Ücret 2014, Asgari Ücret 2014 Ne Kadar başlıklı makalemizde 2014 asgari ücret, 2014 asgari ücret ne kadar ve 2014 yılı asgari ücret tutarları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!
Evdeki yabancı bakıcı başınıza iş açmasın!

Yaklaşık 1.5 ay önce Türkiye’de çalışan yabancılarla ilgili izin şartları değişti. Yabancı çalışma izni harçlarında ve cezalarda değişikliğe

Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları
Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları

Doğum borçlanması 5510 sayılı Kanunla 2008 yılından itibaren getirilen bir hak. Sadece sigortalılık başlangıcından sonraki sürelerin borçlanılması

10 işçiden 1’i sendikaya üye
10 işçiden 1’i sendikaya üye

1 Mayıs İşçi Bayramı geride kaldı fakat görüldü ki sendikalaşma oranları ülkemizde halen çok düşük. Türkiye örgütlülük konusunda ne

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI