BAĞ-KUR Cenaze Yardımı ( Cenaze Ödeneği )

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » BAĞ-KUR Cenaze Yardımı ( Cenaze Ödeneği )
Paylaş
Tarih : 19 Aralık 2013 - 12:49

BAĞ-KUR Cenaze Yardımı

 

Bağ-Kur Cenaze Yardımı adı altında bir ödenek vermektedir. Bu durum Bağ-Kur Sistemine bağlı olarak çalışan vatandaşların vefat etmeleri halinde geride kalan eş ve çocuklarına, karşları ya da anne babalarına vefat eden Bağ-Kurluların cenazesinin kaldırılması işlemleriyle ilgilenirken mağduriyet yaşamaması amacıyla Bağ-Kur cenaze yardımı olarak ödenek vermektedir. Bu durum her ne kadar üzücü olsada cenaze işlemleri için vatandaşlara kolaylık açısından Bağ-Kur cenaze yardımı çoğu zaman işleri kolaylaştırmaktadır.

 

Bağ-Kur cenaze yardımı ( cenaze Ödeneği ) nasıl alınır?

 

Bağ-Kur cenaze ödeneği almak için vefat eden bağ-kurlunun defin işlemleri ile ilgilenen yakınlarının ölüm tarihinin belirtilmiş olduğu bir ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurulması sonucunda alınabilmektedir. Vefat eden Bağ-Kurlu eğer vefatı nüfus kütüğünde işlenmemiş ise Vefat eden Bağ-Kur sigortalısının ölüm tarihinin belirtilmiş olduğu dilekçe ile birlikte sigortalının ölüm tarihini gösteren ölüm belgesi ile birlikte sosyal güvenlik kurumuna iletilmesi gerekmektedir.

 

Bağ-Kur cenaze yardımı ne kadar?

 

Bağ-Kur Cenaze yardımı yani Bağ-kur cenaze ödeneği; Bağ-Kur sigortalısı olarak çalışmakta olan vatandaşın vefatından sonra geride kalan kişilere verilen ücret 308,00 TL ‘dır. Yani Cenaze ödeneği 308,00 TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI

escort pendik kartal escort Jigolo Arayan Bayanlar pendik escort porno hikayeleri jigolo