BAĞ-KUR Basamakları

Ana Sayfa » Sosyal Güvenlik Kurumu » BAĞ-KUR Basamakları
Paylaş
Tarih : 18 Aralık 2013 - 0:33

BAĞ-KUR Basamakları

 

Bağ-Kur kendi adına çalışan vatandaşların, diğer bir deyişle kendi firması olan kendi şirketinde çalışan vatandaşların bağlı bulundukları sigorta kolu Bağ-Kur’dur. Prim ödemelerini Bağ-kur üzerinden yaparlar. Bağ-kur’da en düşük 1 ve en yüksek 24 olan basamaklar bulunur. Bağ-kur basamakları ülkemizde bulunan sigortalı, sigortalılığa başladıkları tarih içerisinde ilk 12 basamaktan birini seçerek prim ödemelerine ona göre yapabilmektedirler.

 

Bu noktada sigortalı tescil işlemini en geç üç ay içerisinde ilgili kuruma iletmiş olduğu giriş bildirgesinde ve yazılı dilekçesi ile iletmek zorundadır. Eğer Bağ-kur basamak seçimini belirlenen süre içerisinde yapmamış olan kişiler otomatik olarak birinci basamak üzerinden giriş yapmış sayılarak işlemleri 1. Basamaktan başlatılır. Kişinin bağ-kur sigortası öncesi diğer sosyal Güvenlik Kurumlarından sigortalılığı bulunuyorsa bu sigortalılık süresinin karşılığı gelen Bağ-kur basamak sınırının altı seçilemez.
Bağ-Kur Basamak Yükseltme Nedir?

 

Bağ-kur basamakları ile ilgili üst tarafta durum hakkında bilgilendirmeyi okuduk. Bu durumda Bağ-kur basamakları yükseltme işlemi 1. Basamaktan 6. Basamağa kadar her yıl kurum tarafından yapılmaktadır. 7. Basamaktan 12. Basamağa kadar olan yükseltmeler 2 yılda bir olarak gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte 13. Basamaktan 24. Basamağa kadar her yol olarak prim borcunun bulmaması şartıyla birlikte Bağ-Kur basamak yükseltme formu doldurduktan sonra bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu ilk müdürlüğüne vererek basamak yükseltme işlemini gerçekleştirebilir.

 

Bu durumda ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve İlçe Müdürlükleri adreslerimize sitemiz üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Risk değerlendirmesi yapmayana ağır ceza - 17 Aralık 2013 başlıklı makalemizde iş sağlığı güvenliği, Risk Değerlendirmesi ve risk değerlendirmesi cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

SPONSOR REKLAMLAR

Mali Müşavirlere Özel Web Sitesi

BENZER HABERLER

2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları
2014 Yılı Gelirlerine Uygulanmak Üzere Belirlenen İndirim ve İstisna Tutarları

285 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği  30.12.2013 Tarihli ve  28867 sayılı (Mükerrer) Resmi Gazete’de Yayımlanmıştır. 2014 yılı gelirlerine

15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?
15 Yıl ve 3600 Günle Kıdem Tazminatı Alanlar Çalışabilir Mi?

15 YIL VE 3600 GÜNLE KIDEM TAZMİNATI ALANLAR ÇALIŞABİLİR Mİ? I. GİRİŞ Kıdem tazminatı konusu, 1475 sayılı eski İş Kanununun 14. maddesinde

Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi
Performans Nedeniyle İş Sözleşmesinin Feshi

PERFORMANS NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ 4857 sayılı İş Kanunumuzun hayatımıza getirdiği en köklü değişimlerden biri iş sözleşmesinin

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz


GENEL MUHASEBE

E-BÜLTEN ÜYELİK

E-posta Adresiniz:

NOT: E-postanıza gelen onay linkine tıklayınız. Onay linki gelen kutunuzda bulunmuyorsa, Gereksiz ya da Önemsiz klasörünü kontrol ediniz.

KÖŞE YAZARLARI